WDROŻENIE ELEKTRONICZNEJ DOKUMENTACJI MEDYCZNEJ – SZANSĄ DLA WIELKOPOLSKICH PLACÓWEK ZDROWIA
Środowiska informatyczne wojewódzkich, powiatowych i miejskich podmiotów leczniczych zostaną wyposażone w narzędzia umożliwiające wdrożenie Elektronicznej Dokumentacji Medycznej oraz stworzenie sieci wymiany danych między podmiotami leczniczymi samorządu województwa. W Urzędzie Marszałkowskim Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu odbyło się uroczyste podpisanie trójstronnych umów o współpracy.
Współpraca ta odbywa się w ramach projektu Wyposażenie środowisk informatycznych wojewódzkich, powiatowych i miejskich podmiotów leczniczych w odpowiednie narzędzia informatyczne. Mają one umożliwić wdrożenie Elektronicznej Dokumentacji Medycznej oraz stworzenie sieci wymiany danych między podmiotami leczniczymi samorządu województwa. Sygnatariuszami umowy są Leszek Wojtasiak – Członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego oraz starostowie powiatów i dyrektorzy szpitali, które biorą udział w projekcie.
Projekt o wartości 75 mln zł realizowany jest jako kluczowy element Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020, działanie 2.1. Rozwój elektronicznych usług publicznych. Wszystkie szpitale wojewódzkie, powiatowe oraz miejskie z terenu Wielkopolski zadeklarowały chęć uczestnictwa. Taką wolę wyraziły również cztery poznańskie podmioty lecznicze.
To szansa dla wielkopolskich placówek ochrony zdrowia
- Celem projektu jest wyposażenie placówek ochrony zdrowia w infrastrukturę niezbędną do prowadzenia Elektronicznej Dokumentacji Medycznej (EDM), zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, wypracowanie jednolitego standardu przekazywania danych elektronicznych do Systemu Informacji Medycznej (SIM) i tworzących się Platform P – informuje Anna Parzyńska-Paschke z Biura Prasowego Urzędu Marszałkowskiego. Ponadto ideą jest stworzenie regionalnej sieci teleinformatycznej, która umożliwi przechowywanie i przetwarzanie danych wytworzonych przez uczestników projektu.
Jak podkreśla Parzyńska-Paschke, przyczyni się to też do wyrównania szans wielkopolskich placówek ochrony zdrowia we wdrażaniu, realizacji i korzystaniu z usług elektronicznych związanych z EDM, jak również innych elektronicznych dokumentów medycznych. - Zapewni także standaryzację wyposażania podmiotów leczniczych w zakresie dostępu do infrastruktury i zasobów niezbędnych do realizacji jego celów – wyjaśnia.
Docelowo projekt zakłada, iż jego poszczególni uczestnicy, czyli podmioty lecznicze zostaną wyposażeni w nową infrastrukturę techniczną. Zostanie ona sfinansowana dzięki projektowi. - Infrastruktura współpracować będzie z zasobami technicznymi szpitali, w tym z wyposażeniem teletechnicznym i oprogramowaniem, jakim uczestnicy projektu już dysponują – tłumaczy rzecznik Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu.
Wstępne umowy partnerstwa
Ze względu na różny poziom wskazanej infrastruktury, jaką dysponują poszczególni uczestnicy projektu, w pierwszej kolejności konieczne jest sporządzenie inwentaryzacji i ustalenie pożądanego zakresu oraz standardu usług objętych projektem. - Dopiero po przeprowadzeniu tych czynności, możliwe będzie określenie zakresu rzeczowego projektu, to jest nakładów i prac jakie powinny być przeprowadzone u każdego z uczestników – informuje Anna Parzyńska-Paschke.
Podpisanie wstępnych umów partnerstwa jest pierwszym krokiem wdrażania projektu. Na przełomie kwietnia i maja bieżącego roku odbędzie się inwentaryzacja i analiza potrzeb szpitali. Następnie w II/III kwartale tego roku zostanie złożony wniosek o płatność, a na przełomie III/IV kwartału projekt będzie wdrożony i odbędzie się przetarg. W przyszłym roku z kolei zostaną zorganizowane szkolenia. Termin ustawowego rozpoczęcia pracy EDM przewidywany jest na 1 stycznia 2018 roku.