MARZEC W POZNANIU (22.03 - 24.03)
Przed nami tydzień prowadzący do świąt. Warto, pomiędy przygotowaniami znaleźć też czas dla siebie. Podpowiadamy, gdzie i jak można się wybrać. Tradycyjnie zaglądamy też do polityki lokalnej. Zachęcamy do lektury!
Wtorek
- Posiedzenie Doraźnej Komisji Legislacyjnej:
Pojawi się m.in. informacja o przebiegu i wynikach zewnętrznej ewaluacji zeszłorocznej edycji Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego. Radni będą też dyskutować na temat przygotowania kolejnej edycji Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego.
Początek o godzinie 12.00 w Sali Błękitnej UMP.
- Dużo o PBO, bo na ten temat będą rozmawiać również członkowie komisji rewizyjnej:
Kontynuacja kontroli zadania "Poznański Budżet Obywatelski".
Sprawy bieżące. Wolne głosy i wnioski.
Początek o 15.00 w pokoju radnych nr 9.
- Open Mic!:
Open Mic to projekt muzyczny, w ramach którego na scenie spotykają się początkujący wokaliści oraz doświadczeni muzycy. To nie tylko koncerty, ale również warsztaty i próby, które ułatwiają początkującym solistom stawienie pierwszych, estradowych kroków. Projekt propaguje ideę współpracy amatorów i zawodowców, wspiera utalentowanych twórców i umożliwia im sprawdzenie własnych możliwości na scenie podczas profesjonalnie przygotowanych koncertów. Każdy koncert połączony jest również z charytatywną zbiórką pieniędzy - zamiast biletów - słuchacze mogą kupić cegiełki, wspierając w ten sposób podopiecznych fundacji Drużyna Szpiku. Koncerty odbywają się w Scenie na Piętrze przy ul. Masztalarskiej 8.
Koncert rozpocznie się o 20.00.
- "Lament. Pamięci Tadeusza Różewicza" Polski Teatr Tańca:
Choreografia i reżyseria: Ewa Wycichowska. Reżyseria i główna rola aktorska: Janusz Stolarski. Muzyka: Krzysztof Wiki-Nowikow. Video: Daniel Stryjecki (w ramach stypendium MKiDN). Scenografia: Bohdan Cieślak. Kostiumy: Anna Czyż. Asystent kostiumografa i stylizacja fryzur i nakryć głowy: Adriana Cygankiewicz. Opracowanie dramaturgiczne tekstów: Jagoda Ignaczak. Konsultacja literacka: Maria Dębicz. wiolonczela: Agnieszka Kowalczyk.
Tańczą i współtworzą: Andrzej Adamczak, Karina Adamczak-Kasprzak, Agata Ambrozińska-Rachuta, Urszula Bernat-Jałocha, Adriana Cygankiewicz, Fabian Fejdasz, Agnieszka Fertała, Jerzy Kaźmierczak, Zbigniew Kocięba, Katarzyna Kulmińska, Kornelia Lech / Teresa Manjua, Paweł Malicki, Marcin Motyl, Adrian Radwański, Bartłomiej Raźnikiewicz, Katarzyna Rzetelska, Sandra Szatan, Emily Wong.
Początek o 20.00 w Sali Wielkiej CK Zamek.
- Taki "wiosenny" przekaz od radia Afera. :)
Środa
- Pianiści u Paderewskiego - Recital Jacka Kortusa:
W programie: Utwory Fryderyka Chopina, Igora Strawińskiego i Sergiusza Rachmaninowa.
Początek o 19.00 w Auli Nova.
- Posiedzenie Komisji Polityki Przestrzennej:
Prezentacja stanu prac nad aktualizacją strategii rozwoju miasta. Projektowany układ transportowy na granicy Poznania i gminy Czerwonak (ok. godz. 17:00). Projekt uchwały (PU 411/16) w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego "Świerczewo - część A w Poznaniu.
Początek o 15.30 w Sali Białej UMP.
- Dwunastu gniewnych ludzi:
Gdy przez polskie media i serwisy społecznościowe przetacza się właśnie burzliwa dyskusja dotycząca uchodźców, Teatr Nowy przypomina Państwu przedstawienie na podstawie – wciąż zaskakująco aktualnej – sztuki Reginalda Rose’a. DWUNASTU GNIEWNYCH LUDZI to nie tylko wciągająca sądowa zagadka ze straszliwą zbrodnią w tle. To również spektakl o zwodniczej sile pokutujących w społeczeństwie stereotypów. Czy dwunastu członków ławy przysięgłych wyzwoli się z okowów schematycznego myślenia i uprzedzeń?
Początek o 19.00. Scena Duża Teatru Nowego.
- Ktoś zainteresowany?
Czwartek
- Bezpieczeństwo w komunikacji miejskiej:
"Bezpieczna droga do szkoły" to warsztaty, które nauczą dzieci, jak zadbać o bezpieczeństwo swoje i innych w komunikacji miejskiej. Zajęcia kierowane są do uczniów klas 4-6, ponieważ oni zaczynają poruszać się po mieście samodzielnie. Cała akcja odbywa się w ramach projektu "Bezpieczne Drogi Poznania", którego organizatorem jest Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne.
Wiedzę dzieciom przekażą najlepsi nauczyciele z wielkopolskiej policji, MPK Poznań oraz Interaktywnego Centrum Bezpieczeństwa ŠKODA AutoLab. Oprócz nauki o zachowaniu w autobusach czy tramwajach pojawią się też zagadnienia związane z bezpieczeństwem w samochodzie i na rowerze. Dzieci zdobędą również podstawowe umiejętności z zakresu pierwszej pomocy. Poruszona zostanie bardzo ważna kwestia związana nie tylko z komunikacją, ale i ochroną środowiska: czy warto zamienić auto na rower lub tramwaj i jakie skutki mają nasze wybory środków transportu dla środowiska.
Oprócz wiedzy i umiejętności każdy uczestnik warsztatów otrzyma certyfikat, etui na kartę PEKA oraz opaskę odblaskową. Udział w warsztatach jest całkowicie darmowy. Pierwsze zajęcia odbędą się 22 marca w Szkole Podstawowej nr 84 w Poznaniu, która mieści się przy ulicy Świętego Szczepana na Dębcu. Za szkołą znajdują się tory kolejowe, w pobliżu - ruchliwe skrzyżowanie, przejazd kolejowy i pętla tramwajowa. Jest to więc dość niebezpieczne miejsce, jak zwracają uwagę poznańscy policjanci, a jednocześnie doskonałe do nauki zasad bezpieczeństwa. Organizatorzy zapewniają, że warsztaty będą ciekawsze niż lekcje w szkole. Będzie w nich więcej praktyki niż teorii. Zajęcia odbędą się nawet w terenie, a podczas podróży do Interaktywnego Centrum Bezpieczeństwa uczniowie osobiście doświadczą, jak ważne jest stosowanie zasad wzajemnego bezpieczeństwa.
Info: MPK
- GEEK GIRLS CARROTS:
Spotkanie dla wszystkich miłośników nowych technologii oraz świata pomiędzy kulturą i IT.
Początek o 18.00 w CK Zamek.
- Skoro i Gdynia pożegnała zimę, to może warto wybrać się tam w najbliższym czasie? (np. po świętach...) ;)
Miłego tygodnia!