W ŚWINOUJŚCIU MOŻNA ZWIEDZIĆ „POZNAŃ”
Joseph Conrad, pisarz i znawca morza powiedział, że „statki są jak ludzie, mają swoje narodziny i swoje życie…”. Tak jest i z naszym ORP „Poznań”, który od 25 lat służy w polskiej flocie wojennej. I choć to 8 marca po raz pierwszy podniesiono banderę na tym okręcie, to uroczyste obchody zaplanowano na dzisiaj. Ktoś wybiera się do Świnoujścia?
ORP „Poznań” ma na swoim koncie kilkadziesiąt tysięcy mil morskich żeglugi oraz udział w największych manewrach krajowych i NATO na Bałtyku, Morzu Północnym i Atlantyku. Na jego pokładzie wyszkoliło się ponad tysiąc oficerów, podoficerów i marynarzy. Okręt wchodzi w skład 2. Dywizjonu Okrętów Transportowo-Minowych, należącego do 8. Flotylii Obrony Wybrzeża im. wiceadmirała Kazimierza Porębskiego w Świnoujściu.
To okręt transportowo-minowy, jeden z pięciu tego typu bliźniaczych jednostek noszących nazwy miast: Toruń, Gniezno, Kraków, Lublin. Kiedy nie pełni służby na morzu, zobaczyć go można przy nabrzeżu w porcie wojennym Marynarki Wojennej RP w Świnoujściu. Co prawda nie jest to teren, do którego można łatwo się dostać, ale raz w roku organizowane są dni otwarte dla zwiedzających. Wówczas wybrane okręty cumują do nabrzeży ogólnodostępnych. - Jeżeli będą Państwo akurat w Świnoujściu, warto skorzystać z okazji i odwiedzić „Poznań”, a jeżeli przyznacie się Państwo, że przyjechaliście z Poznania, z pewnością spotkacie się z dużą sympatią marynarzy i możecie liczyć na nieco więcej przy jego zwiedzaniu – podpowiada Hanna Surma, rzecznik prasowy Prezydenta Poznania i Urzędu Miasta.
Podtrzymanie więzi wychowawczych i patriotycznych
Przypomnijmy, że w lutym Mariusz Wiśniewski w imieniu Prezydenta Miasta Poznania podpisał przedłużenie na czas nieokreślony porozumienie o współpracy z 8. Flotyllą Obrony Wybrzeża Marynarki Wojennej w sprawie patronowania przez Miasto okrętowi noszącemu nazwę „Poznań”. - To zaszczyt dla naszego miasta, że pod dumną biało-czerwoną banderą pływa ORP „Poznań” – zaznacza wiceprezydent.
To także w pewnym sensie promocja stolicy Wielkopolski, uważa zastępca prezydenta Mariusz Wiśniewski. - Przede wszystkim jednak jest to podtrzymywanie więzi wychowawczych i patriotycznych, albowiem SP nr 45 na os. Główna w Poznaniu nosi imię naszego okrętu. Dzieci i młodzież często z tego powodu odwiedza port wojenny w Świnoujściu – dodaje.
O budowie „Poznania”
Oficjalne rozpoczęcie budowy okrętu, które symbolizuje położenie stępki, nastąpiło 22 maja 1989 roku w Stoczni Północnej im. Bohaterów Westerplatte w Gdańsku. ORP „Poznań” zwodowano 5 stycznia 1990 r., a oficjalne przekazanie Marynarce Wojennej RP odbyło się prawie rok później, bo 19 grudnia. Ostatecznie banderę podniesiono 8 marca 1991 roku.
Załogę okrętu noszącego imię naszego miasta stanowi 37 osób: 5 oficerów, 10 podoficerów i 22 marynarzy. Obecnie okrętem dowodzi kmdr ppor. Mariusz Pioś. Matką chrzestną jest z kolei wielkopolska artystka plastyk Maria Łbik.
25-Lecie
Na uroczystościach organizowanych na okręcie 11 marca udział wezmą: wspomniana wcześniej Maria Łbik, matka chrzestna ORP „Poznań”, Dorota Urbanowicz, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 45 im. ORP „Poznań” i przedstawiciele kadry szkoły. Władze Miasta reprezentować będzie przewodniczący Rady Miasta Grzegorz Ganowicz oraz Robert Pękała, przedstawiciel Wydziału Zarządzania Kryzysowego i Bezpieczeństwa
Szkoła im. ORP „Poznań”
We wrześniu 2007 roku szkoła podstawowa nr 45 w Poznaniu zyskała imię ORP „Poznań”. W uroczystościach wzięli udział posłowie, władze miasta oraz dyrekcja Wydziału Oświaty UMP. Obecni byli również przedstawiciele Wielkopolskiego Kuratora Oświaty, delegat księdza arcybiskupa Stanisława Gądeckiego ks. prof. Jan Szpet oraz członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego Krystyna Poślednia. Gościem specjalnym był Dowódca Kapitan Marynarki ORP „Poznań” - Marek Szwarc wraz z delegacją oraz Maria Łbik, matka chrzestna okrętu.
Uczniowie uroczyście ślubowali dbać o dobre imię szkoły, wzorować się na tradycjach i historii oręża polskiego oraz dbać o honor żeglarzy. Dzień patrona obchodzony jest w szkole 8 marca, czyli w dniu podniesienia bandery na jednostce.
Z kolei rok po nadaniu szkole imienia ORP „Poznań”, w Świnoujściu odbyło się na pokładzie okrętu uroczyste wręczenie sztandaru Szkole Podstawowej nr 45. Po części oficjalnej i artystycznej, wyróżnieni uczniowie mieli możliwość przyjrzeć się okrętowi z bliska i poznać jego zakamarki. Trzydniowy pobyt na ORP „Poznań” był nie tylko czasem spotkań z załogą, ale i okazją do zwiedzania Świnoujścia oraz innych nadmorskich miejscowości.
Przedstawiciele szkoły przekonują, iż idea morska znacząco wzbogaciła życie ich placówki. - Przyjazne kontakty z załogą i coroczne wycieczki na ORP „Poznań” zaowocowały wspaniałymi pomysłami oraz przybliżyły nam znaczenie Bałtyku i chlubną tradycję polskiej Marynarki Wojennej – przyznają.