POZNAŃSKIE KAZIUKI ROZPOCZĘTE
XXIII Kaziuk Wileński ku czci świętego Kazimierza Królewicza z rodu Jagiellonów rozpoczyna się dziś i potrwa aż do niedzieli. W ramach tego święta, dla Poznaniaków przygotowano niezwykłe atrakcje od koncertów przez pokazy tańców ludowych po wystawy i wykłady naukowe.
Szczególne Kaziuki
- Poznań z Wilnem łączą przede wszystkim postacie Jagiellonów i wielowiekowa tradycja. Dziad Kazimierza, Władysław Jagiełło bywał w Poznaniu wielokrotnie. Kazimierz również musiał zawitać do tego miasta, choćby wtedy, gdy odprowadzał jedną z sióstr, która szła za mąż. Obecnie w Poznaniu mieszkają osoby, które przybyły tu z Wileńszczyzny lub działają w Towarzystwie Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej. Tymi Kaziukami chcemy zamanifestować swoją obecność w stolicy Wielkopolski. – podkreśla Krystyna Liminowicz, członek zarządu TMWiZW.
4 marca, to dzień świętego Kazimierza patrona Litwy. W rocznicę śmierci królewicza od 400 lat w Wilnie odbywają się jarmarki odpustowe. W trakcie zabawy mają miejsce pochody kuglarzy i przebierańców a lokalni wyrobnicy mają szansę zaprezentowania swoich produktów mieszkańcom. Od 23 lat poznański oddział Towarzystwa Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej organizuje to święto również w naszym mieście.
- Tegoroczne obchody są szczególne z tego względu, że świętujemy również 1050 rocznicę chrztu Polski. Już teraz zapraszam na prelekcję Krzysztofa Styszyńskiego w niedzielę. Przybliży on publiczności postać Mieszka I, jako ojca chrzestnego Polski oraz królowej Jadwigi Andegaweńskiej, jako matki chrzestnej Litwy. - zaprasza Liminowicz.
Trzeci element
Podczas obchodów będzie można zobaczyć między innymi jak święty Kazimierz wraz z dynastią Jagiellonów pozdrawiają Poznaniaków z loggi Ratusza. Na scenie Starego Rynku wystąpią zespół Pieśni i Tańca ZGODA z Rudomina na Litwie, zespół Folklorystyczny Wielkopolanie, Swarzędzka Orkiestra Flażoletowa, Czarnkowska Orkiestra Dęta, Kaźmierzanka, Duszniczanka. Zgodnie z tradycją znajdą się również stragany z rękodzielnictwem, wileńskimi specjałami oraz tradycyjnym wileńskim chlebem. Ważnym punktem obchodów będzie niedzielne wręczenie poznańskiej nagrody ŻURAWINA 2016 Zdzisławowi Palewiczowi merowi rejonu solecznickiego, wieloletniemu Prezesowi Solecznickiego Rejonowego Oddziału Związku Polaków na Litwie.
- Trzecim elementem obchodów, będzie Henryk Sienkiewicz, którego rok właśnie obchodzimy. Już dziś zapraszam do Urzędu Wojewódzkiego, gdzie o 14 rusza wystawa z cyklu „Kresy w fotografii Wielkopolan” pod tytułem „Z Henrykiem Sienkiewiczem na Laudzie, Wileńszczyźnie, Podolu i w Wielkopolsce” – zachęca Krystyna Liminowicz.
O Sienkiewiczu będzie się też mówiło w niedzielę w Domu Polonii. Tam Pani Danuta Płygawko wygłosi prelekcję pod tytułem „Henryk Sienkiewicz jakiego nie znamy”. A na wielki finał poznańskich Kaziuków Towarzystwo Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej przygotowało koncert galowy zespół Pieśni i Tańca ZGODA w Centrum Kultury Zamek.
*link do harmonogramu wydarzeń:
http://www.tmwizw.republika.pl/kaziuk.htm