NAJTRUDNIEJSZY PIERWSZY ROK: O STUDENTACH REZYGNUJĄCYCH Z UCZELNI
Mawia się, że jeżeli przetrwa się pierwszy rok studiów, to istnieje duża szansa na to, że się je ukończy. Sesja jest prawdziwym sprawdzianem dla świeżo upieczonych żaków. Nie każdemu jednak udaje się wyjść z tej próby obronną ręką.
Nie jest tajemnicą, że najwięcej studentów odpada właśnie na pierwszym roku. - Z szacunkowych danych wynika, że w stosunku do ogólnej liczby osób przyjętych na I rok studiów, po pierwszym semestrze ok. 20 procent żaków zostaje skreślonych z listy studentów. Studenci rezygnują z różnych powodów np. przez nieuzyskanie zaliczenia z przedmiotów podczas pierwszej sesji egzaminacyjnej – informuje Aleksandra Śliwińska z Biura Prasowego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza.
- Jako przykład można podać następujące przeliczenie: w roku akademickim 2014/2015 na I rok studiów przyjęto 16 716 kandydatów. W roku akademickim 2015/2016 na II rok studiów pozostało 12 807 studentów (wg. Danych GUS na dzień 30 XI) – dodaje. - Szczegółowe statystyki w tym zakresie nie są jednak prowadzone przez Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu – podkreśla Śliwinska.
A jak przedstawiają się statystyki na Uniwersytecie Przyrodniczym? - W trakcie studiów w semestrze zimowym (2015-2016) na I roku skreślonych zostało 62 studentów z powodu niezaliczenia. Zrezygnowało i zostało skreślonych z listy studentów (studia I I II stopnia) 367 osób, 12 osób nie zostało przyjętych na I rok studiów z powodu braku płatności – wymienia Jerzy Lorych, rzecznik prasowy uczelni.
Na UEP liczba ta maleje
Na Uniwersytecie Ekonomicznym w roku akademickim 2014/2015 na studiach stacjonarnych (I rok) skreślonych z powodu rezygnacji, niepodjęcia studiów lub niezaliczenia semestru zostało 548 osób. Tryb niestacjonarny zubożał z kolei o 129 żaków. W roku bieżącym statystyki wyglądają zdecydowanie lepiej. Uczelnia ogółem straciła 201 studentów trybu dziennego i 66 – zaocznego.
- Cieszy nas fakt, że liczba osób, które rezygnują ze studiów spada, a liczba studentów, którzy rozpoczynają edukację na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu z roku na rok rośnie – przyznaje Sylwia Jurga z biura prasowego UEP.
Zmienia się podejście
Jakie są losy osób, które porzucają (bardziej lub mniej dobrowolnie) studia na pierwszym roku? Trudno ocenić i doszukać się takich danych w badaniach. Możliwych scenariuszy może być jednak wiele. Jedni próbują swoich sił na innym kierunku lub na innej uczelni, drudzy szukają pracy lub wyjeżdżają za granicę. - Zmieniło się podejście do studiowania i kiedy zaczyna być pod górkę wielu zastanawia się czy znalazło się w odpowiednim miejscu. Jeżeli dochodzą do wniosku, że to nie do końca ich droga, po prostu odpuszczają. Szukają po prostu idealnej oferty dla siebie – tłumaczy Dawid, student drugiego roku informatyki.
Przeczytaj poprzedni artykuł!
LUTY W POZNANIU (19.02. - 21.02.)
