STYCZEŃ W POZNANIU (22.01- 24.01)
Trzeba przyznać, że czas szybko leci. Nadszedł czas, aby zaplanować sobie czas na weekend. Co ciekawego wydarzy się w Poznaniu? Podpowiadamy!
Piątek
- Posiedzenie Komisji Gospodarki Komunalnej i Polityki Mieszkaniowej:
Radni dowiedzą się co słychać w poznańskim zoo, poznają także plany dyrekcji na przyszłość. Przyjmą także plan pracy komisji na rok 2016 i przyjmą sprawozdanie za rok ubiegły.
Początek komisji o godzinie 9.00. Miejscem obrad będzie Ogród Zoologiczny przy ul. Krańcowej 81.
- Jeżeli jesteśmy przy temacie ZOO, to warto wspomnieć o pandach, dla których już wybrano imiona:
W grudniu poznańskie zoo zyskało nowych lokatorów. Mowa o dwóch pandach małych - bliźniakach, które przybyły do placówki z czeskiego ogrodu zoologicznego. Pracownicy zoo od razu ogłosili konkurs, podczas którego poznaniacy mogli zgłaszać swoje propozycje imion dla maluchów.
- Wpłynęło do nas około 200 propozycji imion. Fanom naszych podopiecznych należą się słowa podziękowania za takie zainteresowanie - mówi Małgorzata Chodyła rzecznik prasowy poznańskiego Zoo. Spośród wielu propozycji ostatecznego wyboru imion dokonały opiekunki pand.
- Od dziś pandy będą nazywały się Aki i Toshi. To japońskie imiona. Pierwsze oznacza jesień, której kolory kojarzą się z wyglądem pand, a drugie - zwinny lub rozważny - co odnosimy już do cech jednego z maluchów - tłumaczy Małgorzata Chodyła. Autorka zwycięskiej koncepcji została już zaproszona wraz z całą rodziną do ogrodu zoologicznego, aby mogła zapoznać się z pandami. Otrzyma ona również drobny upominek.
Obecnie pandy przechodzą kwarantannę. Poznaniacy będą mogli zobaczyć je dopiero wiosną. Docelowo dołączy do nich jeszcze ich młodszy braciszek. Pracownicy zoo przewidują, że nastąpi to jednak dopiero w przyszłym roku.
- "Kolędowa noc" w Bibliotece Raczyńskich:
W Bibliotece Raczyńskich dzieci na własne oczy będą mogły zobaczyć biblijne sceny. Wszystko za sprawą spektaklu lalkowego "Kolędowa noc" w wykonaniu aktorek Marioli Ryl-Krystianowskiej i Elżbiety Węgrzyn z Teatru Animacji w Poznaniu. "Kolędowa noc" to spektakl przygotowany przez TeatRyli. Jest on wigilijną opowieścią skierowaną dla najmłodszych widzów.
Spektakl odbędzie się 22 stycznia o godz. 18 w sali nr 1 Biblioteki Raczyńskich przy placu Wolności 19. Wstęp jest wolny.
- Koncert zespołu The Paper Kites:
Zespół powstał pięć lat temu w Melbourne i debiutował w 2011 roku EPką "Woodland". Po wydaniu pierwszego albumu ("States", 2013), The Paper Kites stali się jedną z ulubionych grup w kraju, grając koncerty na całym kontynencie. Sukces w ojczyźnie zaowocował m.in. wspólną trasą z City And Colour po Ameryce Północnej. W 2015 roku The Paper Kites wrócili z nowym krążkiem - "twelvefour". Płyta oparta jest na twierdzeniu, że najbardziej twórczym czasem dla artysty są godziny między północą a czwartą rano - i w takim czasie właśnie powstały szkice piosenek, które tworzył frontman - Sam Bentley. Przez dwa bezsenne miesiące powstało około 30 numerów, które finalnie złożyły się na nową płytę. Muzycy nagrywali w Seattle, a nad całością produkcji czuwał Phil Ek, który pracował już m.in. z Father John Misty czy Fleet Foxes.
Koncert rozpocznie się o 20.00 w Klubie Pod Minogą.
- Dobre wieści:
Sobota
- Enej w Poznaniu:
Polski zespół rockowo-folkowy założony w 2002 roku w Olsztynie przez braci Piotra i Pawła Sołoducha oraz ich przyjaciela Łukasza Kojrysa (obecnego managera zespołu). Nazwa zespołu pochodzi od imienia głównego bohatera "Eneidy" Iwana Kotlarewskiego, która jest jednym z najważniejszych dzieł literatury ukraińskiej, a Enej -główny bohater - to wesoły Kozak podróżujący po świecie. Zainteresowania muzyką folkową, szczególnie ukraińską, miały źródło w pochodzeniu członków zespołu - rodzina braci Sołoducha ma korzenie ukraińskie, natomiast Mirosław Ortyński urodził się we Lwowie. Pozostali członkowie zespołu to Polacy, co czyni grupę różnorodną kulturowo. Jednak to właśnie ukraińskość i muzyka tradycyjna grana na ludowych instrumentach zdominowała pierwszy okres historii zespołu. W międzyczasie dochodziło do wielu zmian personalnych, pojawiali się nowi muzycy, przybywało instrumentów, zmieniał się charakter wykonywanej muzyki, zespołowi coraz bliżej było do obrazu znanego szerokiej publiczności.
Koncert odbędzie się w Hali Arena. Początek o 17.30.
- Strefa zabawy w Centrum Kultury Zamek:
KURA ADELA I POMARAŃCZOWA YMELKA, prowadzenie: Joanna Krzyżanek.
Warsztaty literacko-plastyczne. Kura Adela to miłośniczka bazgrołów. Ma wesołych przyjaciół: Bazgrołki, Ugniataczy i Ulepiaczy. Wspólnie z nimi ugniata, rysuje, lepi, maluje i przeżywa wesołe, śmieszne, smaczne, pachnące i tajemnicze przygody. Podczas warsztatów powstanie dużo pomarańczowych Ymelek.
Początek o godzinie 11.00. Miejscem zabawy będzie... Bawialnia. :)
- Make Music Not Pain: Koncert Charytatywny w Teatrze Polskim:
- Wielonarodowościowy zespół zabierze Was w podróż przy pomocy niezwykłej muzyki. Będą to melodie pochodzące z Palestyny i Turcji, a także z Polski. Zespół składa się z profesjonalnych muzyków, którzy zebrali się specjalnie, aby zagrać razem podczas tego wieczoru. Zagrać na rzecz miłości. Towarzyszyć im będzie opowiadacz, który podzieli się z Wami kilkoma opowieściami z różnych części świata. Razem będą śpiewać i mówić o szczęściu przeciwstawiając je krzywdom, wojnom i przemocy. Po tym jak obcokrajowiec, muzyk Nidal Kalboneh, został zaatakowany w Poznaniu chcą pokazać, że złe rzeczy przemijają, a pozostaje tylko muzyka i miłość.
Początek o 20.30.
- I mamy coś dla miłośników radia Afera:
Niedziela
- Czy przypadkiem czytają nas miłośnicy kotów? Kobieca intuicja podpowiada mi, że tak! :)
Koty rasowe będzie można podziwiać w Palmiarni. Organizatorzy zapraszają między godziną 10 a 16. Na pokaz nie obowiązują żadne dodatkowe opłaty, wystarczy bilet wstępu do Palmiarni. Warto przyjść, tym bardziej, że koty nie będą tam jedyną atrakcją. Równolegle odbywać się będzie m.in. wystawa zatytułowana "Sztuka Afryki". Na ekspozycji w sali konferencyjnej Palmiarni zobaczymy wyroby sztuki afrykańskiej z kolekcji Doroty i Mariusza Macha, fotografie, a także film z pobytu autorów wystawy wśród goryli górskich. Zmęczeni zimą znajdą w Palmiarni pierwsze oznaki wiosny. Część gatunków zaczęła już się budzić i kwitnąć. Przy jednej ze ścieżek podziwiać można np. pięknie kwitnącą agawę.
Na pokaz zapraszają Poznańska Palmiarnia i Klub Miłośników Kotów Rasowych Felis Posnania.
- Chodź na słówko 2:
Piłka, dawniej zwana Kulą, wiedzie spokojne życie. Aż do chwili, w której spotyka pewnego zagubionego nieszczęśnika i postanawia mu pomóc. Co będzie potem? Mnóstwo zabawy! Młodym widzom, którzy mieli już okazję poznać szalonych bohaterów pierwszej części, kontynuacji polecać pewnie nie musimy. Pozostałych zapewniamy, że spotkania nie pożałują.
Początek spektaklu o godzinie 13.00 w Teatrze Nowym.
- DudaPomoc po Poznańsku:
Miłego weekendu!
Przeczytaj poprzedni artykuł!
CZY JEAN MICHEL JARRE WYSTĄPI W POZNANIU?
