CENTRUM SPORTÓW WROTKARSKICH CZY PŁYWALNIA? CO POWSTANIE W PARKU KASPROWICZA?
Pomimo 6000 głosów poparcia zebranych w ramach PBO dla budowy Centrum Sportów Wrotkarskich, realizacja projektu stoi pod znakiem zapytania.
Projekt Centrum Sportów Wrotkarskich w głosowaniu do Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego zajął trzecie miejsce. Nie dziwi liczne poparcie dla realizacji tego projektu. W Poznaniu wiele osób jeździ na rolkach, co widać chociażby latem nad Maltą. Wyznaczonego miejsca do uprawiania tego sportu w naszym mieście nie ma. Powstanie Centrum nie jest jednak przesądzone. Problemem jest brak miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. W dodatku pojawiają się głosy, że nie jest to jedyny obiekt sportowy, który w tym miejscu widzą mieszkańcy Łazarza.
Jest projekt, brak planu
Rekomendacji dla Centrum Sportów Wrotkarskich (CSW) mającego powstać pomiędzy pływalnia letnią a ul. Reymonta udzielił m.in. POSIR oraz Rada Osiedla św. Łazarz - Rada Osiedla opiniowała wszystkie projekty do PBO 2016 w tym także ten dotyczący Centrum Wrotkarskiego. Pomysł Centrum spodobał się radnym i uzyskał akceptacje. W tej chwili trwają prace nad miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego dla terenu Parku Kasprowicza. Na etapie konsultacji społecznych został zgłoszony zarówno pomysł budowy krytego basenu, jak i Centrum Wrotkarskiego. Na tym etapie trudno powiedzieć czy może powstać tylko jeden z tych obiektów czy oba. Najlepiej gdyby przed rozpoczęciem inwestycji został uchwalony miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. RO zainicjowała jego powstanie żeby zapobiec chaotycznej zabudowie Parku i postulat ten jest nadal aktualny - mówi Filip Olszak, przewodniczący Rady Osiedla Św. Łazarz.
Miejska Pracownia Urbanistyczna, która była współorganizatorem konsultacji społecznych również poparła projekt CSW - Już we wstępnych dyskusjach informowaliśmy, że plan miejscowy dopuszcza do realizacji ten projekt. Plan dopuszcza również modernizację, remont i rozbudowę istniejących już obiektów, oczywiście w założeniu, że będą one spełniać funkcję o charakterze sportowo- rekreacyjnym. Na tym etapie trudno powiedzieć, czy możliwe jest wybudowanie Centrum Sportów Wrotkarskich i krytej pływalni - mówi Łukasz Olędzki z MPU.
Przed złożeniem projektu do PBO rekomendowało go jeszcze Polski Związek Sportów Wrotkarskich oraz Ministerstwo Sportu i Turystki. Realizacja miała się rozpocząć w przyszłym roku.
L. Dudziak: Urzędnicy ogóle nie powinni przyjąć tego projektu
Zdawać by się mogło, że nic nie stoi na przeszkodzie aby taki ośrodek powstał. Tymczasem okazuje się, że część mieszkańców Łazarza zamiast miejsca dla wrotkarzy woli małą, krytą pływalnię. Głos w tej sprawie zabrała radna PiS, Lidia Dudziak - Od lat mieszkańcy Łazarza chcą krytej pływalni. W sprawie planu zagospodarowania Parku Kasprowicza odbyły się konsultacje społeczne i wielu mieszkańców poparło ten pomysł. Nie mam nic przeciwko powstaniu Centrum Sportów Wrotkarskich ale nie kosztem tej pływalni. Moim zdaniem urzędnicy w ogóle nie powinni przyjmować tego projektu, jeśli chodzi o ten teren, bez wcześniejszego sprawdzenia co do przeznaczenia tego terenu. Tym bardziej, że jest w trakcie opracowywania plan zagospodarowania przestrzennego dla tego obszaru. Niestety nie jest to pierwszy raz gdy zgłaszane są projekty, a potem nie są realizowane właśnie z tego powodu lub z powodu miejsca wskazanego bez wcześniejszych konsultacji/Przytulisko/ - mówi radna.
Jednym z argumentów przeciw zbudowaniu pływalni na Łazarzu, jest ten dotyczący położonej w sąsiedztwie Parku, krytej pływalni Olimpii. Jednak korzystać mogą z niej jedynie osoby, które posiadają karnety - Basen na Olimpii jest basenem klubu sportowego i nie jest dostępny dla osób które nie mają karnetów. Nie zaspokaja potrzeb mieszkańców. W okolicy nie ma zbyt wielu basenów. Park Kasprowicza ma mieć charakter sportowo rekreacyjny i basen kryty dostępny dla ogółu bardzo by się przydał. Zwłaszcza że dopełniał by się z istniejącą już pływalnią letnią. Obok terenu po niezrealizowanym lodowisku jest jeszcze teren po dawnym stadionie Energetyka. Jest więc możliwe umieszczenie na terenie wzdłuż ulicy Reymonta co najmniej dwóch obiektów sportowych - informuje Filip Olszak.
- Jeśli chodzi o basen Olimpii, to zarządzanie nim nie leży w gestii miasta. Nie mamy wpływu na to, na jakich zasadach można z niego korzystać - dodaje radna Dudziak.
Będą granty dla klubów sportowych?
CSW byłoby jedno, pływalni w Poznaniu jest sporo. Być może lepiej jest doinwestować i zmodernizować istniejące już obiekty zamiast otwierać „nastą” pływalnię. Radna Lidia Dudziak zapowiada interpelacje w tej kwestii - Złożyłam właśnie poprawkę do budżetu odnośnie dofinansowania remontu, modernizacji infrastruktury sportowej, której właścicielem są kluby i stowarzyszenia sportowe. Gdyby udało się ją przegłosować, wówczas kluby te mogłyby się starać o granty i dofinansowanie z budżetu miasta. To w dużym stopniu może wpłynąć na stan pływalni i innych obiektów sportowych w mieście. Tym bardziej jest to dobry pomysł, ponieważ miasto nie buduje nowych obiektów z powodu braku środków, a kluby nie maja pieniędzy na remonty. A w końcu z tych obiektów korzystają nasze dzieci i młodzież. Jestem za basenem i jestem za torem wrotkarskim. Należy usiąść z Radą Osiedla, radnymi miejskimi i znaleźć konsensus w tej sprawie - informuje radna PiS.
Przewodniczący Rady Osiedla św. Łazarz deklaruje chęć zorganizowania spotkanie wszystkich zainteresowanych stron na początku przyszłego roku - Chcemy znaleźć wyjście z zaistniałej sytuacji - mówi.
Być może w Parku Kasprowicza powstanie Centrum Sportów Wrotkarskich i kryta pływalnia, może tylko jeden z tych obiektów. Jednak sama dyskusja w tej sprawie nasuwa wniosek - Po co przyjmować projekty pod głosowanie w chwili, gdy brakuje planu zagospodarowania terenów, na których mają być zrealizowane? Inną sprawą jest to, w jaki sposób traktowane są głosy poznaniaków. Finalnie może się okazać, że nie zostaną one poważnie wzięte pod uwagę. Można przypuszczać, że przy najbliższych tego typu okazjach, poznaniacy nie tak chętnie będą wyrażać swoją opinię. Bo i po co. Wszak znów się okaże, że projekt dobry, ale nie ma go jak zrealizować.
Wypowiedzi Jakuba Ciesielskiego, autora projektu CSW, nie zostały w tekście wykorzystane, ponieważ mimo rozmów telefonicznych nie wyraził na to zgody.