WALCZYMY O ŻYCIE 1564 OSÓB
30 wielkopolskich szkół bierze udział w akcji „Drugie życie”. Kolejny raz, każda ze szkół przygotowuje swój własny pomysł na to, jak przekonać rówieśników do transplantologii i promować oświadczenia woli. W maju wielki finał akcji.
1564
- Ta akcja to dla mnie osobiście znak największej solidarności i wrażliwości młodych ludzi biorących udział w kampanii z osobami, które czekają na przeszczep organu. Tylko na nową nerkę czeka dziś około 1000 osób w całym kraju, duża część z nich to pacjenci sieci Centrum Dializ Fresenius. Na co dzień opiekujemy się nimi i bardzo dobrze ich znamy. Potrzebują nie tylko wsparcia medycznego, ale także psychicznego. Tym bardziej jestem wdzięczna młodzieży za ich wspaniałą postawę - mówi doktor Teresa Dryl-Rydzyńska, dyrektor generalna Fresenius Medical Care Polska, firmy, która jest głównym organizatorem akcji.
1564 to smutna liczba oczekujących na przeszczepienie. To właśnie dla nich organizowana jest cała akcja. Uczniowie wielkopolskich szkół muszą dowiedzieć się kto może zostać dawcą organów, które organy są najczęściej przeszczepiane, ile osób można uratować wyrażając zgodę na pośmiertne pobranie narządów. Liderzy szkolnych zespołów zdobywają te wiedzę na warsztatach ze specjalistami.
- Takie spotkanie to najlepszy sposób na obalenie mitów i stereotypów, które narosły wokół transplantacji, dlatego na warsztatach spotykam się z młodymi ludźmi już po raz ósmy. Pytania młodzieży, zadawane nam, lekarzom, często się powtarzają. Wierzę jednak, że im częściej będziemy udzielać na nie odpowiedzi, tym lepiej zapadną one w świadomości młodych ludzi i rozwieją ich wątpliwości. Naszym celem jest to, by każdy uczeń biorący udział w kampanii Drugie życie, znał odpowiedź na podstawowe pytania związane z przeszczepianiem narządów. Wówczas, mając pełną wiedzę na ten temat, będzie mógł nie tylko tę wiedzę rozpowszechniać w swoim środowisku, ale także podjąć samodzielną decyzję odnośnie własnej woli." - mówi doktor Maciej Głyda, Konsultant Wojewódzki w dziedzinie Transplantologii Klinicznej w województwach wielkopolskim i lubuskim, główny ekspert medyczny kampanii.
5 z Poznania
Wśród 30 szkół z całego województwa, aż 5 to poznańskie placówki. W projekt zaangażowane są Zespół Szkół Geodezyjno-Drogowych, Zespół Szkół Zakonu Pijarów im. św. Józefa Kalasancjusza, V Liceum Ogólnokształcące im. Potockiej, Zespół Szkół Komunikacji, XII Liceum Ogólnokształcące im. Skłodowskiej-Curie.
- W naszej szkole organizacją akcji Drugie życie zajmuje się klasa artystyczna. Co dwa lata, gdy bierzemy udział w kampanii przygotowujemy program artystyczny, który ma promować transplantologię wśród młodzieży. Na pewno zorganizujemy przedstawienie. W tym roku chcielibyśmy zaangażować w program nauczycieli religii i etyki, żeby też zwrócić uwagę na problem moralny związany z takimi zabiegami. Chcielibyśmy, by w tej kwestii sprawa sfinalizowała się w formie plakatu. Młodzież spotka się również z osobą po przeszczepie oraz Panią, która takie zabiegi wykonuje – opowiada Izabela Chmielewska, koordynator projektu w XII LO im. Skłodowskiej-Curie.
Pierwsza edycja kampanii Drugie życie wystartowała w roku szkolnym 2008/2009. Od tego czasu, wzięło w niej udział ponad 150 tysięcy uczniów z 600 szkół. W ośmiu województwach (wielkopolskie, małopolskie, lubuskie, warmińsko-mazurskie, kujawsko-pomorskie, łódzkie, śląskie i podkarpackie) młodzi ludzie rozdali ponad 600 tysięcy. oświadczeń woli, a zwycięzcy wsparli czekami charytatywnymi kilkadziesiąt osób i instytucji. Od 2010 roku Drugie życie w Wielkopolsce jest częścią uruchomionego przez Polską Unię Medycyny Transplantacyjnej „Partnerstwa dla Transplantacji” – ogólnopolskiego programu rozwoju przeszczepiania narządów. W roku szkolnym 2015/1016 kampania Drugie życie prowadzona będzie także na terenie województw: podkarpackiego, małopolskiego i kujawsko-pomorskiego.