LISTOPAD W POZNANIU (27.11- 29.11)
Jak ten czas szybko leci, przed nami znów wizja weekendu. Podpowiadamy, jak spędzić ten czas i tradycyjnie sprawdzamy co słychać u naszych lokalnych działaczy.
Piątek
- Warto zapoznać się ze zmianami:
Miejski Inżynier Ruchu informuje, że od 26 listopada do 20 grudnia będzie obowiązywała zmiana organizacji ruchu na ul. Promienistej. Natomiast od 26 listopada do do 15 grudnia nastąpią zmiany w organizacji ruchu na ul. Bukowskiej od ul. Leśnych Skrzatów do granicy miasta Poznania.
Na ulicy Promienistej w związku z remontem wyłączonej z ruchu zatoki autobusowej (przystanek "Trębacka") prawy pas ruchu ul. Promienistej w rejonie zatoki autobusowej przy skrzyżowaniu z ul. Trębacką będzie zawężony o ok. 0,5 m. Przystanek zostanie tymczasowo przesunięty w rejon skrzyżowania z ul. Orszańską.
Na ul. Bukowskiej w związku z wymianą konstrukcji wsporczych sygnalizacji świetlnej mogą wystąpić chwilowe utrudnienia w ruchu pojazdów polegające na zajęciu przez pojazd techniczny jednego pasa przez ok. 20 minut. Dopuszczalna prędkość pojazdów w rejonie prac zostanie ograniczona do 40 km/godz. Prace na ul. Bukowskiej prowadzone będą głównie w nocy, od 23.00 do 5.00, oraz wyjątkowo także w innych godzinach poza szczytem komunikacyjnym w godz. od 10.00 do 14.00.
Od godz. 22.00 w dniu 26 listopada do godz. 5.00 dnia 27 listopada nastąpi zmiana organizacji ruchu na ul. Przybyszewskiego przy stacji BP. W związku z budową przyłącza wodociągowego i kanalizacji wyłączony z ruchu zostanie środkowy pas ruchu na wysokości zjazdu do stacji paliw. Prace prowadzone będą także na przyległym odcinku ciągu pieszo-rowerowego od strony stacji.
- Thomas Anders & Modern Talking Band:
Thomas Anders (prawdziwe nazwisko: Bernd Weidung) - niemiecki piosenkarz, kompozytor i producent. Kariera Bernda Weidunga zaczęła się w 1980 r. kiedy wygrał konkurs młodych talentów w Radiu Luxemburg i podpisał kontrakt z wytwórnią CBS. W 1983 r. Dieter Bohlen zafascynowany głosem Thomasa, zaproponował mu nagranie niemieckiej wersji utworu F.R.Davida "Pick Up The Phone". Rok później założyli duet Modern Talking, z którym odnieśli międzynarodowy sukces. 3 lata później zespół zawiesił działalność. Głównym powodem rozpadu była ówczesna żona Thomasa, Nora Balling. W 1989 r. Thomas Anders wydał swoją pierwszą solową płytę "Different" przy współpracy z byłym producentem Eltona Johna - Gusem Dudgeonem. Jednak ta i następne 6 płyt nie przyniosły mu większego sukcesu. W 1998 r. nastąpiła reaktywacja Modern Talking i wydanie albumu z coverami Back For Good. W 1999 r. Thomas rozwiódł się z Norą, a rok później wziął ślub z Claudią Hess. 21 czerwca 2003 r. w Berlinie Modern Talking dali pożegnalny koncert. Thomas Anders kontynuuje swoją karierę, w 2004 r. została wydana solowa płyta "This Time", w 2006 jazzowo-swingowy album "Songs Forever". W ostatnich latach Thomas Anders współpracował m.in. z inną legenda lat 80. Sandrą. W zeszłym roku odniósł też wielki sukces ze swoim albumem "Strong". W Moskwie nagrane zostały dwa teledyski do piosenek "Why Do You Cry" i "Stay With Me" mające promować nowy album.
Koncert odbędzie się w Hali Arena, początek o godzinie 19.30.
- "Dziady" w Izbie Rzemieślniczej:
U Mickiewicza w noc Dziadów objawiają się duchy, zjawy, upiory, widma. Pojawiają się na kilka chwil, by znów zniknąć w zaświatach. Zajmiemy się przede wszystkim nimi, ich trwaniem poza obrzędem, poza teatrem, poza życiem, w zaświatach - skąd (jak dzieło Mickiewicza) dręczą nas przez bez mała dwa wieki.Od początku listopada, od nocy Dziadów, w codziennej praktyce życia zaczyna się w Polsce zima. Zima - mroźna i śnieżna - jest znakiem, symbolem, realnością krainy grozy, Północy - Rosji, ziemi/czasu zesłania, więzienia, kary, żywych cieni, duchów, zjaw. Piekło. Piekło jest białą równiną skutą mrozem, ożywioną śnieżną zawieją. (Ostatni krąg dantejskiego piekła też jest cały z lodu). To stamtąd na Dziady przybywają duchy. Mówią, że potrzebują paciorka, dotknięcia, ziarnka gorczycy czy rządu dusz; nie mają śmiałości wyznać, że chcą się po prostu ogrzać wśród ludzi, ludzkim ciepłem. Gustaw - Widmo - Pielgrzym opowiada o parku, gdzie pozbawił się życia, ale naprawdę przybył z mroźnej krainy, gdzie "z ust każdego wyzioniona para / wychodzi słupem prosta, długa, szara". Potępieńcy - i zesłańcy i czynownicy, generałowie i szarzy mieszkańcy piekieł - "a twarz każdego jest jak ich kraina / pusta, otwarta i dzika równina" (Ustęp: Droga do Rosji w.173-4) - wyłaniają się z zamieci: "tu ludzie biegną, każdego mróz goni" (Ustęp: Petersburg, w.93). Taki jest główny pomysł na nową interpretację "Dziadów" - zobaczyć dramat z perspektywy zamykającego Część III "Ustępu", którego w zasadzie nie poddawano teatralnym sprawdzianom i interpretacjom. A siła i poezji, i "reporterskiego" opisu tego fragmentu mickiewiczowskiego dzieła jest do dziś porażająca, nie mniejsza niż "Piekła" Dantego. Jeden z ważnych wątków "Dziadów" skupia się na obcowaniu żywych i umarłych. Dla mnie jest to ważne. Dzisiaj linia styku między namacalną materią życia a zaświatami przebiega przez łóżka szpitalne. Biel prześcieradeł przenosi nas w białe, nie dające cienia światło zaświatów, może w nieskalaną biel śniegów? W mroźną ciszę?
Początek o 18.00.
- Prosto z sejmu:
- I wieści z fyrtla:
Sobota
- Turnieje i gry planszowe - wojna światów:
To impreza podczas, której odbywają się turnieje oraz pokazy różnych systemów bitewnych. Dla odwiedzających oraz graczy w trakcie trwania imprezy będzie dostępny również Games Room z grami planszowymi.
Konwent odbywa się w dniach 28-29 listopada, w godzinach 10.00 - 16.00, w Szkole Podstawowej nr 82 im. Księcia Przemysła I przy ulicy Krakowskiej 10 w Poznaniu. Wejście dla osób nie uczestniczących w turniejach jest darmowe.
- Coś dla dzieci. Andrzejki w Concordia Design:
Wspólne wróżenie i czytania magicznych książek o czarownicach, wyszywana książka i warsztaty materiałowe i projektowanie najprawdziwszych, teatralnych marionetek. Na deser spektakl "Co to?" uwielbianego przez dzieci Studia Teatralnego Blum.
Concordia zaprasza całe rodziny bez zapisów i ograniczeń wiekowych na zaczarowane, andrzejkowe spotkanie! Poprowadzi je Centrum Edukacji Dziecięcej i Papilon. Dzieci poznają fascynujące historie z książek: "Czarownica Winnie", "Księżniczka Adela" i "Duszek Elbit" oraz "12 ważnych opowieści. Polscy autorzy o wartościach". Andrzejkowe tradycje zostaną oczywiście zachowane: dzieci wraz z rodzicami będą też wróżyć i uczestniczyć w związanych z tym tematem, plastycznych animacjach.
Impreza będzie odbywać się zarówno w sobotę, jak i niedzielę. Szczegóły dostępne na stronie Concordia Design.
- Mmmm, pysznie:
- Sobotni Aferanek ponownie będzie nadawać z "miasta". To dobra okazja, aby poznać sympatycznych prowadzących i ich gości. :)
Niedziela
- Mój Teatr zaprasza na spektakl: "Rokendrol albo mów mi teściu":
Relacje z teściową zostały bardzo dokładnie i wielokrotnie opisane w literaturze popularnej i fachowej, doczekały się też niezliczonej ilości dowcipów. Osoba teścia jest w tym względzie wyraźnie dyskryminowana, naprawdę kim jest teść nikt nie wie. „Rokendrol” to komedia której bohaterem jest teść, ma on swój skarb czyli córcię, a ona ma chłopaka. W psychologii nazywa się taką sytuację pojedynkiem dwóch samców alfa, ja powiem, że to jest właśnie rokendrol, zwłaszcza, że teść jest mocno odjechaną gwiazdą rocka.
Początek o godzinie 17.00.
- Przypominamy o Teatrankach:
To nowy projekt Teatru Polskiego w Poznaniu skierowany do dzieci i ich opiekunów. W każdą niedzielę dzieci będą mogły aktywnie spędzić czas ze swoimi najbliższymi oraz poznać różne ciekawe formy działalności teatralnej. Teatranki opierają się na rodzinnej współpracy, zachęcają do eksperymentowania z teatrem przez zabawę, uwalniają swobodną ekspresję dzieci i rozwijają wyobraźnię.
Początek zabawy o godzinie 11.00.
- Historie kuchenne w CK Zamek:
W zamkowej kuchni walają się skrawki mięsa, obierki od ziemniaków, serki homogenizowane i trufle. Kobiety w fartuchach tańczą z nożami pośród bulgoczących garnków, brudnych naczyń i mgieł germańskich baśni. „Historie kuchenne” to wędrówka od stołu do stołu szlakiem złoconego brzucha cesarskiej uczty, komunistycznej ceraty i pustki półek, współczesnego obżarstwa i nadkonsumpcji. Choć stare talerze się stłukły, pozostał smaki niesmak.
Początek o godzinie 17.00 i 19.00.
- ZOO. Wersja jesienna:
Miłego weekendu! :)
Przeczytaj poprzedni artykuł!
STARY BROWAR SPRZEDANY. Z CZYM NAM SIĘ KOJARZY?
