BĘDZIE TARAS WIDOKOWY NA RATUSZU I CENTRUM SPORTÓW WROTKARSKICH. NA CO JESZCZE ZAGŁOSOWALI POZNANIACY?
Naprawdę Poznański Budżet Obywatelski to wiele szans i metoda na pobudzenie mieszkańców miasta. Spójrzmy na projekt ogólnomiejski jakim jest Plażojada. Zyskują wszystkie Rady Osiedla w pobliżu, a najwięcej dobrego robimy dla mieszkańców całego miasta – zaznacza radna ze Strzeszyna.
Podano do publicznej wiadomości wyniki głosowania na Poznański Budżet Obywatelski. Sala błękitna w Urzędzie Miasta pękała w szwach. Byli sami zainteresowani, prezydent miasta i spora ilość dziennikarzy.
15 milionów do podziału
Mogliśmy oddać głos na 168 projektów, były one podzielone na te odnoszące się do kategorii ogólnomiejskiej (62) i te podzielone na konkretne dzielnice miasta. Naliczono ich zdecydowanie więcej, bo 106.
- Myśląc o frekwencji to warto nadmienić, że doliczono się 73 136 kart do głosowania, a znaczącą część głosów, bo niemal 60 000 oddano przez internet – zaznaczyła Sylwia Stec z Urzędu Miasta. Uzupełniła też informację o ilości głosów nieważnych. – Każdy mógł oddać sześć głosów, na sześć różnych projektów. Zdarzały się w związku z tym błędy. Ponad siedem tysięcy głosów było nieważnych. Warto odnotować fakt, że nieważnych głosów internetowych było niewiele, bo dokładnie 389. Większość błędów dotyczyła więc kart papierowych – zaznaczyła.
Zwyciężyli w skali miasta
W kategorii ogólnomiejskiej:
Pierwsze miejsce. - Trener Osiedlowy i Senioralny, czyli darmowe zajęcia rekreacyjne dla mieszkańców Poznania. „Trener” otrzymał 9 439 głosów i na realizację koncepcji otrzyma 1 390 000 złotych.
Druga lokata przypadła dla projektu. – Plażojada, czyli Szlakiem Trzech Jezior: Rusałka, Strzeszynek, Kiekrz. Pomysł zdobył 7 309 głosów, a otrzyma 1 993 000 złotych, czyli prawie dwa miliony złotych.
„Na pudle” uplasowała się koncepcje ożywienia Hali Arena, chodzi o Centrum Sportów Wrotkarskich „Arena” Poznań. Projekt zdobył 6 024 głosy i otrzyma z budżetu 1 617 000 złotych. Pomysłodawcy będą musieli dołożyć do projektu bo szacowany koszt inwestycji wynosi 1 846 900 złotych.
Na dzielnicach emocji jeszcze więcej
Rada Osiedla Stare Miasto zdobyła środki na budowę oświetlenia nad Wartą – niemal pół miliona złotych. Projekt czyste Stare Miasto także zdobył fundusze. Dwieście tysięcy złotych ma pomóc dbać o porządek w okolicy Starego Rynku. Powstanie też park „Przy Żurawińcu”, na realizację którego uzyskano pół miliona złotych.
Na Nowym Mieście powstanie teren do spacerów i wybieg dla psów wewnątrz osiedla Orła Białego za czterysta pięćdziesiąt tysięcy złotych. Postanie też Miejskie Centrum Multisportowo-Integracyjne za prawie trzysta tysięcy złotych.
Wildę zdominowały pomysły ze Świerczewa. Powstanie bowiem wieża widokowa na Szachtach, a także park dookoła Fortu IX z wybiegiem dla psów. Projekty uzyskały odpowiednio pięćset tysięcy i czterysta pięćdziesiąt tysięcy złotych.
Na Grunwaldzie najwięcej głosów zyskał projekt "Sale samodzielności dla uczniów Zespołu Szkół Specjalnych numer 101". Koszt realizacji oszacowano na prawie sto tysięcy złotych. Dodatkowo na Złotowskiej powstanie chodnik i ścieżka rowerowa za trzysta tysięcy złotych. Dużo głosów uzyskał także projekt o nazwie "Park Astronomiczny obok Obserwatorium" i pieniądze na ten cel także się pojawiły.
Wszystkim biorącym udział w organizowaniu wyborów, a także w tworzeniu samych projektów podziękował prezydent miasta Jacek Jaskowiak.
Jeżyce na deser
Niekwestionowanym zwycięzcą został projekt „Rekreacja na Strzeszynie”, który uzyskał 3 652 głosy i otrzyma pół miliona złotych. Zapytałem wiceprzewodniczącą Rady Osiedla Strzeszyn o szczegóły inwestycji – Przy ulicy Krajaneckiej powstanie linarium, czyli po prostu park linowy w sąsiedztwie istniejących już boisk i placu zabaw. Na Strzeszynie Literackim, przy ulicy Kaczmarskiego powstanie cały kompleks rekreacyjny. Zobaczymy tam ścieżkę parkową z ławkami i plac zabaw. Ta bardzo ważne, bo uliczka Kaczmarskiego wygląda jak zapomniana, nawierzchni jeszcze brak, niekontrolowanej zieleni całe mnóstwo – podsumowuje Dominika Zenka-Podlaszewska. Tym, którzy uliczki Kaczmarskiego nie znają podpowiadam, że znajduje się ona przy charakterystycznym rondzie Józefa Czapskiego, na końcu ulicy Literackiej. – Na wynikach głosowania i pieniądzach, które otrzymaliśmy zyskają wszyscy. Stary Strzeszyn się rozwija, z własnych pieniędzy remontujemy przedszkole numer 121. Powstaje nowych chodnik przy Biskupińskiej i teraz mamy fundusze na wspomniane linarium na Starym Strzeszynie, kompleks rekreacyjny na Literackim, a także na Park Edukacji Ekologicznej przy szkole na ulicy Hezjoda. Naprawdę Poznański Budżet Obywatelski to wiele szans i metoda na pobudzenie mieszkańców miasta. Spójrzmy na projekt ogólnomiejski jakim jest Plażojada. Zyskują wszystkie Rady Osiedla w pobliżu, a najwięcej dobrego robimy dla mieszkańców całego miasta – zaznacza Podlaszewska.
Wyniki Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego zostały podane do publicznej wiadomości, niektórzy są zachwyceni, inni mniej zadowoleni. Znajdą się osoby, które drwiły z takich filmów jak ten:
Teraz już nie powinny się śmiać. Muszę przyznać, że emocji przy ogłaszaniu wyników nie brakowało. Były oklaski i okrzyki radości.
Pełne wyniki PBO znaleźć można tutaj: https://budzet.um.poznan.pl/
Przeczytaj poprzedni artykuł!
LISTOPAD W POZNANIU (20.11- 22.11)
