POZNAŃ OKIEM KAMERY. CZY MOŻEMY CZUĆ SIĘ BEZPIECZNIE W NASZYM MIEŚCIE?
W Poznaniu mamy 510 kamer, które przyczyniają się do poprawy bezpieczeństwa na ulicach miasta. Dzięki temu Straż Miejska może bacznie obserwować nie tylko to, co dzieje się w centrum, a w razie potrzeby interweniować. Czy jednak mimo to mieszkańcy czują się bezpiecznie?
- Stare Miasto i Starówka są bardzo dobrze monitorowane. W innych rejonach kamery są systematycznie uzupełniane – informuje Hanna Surma, rzecznik prasowy Prezydenta i Urzędu Miasta. - W całym mieście działa sieć teletransmisyjna, z której korzystają różne instytucje odpowiedzialne za bezpieczeństwo np. Straż Miejska czy MPK i ZDM – wyjaśnia.
Materiał z kamer jest archiwizowany na okres 33 dni
System jest skonstruowany w taki sposób, że kamery rejestrują obraz samoczynnie, ten z kolei jest automatycznie zapisywany i archiwizowany. Dzięki temu można odtworzyć przebieg zdarzeń, których nie wychwycił operator. Ponadto są w nim zainstalowane kamery obrotowe ze sterowaniem i kamery stacjonarne bez sterowania. Urządzenia te umożliwiają identyfikację osób zarówno w dzień, jak i w nocy.
Obraz z kamerą oglądają i analizują pracownicy specjalnych punktów i mogą oni sterować wszystkimi urządzeniami obrotowymi z dowolnego Centrum Dozoru. Dodatkowo obraz z kamerą dociera do: Komendy Miejskiej Policji, Centrum Sterowania Ruchem ZDM, Nadzoru Ruchu MPK, Centrum Zarządzania Kryzysowego i siedziby Straży Miejskiej. Przesył obrazu do dowolnego centrum możliwy jest dzięki wykorzystaniu Infrastruktury Technicznych Systemów Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego oraz Monitoringu Wizyjnego Miasta Poznania. Materiał wideo z kamer archiwizowany jest na okres 33 dni w systemie przez Urząd Miasta Poznania.
Jakość życia w naszym mieście
Okazuje się zatem, że możemy czuć się bezpiecznie. Z tym pojęciem wiąże się także ocena jakości życia w naszym mieście. Trudno jednak stwierdzić czy ostatnie badania tego typu są wystarczająco miarodajne. Pochodzą bowiem z roku 2013. - Badania jakości życia mieszkańców Poznania nie są wykonywane co roku, lecz co kilka lat. Do tej pory zrealizowano siedem edycji, w latach: 2002, 2003, 2004, 2006, 2008 i 2013 – tłumaczy Hanna Surma.
Analizując zatem dane sprzed dwóch lat, można uznać, iż stolica Wielkopolski jest raczej spokojnym i bezpiecznym miastem. Tak przynajmniej uważa 76 procent Poznaniaków. Wówczas też, pod względem liczby przestępstw Poznań uplasował się na ostatnim miejscu podium, tuż za Katowicami i Wrocławiem. Jednak, jak przekonywali po okazaniu się wyników badań, pracownicy Wydziału Zarządzania Kryzysowego i Bezpieczeństwa UMP, wiąże się to z tym, że Poznań ma najwyższą w kraju wykrywalność przestępstw.
Przypomnijmy, że badania jakości życia mieszkańców Poznania powstają dzięki współpracy Urzędu Miasta Poznania i Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Ich celem jest monitorowanie wielu aspektów funkcjonowania miasta, stanowiących o jakości życia jego mieszkańców. Z opinią Poznaniaków zapoznawano się poprzez bezpośrednie wywiady, przeprowadzone na reprezentatywnej grupie mieszkańców od 16 do 70 roku życia.
Przeczytaj poprzedni artykuł!
11 LISTOPADA W POZNANIU - CO, GDZIE I KIEDY?
