PRZEWODNIK PO JEŻYCACH WSPÓŁTWORZONY PRZEZ MIESZKAŃCÓW
W propozycjach Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego na rok 2016 znalazł się projekt przewodnika po Jeżycach, który raz, że ułatwi poruszanie się po dzielnicy, a dwa że na bieżąco będzie aktualizowany i dostępny dla wielu osób. Jak to możliwe? Poniżej przedstawiamy Wam „Przystanek Jeżyce - mobilny przewodnik po dzielnicy”.
Założenie projektu jest proste. Jego twórcy chcą stworzyć aplikację na telefon komórkowy działającej w systemach Android i iOS. Dzięki niej, po zeskanowaniu kodów QR umieszczonych w interesujących pod wieloma względami punktach Jeżyc, użytkownicy będą mogli zapoznać się z dzielnicą i miejscami, których nie można tu pominąć. Punkty, które mogą znaleźć się w aplikacji to m.in. pierwsza prywatna wytwórnia płytowa w powojennej Polsce – Poznańska Fabryka Płyt Gramofonowych „Mewa” Mieczysława Wejmana zlokalizowana przy ul. Kościelnej czy stary dworzec kolejowy na terenie dzisiejszego ZOO. Dla wielu osób są to miejsca zupełnie nie znane lub po prostu zapomniane. Nie zabraknie również obiektów współczesnych, które nieodłącznie wiążą się z Jeżycami- kino Rialto, Dom Tramwajarza, Teatr Nowy.
Twórcy aplikacji zamierzają umieścić w przewodniku oprócz informacji o miejscach ciekawych pod kątem historycznym, ciekawostki dotyczące bieżących wydarzeń kulturalnych, nowopowstałych miejscach. Informacje dostępne przez aplikację maja być przydatne dla mieszkańca Jeżyc, osoby przejezdnej czy turysty.
Biorąc pod uwagę rozwój dzielnicy a także wielkość obszaru, który aplikacja będzie obejmować, pomysłodawcy liczą na współpracę mieszkańców i stałych bywalców Jeżyc. Jednym słowem każdy będzie mógł współtworzyć przewodnik. Aplikacja nie będzie skomplikowana w obsłudze, stąd też każdy użytkownik komputera będzie mógł ją aktualizować. Każdy z nas przecież może odkryć kafejkę, gdzie można napić się wyjątkowo aromatycznej kawy, czy odwiedzić jedną z galerii na Jeżycach i zechce się tą wiedzą podzielić z innymi. Dzięki możliwościom oferowanym przez tego typu przewodnik wiele miejsc do tej pory nieznanych lub nowopowstałych może sobie zyskać nowych sympatyków, a Jeżyczanie i nie tylko, będą wiedzieli gdzie warto zajrzeć, jakie miejsca odwiedzić i jak spędzić czas. I jak zaznaczają pomysłodawcy: „Zaproszenie mieszkańców dzielnicy do współtworzenia treści nada projektowi społeczny i integracyjny charakter.”
Obszar, którym zostanie objęta aplikacja nie jest jeszcze sprecyzowany i tu znów wszystko w rękach mieszkańców. Proponowany zasięg przewodnika to od południa: ulica Bukowska (łącznie z ulicą Szylinga i obszarem, na którym mieści się I Liceum Ogólnokształcące i Willa Flora)- od północy: tory kolejowe w kierunku Szczecina- od wschodu: ulica Roosevelta- od zachodu: aleja Polska wraz z Ogrodem Botanicznym. O końcowym zasięgu przewodnika zadecydują Jeżyczanie, wyrażając swoje opinie w ankiecie dostępnej w aplikacji. I również oni będą mieli możliwość zadecydowania o naniesieniu nowych ciekawych miejsc.
Dziś ostatni dzień,w którym można jeszcze oddać swój głos przez internet. Dla tych, którzy jeszcze nie zdecydowali - wszystkie projekty dostępne są tutaj: https://budzet.um.poznan.pl/i/pbo-2016/voting