ZAMKNIĘCIE SEZONU LETNIEGO W OGRODACH GENERATORA MALTA
W tę niedzielę i najbliższy wtorek w ogrodach społecznościowych utworzonych w ramach Generatora Malta odbędą się dwa wydarzenia zamykające sezon letni. Pierwsze to piknik w Ogrodzie Łazarz, drugie to koncert zespołu Dziwy, którego będziemy mogli wysłuchać w Ogrodzie na Wildzie.
Na Łazarzu piknik pod Wierzbą Łączącą
Niedzielny piknik na Łazarzu rozpocznie się o godzinie 16. Organizatorzy postarali się i atrakcje dla dzieci i dorosłych. Dla najmłodszych przygotowane będą warsztaty. O 17.30 w Ogrodzie pojawi się Krystian TRUTH Czaplicki, artysta wizualny, autor jednej z trzech instalacji, które powstały w tym roku na Łazarzu. A to wszystko odbędzie się w cieniu nominowanej do nagrody Drzewa Roku "Łazarskiej Wierzby Łączącej".
Ogród Łazarz/fot Maciej Zakrzewski
W tym roku w ramach atrakcji Ogrodu Łazarz odbyły się wycieczki bywalców tego miejsca do Kasztelanii Ostrowskiej, czyli obszaru wokół Jeziora Lednickiego. W czerwcu natomiast mieszkańcy Kasztelanii Ostrowskiej odwiedzili Festiwal Malta. Rośliny, które cieszą oczy sympatyków Ogrodu na Łazarzu pochodzą właśnie z tamtych rejonów - Postanowiliśmy się dołączyć i dołożyć własna cegiełkę jako stowarzyszenie i jako botanicy. Mam tu na myśli odpowiedni dobór roślin, gatunków, które same wytrwają bez pielęgnacji i też po to, aby brać udział we wszelkiego rodzaju wydarzeniach, które tu mają miejsce- mówi Maciej Jędrzejczak ze Stowarzyszenia Kasztelania Ostrowska.
Łazarz w tym roku odwiedziły takie artystki jak Iwona Skwarek czy Agnieszka Obszańska, mieszkańcy mieli okazje zobaczyć wiele seansów filmowych, zawitali tu również studenci architektury z krajów wyszehradzkich. Okazję do wykazania się miała młodzież– szukała rytmów Łazarza uczestnicząc w warsztatach dźwiękowych i zorganizowała koncert w klimacie hip-hop. Dzieci również spędzały aktywnie czas tworząc m.in. aparaty otworkowe, makietę Łazarza, galerię przy murku i radiowy reportaż.
Ogród Łazarz/fot Fundacja Malta
Piknikowanie odbędzie się w Ogrodzie Łazarz, znajdującym się przy ul. Klaudyny Potockiej, między budynkami nr 39 i 41.
Podwójna dawka muzyki na Wildzie czyli cuda i Dziwy
Piknik w wildeckim Ogrodzie będzie zdecydowanie muzyczny. Na scenie wystąpią przedstawiciele różnych nurtów więc dla każdego coś dobrego. Jako pierwszy zagra gitarzysta Miłosz Klimczuk, a zaraz po nim na scenie pojawi się zespół Dziwy. Miłosz Klimczuk jest artysta, który tak mówi o swojej muzyce: „Jest mikrofon, gitara ze wzmacniaczem, jest też bęben perkusyjny i hi-hat. Do tego jeden człowiek. I tyle.” Natomiast muzyka, którą tworzą i fascynują się członkowie zespołu Dziwy to „nietuzinkowy, psychodeliczny rock po polsku i łotewsku”. Impreza rozpocznie się o godzinie 17 piknikiem i warsztatami dla najmłodszych.
W sezonie letnim miłośnicy Ogrodu Wilda również nie próżnowali. Najmłodsi stworzyli reportaż filmowy o dzielnicy, sadzili i pielęgnowali rośliny. Dorośli szydełkowali , tworząc wełniane okrycia na ławki, drzewa. Ogród odwiedziła również autorka bloga Zielona Wśród Ludzi. Podczas spotkanie przybliżała mieszkankom Wildy kosmetyczne możliwości ziół, owoców i olejów.
Ogród Wilda mieści się przy ul. Fabrycznej 4. Wstęp na oba pikniki jest bezpłatny.
Serce dzielnicy
Ogrody społecznościowe powstały podobnie jak sam Generator Malta, trzy lata temu i są częścią społeczno-artystycznego, całorocznego projektu Generator Malta. Projekt jest przygotowywany od samego początku z udziałem mieszkańców dzielnic. Miejsca, w których powstały ogrody były wspólnie wybierane przez organizatorów i mieszkańców, i wspólnie na początku sezonu przygotowywany jest plan działania na nadchodzący czas – Sezon planujemy wspólnie z mieszkańcami i naszymi lokalnymi partnerami m.in. inicjatywą Dzielnico, Kasztelanią Ostrowską i Klubem „Krąg”. Oczywiście Festiwal Malta, jako organizator przedstawia pewne propozycje, mieszkańcy również, ale potem dyskutujemy o nich wspólnie. Bierzemy również pod uwagę to, co dzieje się w podobnych miejscach na świecie, czy to, co najlepiej sprawdziło się w latach ubiegłych. - wyjaśnia Joanna Pańczak, koordynatorka projektu Generatora Malta.
Ideą powstania ogrodów społecznościowych było umożliwienie spotkań mieszkańców na poziomie lokalnym - Tak naprawdę rośliny, które uprawiamy razem z mieszkańcami mają być tylko pretekstem, żeby poznać osoby, z którymi mijamy się co dzień, obok których mieszkamy a których nie znamy z imienia i z którymi nawet wcześniej nie rozmawialiśmy - mówi Joanna Pańczak. W projekt zaangażowało się wielu aktywistów miejskich i organizacji, m.in. Stowarzyszenie Kasztelania Ostrowska, klub osiedlowy „Krąg”, harcerski szczep „Łazarz”, Galeria „Łęctwo”, Towarzystwo Wildzianie czy uczniowie i nauczyciele ze szkoły podstawowej nr 2 mieszczącej się na ul. Pradzyńskiego.
- W tym roku wiele działań było skierowanych do najmłodszych obywateli naszego miasta. Rzadko bierze się pod uwagę ich zdanie przy projektowaniu przestrzeni publicznych - chcemy to zmienić. Okazuje się, że dzieci najlepiej się w Ogrodach czują. Dzięki nim udaje się nam także dotrzeć do ich rodziców. Cykl Generatora Malta "Wolno Dzieciom w mieście" to dość nietypowe warsztaty, choćby dlatego że odbywają się na świeżym powietrzu. Proponujemy dzieciakom bliższe poznanie ich dzielnic: słuchanie rytmów, wspólne spacery, dyskusje o ulubionych miejscach i potrzebnych zmianach. - dodaje Joanna Pańczak.
Ogrody funkcjonują na Wildzie i Łazarzu i zdaje się, że już wpisały się w dużym stopniu w serca i umysły mieszkańców dzielnic - Na Łazarzu jest około dziesięciu rodzin, które mocno się z nami zaprzyjaźniły i zaangażowały w projekt. Wiem też, że od czasu do czasu w Ogrodzie spotykają się mieszkanki i wspólnie piją kawę, a ich dzieci doglądają roślin. Taki właśnie był zamysł powstania tych miejsc, by z czasem przejmowali je mieszkańcy. To dla nas największa wartość.- mówi Joanna Pańczak.
Na Jeżycach Generator Malta wspiera inicjatywę Dzielnico, która działa przy opuszczonym kiosku na skrzyżowaniu ulic Jackowskiego i Wawrzyniaka. Do tej pory odbyło się już tam wiele spotkań, koncertów, warsztatów.