BUDŻET OBYWATELSKI - CO Z RUSAŁKĄ?
Za nami pierwsza część opiniowania projektów zgłoszonych do Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego. Autorzy projektów, którzy otrzymali negatywną rekomendacją mogą do dzisiaj składać swoje odwołania.
Wśród projektów, które zostały odrzucone, aż cztery dotyczą Rusałki. M.in. rewitalizacja plaży nad Rusałką, budowa parkingu w południowo-wschodniej części jeziora, budowa tunelu pod drogą nr 92, oraz projekt pt. „Nowa Rusałka II etap”. Pomysłodawcą tego ostatniego pomysłu jest Familijny Poznań, którego spółka Sama Frajda dzierżawi teren nad Rusałką. – Potwierdzam, że złożymy odwołanie od tej decyzji – informowała nas jeszcze przed weekendem Monika Dymek, rzecznik prasowy spółki.
W ramach tego projektu miało zostać zrealizowane m.in. wyremontowanie pomostów przy marinie, montaż sieci stojaków rowerowych czy nasadzenie drzew i krzewów.
Głównym powodem odrzucenia projektu przez urzędników jest fakt, że „inwestowanie na działkach oddanych pod dzierżawę nosi znamiona działań komercyjnych” – jak przeczytamy w uzasadnieniu decyzji. Jak zwraca jednak uwagę w Monika Dymek - Całkowicie nie zgadzamy się z tą oceną - inwestycje dotyczą ogólnodostępnych, terenów rekreacyjnych z których korzystają bezpłatnie dziesiątki tysięcy poznaniaków.
Sprawa robi się jeszcze ciekawsza, kiedy okazuje się, że pierwotnie projekt został…zaakceptowany, tylko przez inny Wydział Urzędu Miasta. Jak wynika z materiałów przesłanych nam przez rzecznik prasową Samej Frajdy 25 sierpnia projekt miał ocenę pozytywną, a pod decyzją podpisali się przedstawiciele Biuro Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Miasta. Według ich oceny projekt nie ma charakteru komercyjnego. Poniżej screen przedstawiający to uzasadnienie.
Następnego dnia pojawiła się jednak opinia Wydziału Transportu i Zieleni, odmienna niż ta wcześniejsza.
Skąd więc odmienne oceny urzędników? Na to pytanie przyjdzie nam zapewne trochę poczekać, tym bardziej, że o to samo pyta spółka w złożonym przez siebie odwołaniu. Dodatkowo zwraca uwagę, że nie została poinformowana o zmianie decyzji z pozytywnej na negatywną, oraz na fakt, że pierwotna pozytywna decyzja nie jest już w tej chwili dostępna.
Co dalej z tym i innymi projektami dotyczącymi Rusałki? Jak informuje Urząd Miasta - Natomiast do dnia 8 września br. wydziały i jednostki merytoryczne będą miały czas na skontaktowanie się z Wnioskodawcami składającymi odwołanie i na ustalenie stanowisk. Jeżeli, mimo podjętych rozmów, decyzja negatywna zostanie utrzymana, a wspólne stanowisko niezostanie wypracowane, to decyzję ostateczną podejmie Prezydent, któremu dany wydział/jednostka podlegają.
Do tematów związanych z Poznańskim Budżetem Obywatelskim będziemy wracać.
Przeczytaj poprzedni artykuł!
CZY ROWER MIEJSKI W POZNANIU DOBRZE FUNKCJONUJE?
