WOLNE TORY - ZAMIAST DZIELIĆ BĘDĄ ŁĄCZYĆ
„Poznań dzielą dwie rzeki: Warta i Tory”, przytoczył zasłyszany cytat Przewodniczący Rady Osiedla Łazarz Filip Olszak. - To jest w zasadzie duża przeszkoda komunikacyjna, jest bardzo mało miejsc, gdzie można te Tory przekroczyć. Jest to taka blizna na wizerunku Śródmieścia i bardzo dobrze, że to się zrośnie - uważa Olszak. Na Wolne Tory znalazł się pomysł. Jeden ze strategicznych obszaru dla rozwoju miasta może już niedługo całkowicie zmienić swoje oblicze.
Sześć spośród czterdziestu czterech podmiotów, które złożyło wnioski, zostało zakwalifikowanych do drugiego etapu konkursu na opracowanie projektu urbanistycznego zagospodarowania terenu „Wolnych Torów” w Poznaniu. - Faktycznie patrzymy na tę koncepcję pozytywnie. Obecnie jest to teren, który dzieli, także komunikacyjnie Łazarz i Wildę. Z jednego osiedla do drugiego można dostać się albo ulicą Hetmańską, albo Mostem Dworcowym - podkreśla Filip Olszak. - My jako Rada Osiedla Łazarz chcielibyśmy wykorzystać Wolne Tory jako takie spoiwo komunikacyjne. Zaproponowaliśmy, aby w tej koncepcji wziąć pod uwagę budowę trzech kładek nad torami i ciągi pieszo- rowerowe - dodaje.
O tym, że Wolne Tory powinny stać się obszarem, który integruje obie dzielnice, a nie je dzieli, mówi również Dorota Bonk- Hammermeister, Przewodnicząca Rady Osiedla Wilda. - Taki pomysł był też zgłaszany przez nas - Wildzian. Wszyscy są zgodni, że takie coś powinno powstać - słyszymy.
Integracja obu dzielnic
Wolne Tory to atrakcyjny rejon w centrum Poznania, który oddziela Wildę od Łazarza. Łączna powierzchnia tego obszaru zajmuje 130 ha. Pod teren inwestycyjny ma zostać zagospodarowane około 50 ha. - To obszar bardzo ważny zarówno z punktu widzenia PKP S.A., jak i Miasta Poznań. Pomysły na jego zagospodarowanie, z którymi mogliśmy się zapoznać w trakcie prac komisji konkursowej, potwierdzają, że teren ten ma ogromny potencjał. Zależy nam na tym, by w przyszłości harmonijnie zostały tu połączone funkcje: mieszkaniowa, usługowa i biurowa - wyjaśnia członek Zarządu PKP S.A. Jarosław Bator. - Naszym celem jest stworzenie z terenu Wolnych Torów zupełnie nowej przestrzeni, współgrającej z tkanką miejską i odpowiadającej potrzebom mieszkańców - uzupełnia.
Miejsce to ma być nową, wielofunkcyjną dzielnicą Poznania z priorytetem komunikacyjnym dla transportu publicznego i rowerowego oraz ruchu pieszego. Jako obszar powiązany z Wildą i Łazarzem ma integrować obie te dzielnice. I właśnie z tego powodu został ogłoszony konkurs na zagospodarowanie terenu „Wolnych Torów”. To wspólna inicjatywa Miasta Poznań oraz Polskich Kolei Państwowych S.A.
Przestrzeń bliska mieszkańcom
Konkurs został ogłoszony 6 marca. W sumie zgłosiły się do niego 84 podmioty, po weryfikacji zaproszono 80 uczestników. W pierwszym etapie konkursu prace złożyły 44 podmioty. W środę Sąd Konkursowy wyłonił sześć koncepcji. Autorzy zostali poproszeni m.in. o dopracowanie swoich pomysłów, przeprowadzenie analiz i przygotowanie makiet, które pozwolą wytypować najlepsze z nich. Ostateczne wyniki konkursu zostaną ogłoszone 30 października.
- Konkurs umożliwił zapoznanie się z wieloma ciekawymi koncepcjami na zagospodarowanie terenu Wolnych Torów. Dzięki różnym pomysłom i propozycjom możemy wybrać projekt, który w pełni będzie odpowiadał stawianym przez nas wymaganiom. Obszar ten chcemy zagospodarować w taki sposób, aby Wolne Tory stały się przestrzenią bliską mieszkańcom Poznania - tłumaczy zastępca prezydenta Miasta Poznania Maciej Wudarski.
Warto dodać, że wyłonione w wyniku konkursu prace mają stać się bazą na podstawie której zostanie stworzona najlepsza koncepcja zagospodarowania „Wolnych Torów”. Łączna suma nagród i wyróżnień wynosi 446 tysięcy złotych.
Przeczytaj poprzedni artykuł!
ŁADOWARKI USB W AUTOBUSACH I TRAMWAJACH?
