POZNAŃ - JEDYNYM DUŻYM MIASTEM BEZ TARASU WIDOKOWEGO. CZY TO SIĘ ZMIENI?
W środę na Posiedzeniu Komisji Rewitalizacji dyskutowano o możliwości uruchomienia tarasu widokowego i nawiązania współpracy z Uniwersytetem Ekonomicznym oraz Organizacjami Turystycznymi. - W Poznaniu nie ma w tej chwili tarasu widokowego, w innych miastach mają nawet po kilka - stwierdziła Małgorzata Woźniak, Przewodnicząca Komisji Rewitalizacji.
Jeszcze w 2004 roku panoramę miasta można było zobaczyć z 18 piętra wieżowca Collegium Altum Uniwersytetu Ekonomicznego. Wówczas z przeszklonego punktu widokowego roztaczał się widok na Poznań i okolice. Jednak po zakończeniu remontu wieżowca, został on zamieniony na sale wykładowe. Podpisaniem dalszej umowy nie było zainteresowane miasto, gdyż jak twierdziło, punkt widokowy nie cieszył się dużą popularnością.
- Uważam, że warto zainteresować się tym tematem, podjąć dyskusję i coś zdziałać - przekonuje Małgorzata Woźniak. W szczególności, że studenci Uniwersytetu Ekonomicznego zostali przeniesieni do nowego budynku przy ul. Towarowej, a do samego pomysłu (a właściwie powrotu) tarasu widokowego władze uczelni podchodzą przychylnie. Problemem są jednak koszty utrzymania i powrotnego przystosowania.
Restauracja lub kawiarnia
Padła między innymi propozycja, aby stało się to przedsiębiorstwem komercyjnym. - Taras byłby w stanie się utrzymać, gdy powstałaby tam restauracja i można byłoby napić się przysłowiowej lampki wina - usłyszeliśmy. To jednak może okazać się trudne do zrealizowania. - Jest jeden problem, to uczelnia, a na jej terenie, zgodnie z ustawą o wychowaniu w trzeźwości, nie można sprzedawać alkoholu. Mogłaby tam natomiast powstać kawiarnia z kawą i herbatą - tłumaczy przedstawicielka Uniwersytetu Ekonomicznego.
Wiceprezydent Mariusz Wiśniewski odpowiada żartem. - Szczerze mówiąc, patrząc na Juwenalia to nie wiem, jak to jest z tą trzeźwością u studentów. A tak poważnie mówiąc, warto poszukać najemcy, który mógłby prowadzić tam kawiarnie. Przykładem może być Brama Poznania. Też było ciężko, ale my jako Miasto pomożemy - przekonuje. - Ważnym elementem jest też włączenie w to Poznańską Lokalną Agencję Turystyczną. Powracając natomiast do tematu alkoholu, trzeba dokładnie przeanalizować te ograniczenia prawne - dodaje Wiśniewski.
Przedstawiciel PLOT stwierdza natomiast, że od lat czeka na taki punkt widokowy. - Jest to bowiem potężne narzędzie marketingowe, tak właściwie samo się nakręcające. Ludzie w takich miejscach robią sobie zdjęcia, można powiedzieć, że to taka darmowa reklama o wielkim zasięgu - stwierdza.
Tarasy jakieś są…
Nie do końca prawdziwym jest stwierdzeniem, że w Poznaniu nie ma punktów widokowych. - Jest w Bramie Poznania i on mile zaskakuje. Zostało to ciekawie rozwiązane - uważa Wiśniewski. - Jest też pomysł powstania takiego punktu widokowego na wieży katedralnej. Tam jednak potrzebne są 2 miliony złotych, aby dopasować wieżę i elementy, które pozwolą na dobry widok - wyjaśnia wiceprezydent. Przypomnijmy, że pod koniec listopada ubiegłego roku ówczesny prezydent miasta Ryszard Grobelny i arcybiskup metropolita poznański Stanisław Gądecki, uzgodnili szczegóły dotyczące stworzenia tarasu właśnie w wieży katedralnej. - Stworzenie przestrzeni widokowej w tym miejscu będzie nowym, dodatkowym magnesem przyciągającym do Ostrowa Tumskiego. Miejsca symbolicznego dla historii całej Polski. To też jeden z najbardziej śmiałych pomysłów rewitalizacyjnych w Poznaniu - przekonywał wówczas Grobelny.
Obecnie taras widokowy znajduje się także na poziomie +2 Galerii MM. Kolejnym punktem mającym pojawić się na mapie naszego miasta będzie wieżowiec Bałtyk Tower, który powstanie na Kaponierze. Budynek ma mieć około 70 metrów wysokości, a na przedostatnim piętrze znajdzie się ogólnodostępna restauracja, dzięki której poznaniacy i turyści będą mogli podziwiać Poznań z góry.
Czy taras widokowy powstanie także w wieżowcu Uniwersytetu Ekonomicznego? Dyskusja na razie jest otwarta. Być może rozwiązaniem byłaby automatyzacja tej usługi i wprowadzenie biletów wejściowych. Wydaje się, że takich rozwiązań można znaleźć wiele. Najważniejsze jest to, że uczelnia daje szansę stworzenia tarasu widokowego w centrum miasta.
Przeczytaj poprzedni artykuł!
WAKACJE W POZNANIU (3.07 - 5.07)
