KIBICE I PSEUDOKIBICE FUTBOLOWI W ARMII?
Jaki jest poziom sprawności fizycznej żołnierzy zawodowych? Czy kibice i pseudokibice mogą tworzyć alternatywne formacje obronne? Czy cyfrowe symulatory zastąpią poligony? To wybrane tematy X Jubileuszowej Międzynarodowej Konferencji Naukowej organizowanej przez AWF, która rozpoczyna się dzisiaj.
Redukcja kosztów
Dziś odbywają się wykłady i wystąpienia zaproszonych gości, natomiast jutro, uczestnicy będą mogli wziąć udział w strzelaniu na cyfrowym symulatorze pola walki „Śnieżnik” oraz zwiedzić Muzeum Broni Pancernej znajdujące się w Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych.
- Symulatory cyfrowe w przyszłości zastąpią poligony ponieważ są tańsze. A wszystko obecnie składa się ku ekonomii – Doktor Marek Sokołowski AWF – Symulatory, które są wykorzystywane obecnie w wojsku są symulatorami laserowymi. To powoduje, że koszty amunicji, koszty wyjazdu żołnierzy na poligon są mniejsze, gdyż symulatory znajdują się na terenie koszar – dodaje.
Cyfrowe symulatory nie mogą całkowicie zastąpić ćwiczeń na poligonie. Ale, jak twierdzi doktor Sokołowski, o wiele taniej jest, jeśli pierwsze treningi odbywają się metodą bezogniową. Dopiero gdy żołnierz nauczy się zasad strzelania i postępowania na polu walki oraz zostaną wyszkolone nawyki ruchowe, można wysłać go na poligon.
Wojsko kiboli
Głównym tematem konferencji jest poziom sprawności fizycznej żołnierzy zawodowych. Jednym z ciekawych wątków ma być przedstawienie nowoczesnego systemu szkolenia podnoszącego sprawność psychomotoryczną podchorążych pilotów, prezentowanego przez podpułkownika Zbigniewa Wochyńskiego.
- Żołnierz zawodowy i wszystkie grupy mundurowe jak policja, czy straż pożarna, podlegają corocznym egzaminom z wychowania fizycznego. Otrzymanie dwóch ocen niedostatecznych pod rząd ze sprawdzianów sprawnościowych skutkuje zwolnieniem ze służby – przypomina Marek Sokołowski.
Kontrowersyjnym punktem konferencji, jest prelekcja Tomasza Sahaja, zatytułowana „Kibice i pseudokibice futbolowi jako alternatywne formacje w systemie obronności Polski”. Temat jest o tyle wrażliwy, że ostatnie wybryki poznańskich pseudokibiców, czyli próba podpalenia skłotu „Odzysk”, nie świadczą najlepiej o zrzeszających się w takich grupach osobach. Jednak Marek Sokołowski ma zupełnie inne zdanie na ten temat.
- Pseudokibice są najlepszymi osobami działającymi w grupach szybkiego reagowania na całym świecie. Wśród pseudokibiców robi się nabór do grup rozpoznawczych. To są najlepsi żołnierze – twierdzi.
Goście z NATO
Podczas Konferencji poruszone zostaną także takie tematy jak: wydolność żołnierzy w polskiej armii, nowoczesne formy aktywności fizycznej dla żołnierzy i ich rodzin, system szkolenia pilotów, nawyki żywieniowe żołnierzy, aktywność fizyczna żołnierzy po powrotach z misji pokojowych. Nie zabraknie prezentacji dotyczących motywów podejmowania sportów ekstremalnych, jak wspinaczka i spadochroniarstwo, postaw funkcjonariuszy służb więziennych wobec testów sprawności fizycznej oraz oceny siły mięśni studentek Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych we Wrocławiu na tle rówieśniczek z uczelni sportowej. Patronat nad Konferencją objął Szef Zarządu Szkolenia - P7 Sztabu Generalnego Wojska Polskiego Kontradm. Marek Kurzyk. Wezmą w niej udział polscy generałowie a także przedstawiciele NATO z Czech i Niemiec jako obserwatorzy Konferencji.