PORANEK 8 CZERWCA (ZAPIS RELACJI LIVE)
Witamy w poranek 8 czerwca prosto z Poznania! W dniu wczorajszym Lech Poznań zdobył Mistrzostwo Polski i kto wie, czy to nie jest jedna z najważniejszych informacji w tym roku w naszym mieście. Zapraszamy na naszą relację live (do godziny 12.00) prosto ze stolicy Wielkopolski!
(uwaga, strona odświeża się sama!)
11.50. Dziękujemy za udział w relacji! Zapraszamy jutro z samego rana!
11.42 I jeszcze kolejna informacja
11.38 Info od MPK
11.33 Już jutro - kolejna sesja Rady Miasta. O czym będą dyskutować radni?
http://bip.poznan.pl/bip/sesje/xiii-absolutoryjna,57390/
11.26 A na dworcu PKP - opóźniony pociąg z Lublina do Szczecina Głównego. Planowy przyjazd o 12.03 opóźniony jest o około 16 minut.
11.18 A już wkrótce kolejny festiwal w Poznaniu!
11.11 Z cyklu @ do redakcji.
10 czerwca o godz. 9.30 w Sali Sesyjnej WUW przy Al. Niepodległości 18 z udziałem Wojciecha Jankowiaka, Wicemarszałka Województwa Wielkopolskiego odbędzie się konferencja pt. „Plan zagospodarowania przestrzennego województwa jako instrument planowania i koordynacji rozwoju regionu”. Wydarzenie wpisuje się w program obchodów 60 – tej rocznicy planowania przestrzennego w Wielkopolsce.
Wielkopolskie Biuro Planowania Przestrzennego w Poznaniu publikuje własne opracowania i artykuły w książkach oraz czasopismach branżowych. Bierze udział w przygotowaniu nowej kadry planistów regionalnych i urbanistów. Dzięki warsztatom, konsultacjom, stażom absolwenckim oraz praktykom studenckim, WBPP ułatwia studentom polskim i zagranicznym zapoznanie się z warsztatem pracy oraz umożliwia wzięcie udziału w sporządzaniu opracowań merytorycznych.
11.04. A wiecie, że na Termach Maltańskich działa słoneczny taras?:)
Więcej tutaj.
10.57 A taki mamy teraz widoki na Most Dworcowy.
10.50 No to jeszcze jeden film zachęcający do udziału w Festiwalu:)
10.44 Dzisiaj rusza Festiwal Malta, to już wiecie. A o silent disco słyszeliście?
Silent Disco, czyli nocna impreza w słuchawkach jest nieodłączną częścią Malta Festival Poznań. Disco na słuchawkach to forma zabawy – kolektywnej, a zarazem pozwalającej na indywidualny, intymny odbiór muzyki. Od kilku lat Maltańczycy spędzają festiwalowe wieczory tańcząc w, tylko pozornej, ciszy :)
Więcej: https://www.facebook.com/events/1595278204059149/
10.37 Poznańscy przewodnicy zapraszają na wycieczki, które pozwolą lepiej poznać miasto i jego historię
Grupa przewodników PoPoznaniu.pl zaprasza na wycieczki w konwencji Free Walking Tours, tzn. jeśli spacer spodoba się uczestnikom, można podziękować przewodnikowi napiwkiem.
13.06, g. 9.30 i 15 Poznaniacy na krańcach świata; początek pl. Cyryla Ratajskiego, zakończenie na Starym Rynku.
27.06, g. 18 Poznański Czerwiec '56; początek przed CK Zamek, zakończenie na pl. Mickiewicza.
Od czerwca przewodnicy PoPoznaniu.pl wznawiają tzw. "PoKoziołki" - trwające 1,5 godziny spacery po historycznym centrum miasta. Wycieczki będą odbywać się we wszystkie soboty i niedziele od czerwca do końca września - początek zaraz po koziołkach (ok. 12.05). Przewodnik czeka na schodach przed ratuszem. W sobotę wersja polska i angielska (spacer po Starym Mieście), w niedzielę wersja polska (od Starego Miasta do Dzielnicy Zamkowej).
Koło Przewodników PTTK im. Marcelego Mottego zaprasza na wycieczki (udział bezpłatny)
13.06 wycieczka dla osób niepełnosprawnych - Spacer po Morasku, spotkanie na moście Teatralnym o g. 10 (przejazd tramwajem na Morasko). Czas trwania: 10-13
28.06 Powstanie Poznańskie 1956 roku, spotkanie o g. 11 przy wejściu do Muzeum Powstania Poznańskiego - Czerwiec 1956, ul. Św. Marcin (CK Zamek)
10.31 Dobre pytanie od rana!:)
10.25 Kominkat od MPK
Od nocy z 8 na 9 czerwca (z poniedziałku na wtorek) do nocy z 21 na 22 czerwca (z niedzieli na poniedziałek), w związku z pracami kanalizacyjnymi, zamknięte zostanie skrzyżowanie ul. Jana III Sobieskiego i 1 Maja w Luboniu. Z uwagi na powyższe zmieniona zostanie trasa linii nocnej 243.
Więcej: http://www.mpk.poznan.pl/komunikaty/934-zmiana-trasy-linii-243
10.18 A tak wyglądał wczoraj wyjazd piłkarzy na pl. A.Mickiewicza
10.12 Archiwum Państwowe w Poznaniu zaprasza na konkurs!
10.05 Jeszcze wracając do przeglądu prasy - Gazeta Wyborcza Poznań pisze o radnym Boruczkowskim.
Komisja legislacyjna, która miała zająć się m.in. ważnymi zmianami w statucie miasta, nie może pracować. Powód? Jej przewodniczący Michał Boruczkowski podał się do dymisji, bo pomysły, które zgłaszał, torpedowali... jego partyjni koledzy z PiS.
Co ciekawe, koledzy Boruczkowskiego chcieli uniemożliwić jego dymisję. Przemysław Alexandrowicz wyciągnął statut miasta i stwierdził, że na dymisję musi zgodzić się komisja. Doszło więc do głosowania. "Za" był tylko sam Boruczkowski.
Więcej tutaj.
10.00 Info dla osób, które jutro chcą się wybrać na MTP.
9.54 Interwencja radnego z Naramowic.
9.46 Przegląd prasy. Głos Wielkopolski:
Pielęgniarek poszukuje niemal każdy szpital w Wielkopolsce. Na oferty pracy na tym stanowisku chętnych jednak nie ma. Kandydatki odstraszają niskie zarobki, spadający prestiż zawodu z jednocześnie rosnącymi wymaganiami pracodawców i oczekiwaniami pacjentów. Absolwentki studiów pielęgniarskich wolą szukać pracy za granicą. To sprawia, że średnia wieku pielęgniarek w Polsce to dziś 48 lat, a na tysiąc mieszkańców przypada 5,2 przedstawicielek tego zawodu, podczas gdy w Czechach współczynnik ten wynosi 8,1, w Niemczech 11,2, a w Szwajcarii 16.
Więcej tutaj.
9.40 U nas zmiana w prowadzeniu relacji, do godz. 12.00 będzie z Wami Sebastian Borkowski.
9.35 Teatr Polski zaprasza na nowy spektakl pt. "Ufo" :
List otwarty do Iwana Wyrypajewa
Halo Ziemia? Halo Ziemia? Odbiór.
Wiadomość do Iwana Wyrypajewa. S.O.S. S.O.S.! Odbiór. Znaleźliśmy się w kapsule energetycznej tekstu pt. „UFO”! Zaatakował nas silny deszcz słów. Powtarzamy: silny deszcz słów! Odbiór… Odbiór? Odbiór!!! Spotkał się Pan z czternaściorgiem osób i stwierdził, że czwórka z nich nie była jednak całkiem normalna. Odbiór? Nienormalni? Odbiór! Widzieli UFO? Odbiór. Czternaście osób widziało UFO! Odbiór. Część z nich jest wśród nas? Odbiór. KTO? KTO? Pytanie: a kto z nas jest normalny? Odbiór.
Szukamy! Odbiór.
Twórcy spektaklu.
Spektakl powstaje w ramach Pracowni Inicjatyw Aktorskich (PiniA).
Spektakl zostanie zagrany jeszcze trzy razy, od wtorku do czwartku, zawsze o 19.00.
9.30 Wieści z Ławicy:
9.25 Radio Merkury o Jazzie w Poznaniu:
To ogólnopolski cykl koncertów jazzowych, który organizowany jest już od 1998 roku. Pomysłodawcą i organizatorem festiwalu jest poznaniak Dionizy Piątkowski, który o tym, że koncerty wrócą do stolicy Wielkopolski poinformował na portalu społecznościowym. W połowie października do Poznania przyjedzie kilkanaście gwiazd - koncerty wszystkich są już potwierdzone. Organizatorzy zdradzili nam, że jedną z głównych będzie amerykańska grupa Oregon. Era Jazzu miała przerwę - rok temu nie odbył się żaden koncert. Wcześniej, Polskę odwiedzili m.in. Herbie Hancock, Keith Jarrett i Diana Krall.
9.20 Sympatycznie na profilu PdM:
9.15 Kibic Mariusz Wiśniewski, Zastępca Prezydenta Miasta Poznania:
9.10 MPK. Zmiana trasy linii 243:
Od nocy z 8 na 9 czerwca (z poniedziałku na wtorek) do nocy z 21 na 22 czerwca (z niedzieli na poniedziałek), w związku z pracami kanalizacyjnymi, zamknięte zostanie skrzyżowanie ul. Jana III Sobieskiego i 1 Maja w Luboniu. Z uwagi na powyższe zmieniona zostanie trasa linii nocnej 243.
RONDO KAPONIERA - … - Luboń/Traugutta – Luboń/Wojska Polskiego – Luboń/ Jana III Sobieskiego – Luboń/Targowa – Luboń/Poznańska – Luboń/Kwiatowa – Luboń/Jana III Sobieskiego – LUBOŃ/KRĘTA
Na czas prowadzonych prac z całkowitego użytkowania wyłączone zostaną następujące przystanki: Luboń/ Orlen ( na ul. Jana III Sobieskiego), Luboń/ Parkowa, Luboń/ Kościół,Luboń/ Ośrodek Kultury n/ż, Luboń/ Podgórna.
Dodatkowo utworzone zostaną przystanki: Luboń/Orlen (ul. Targowa), Luboń/ Panka n/ż, Luboń/ Polna I n/ż, Luboń/ Polna, Luboń/ Kwiatowa
9.05 Radny Miasta Poznania Mateusz Rozmiarek podsumowuje swoje dotychczasowe działania:
Podsumowanie możecie przeczytać na łamach naszego portalu: Pół roku działalności w Radzie Miasta.
9.00 Dzisiaj raczej w cieniu, ale kto ma czas niechaj maszeruje na Plażę Miejską Rataje:
8.55 Z cyklu @ do redakcji:
Prezydent Miasta Poznania Jacek Jaśkowiak zaprasza na spotkanie jubileuszowe z okazji 25-lecia Rady Miasta Poznania. Spotkanie odbędzie się dziś, czyli 8 czerwca o godzinie 12:00 w sali Białej Urzędu Miasta Poznania (pl. Kolegiacki 17). 12.00 – rozpoczęcie uroczystości ok. 13.00 – wspólne zdjęcie uczestników spotkania na dziedzińcu UMP.
8.50 W Centrum Kultury Zamek przegląd słynnych polskich filmów:
8.06.
Etiudy Polańskiego:
LAMPA 1959, 8`
Kolejna etiuda szkolna w dorobku Romana Polańskiego. Odwiedzamy warsztat lalkarski. Pełno tam lalek, kukiełek i tym podobnych postaci. W świetle lampy naftowej wszystkie te przedmioty wydają się piękne i tajemnicze. Ale czar pryska z momentem, gdy właściciel zakłada instalację elektryczną. W świetle żarówki lalki są wręcz szpetne. Ale instalacja elektryczna, załozona wadliwie, wywołuje pożar. Czyżby była to zemsta lalek...
GDY SPADAJĄ ANIOŁY 1959, 21`
Pracownica miejskiego szaletu wspomina swoją młodość.
SSAKI 1962, 10`
Polański pokazuje relacje międzyludzkie. Bohaterowie - dwaj mężczyźni (tytułowe ssaki) - ciągle się wykorzystują... najpierw ciągną się na sankach, a gdy ich zabrakło zaczynają nosić się na barana. Okazuje się, że zależność między ludźmi polega na ciągłej dominacji i wykorzystywaniu. Film jest niemy, czarno- biały. Warto zwrócić uwagę na wspaniałą kompozycję kadru i świetną muzykę Komedy.
ROMAN POLAŃSKI – PODRÓŻ SENTYMENTALNA, reż. Wiktor Grodecki, 1982, 23`Reportaż z pobytu reżysera Romana Polańskiego w łódzkiej szkole filmowej w 1980 r. zrealizowany przez studenta tej szkoły. Polański wspomina lata studiów, ogląda budynki, sale, spotyka się z dawnymi znajomymi i rozmawia ze studentami. Film zawiera fragmenty obrazów z Polańskim jako aktorem, oraz migawki z przedstawienia "Amadeusza" reżyserowanego przez niego w warszawskim Teatrze na Woli.
8.45 Poniedziałek, w szczególności ten po długim weekendzie, do najprzyjemniejszych dni nie należy. Wiedzą o tym także mieszkańcy poznańskiego zoo:
8.40 Do 17 czerwca można zgłaszać propozycje projektów, które warto zrealizować w ramach Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego 2016r. :
Pomysły można zgłaszać internetowo, osobiście lub tradycyjną pocztą. Zapraszamy również do udziału w debatach dzielnicowych, w trakcie których przedstawione będą najważniejsze lokalne inwestycje oraz możliwości współpracy z radami osiedli.
Polecamy także zapoznanie się ze zmianami, jakie przynoszą te konsultacje PBO. Będzie bowiem więcej pieniędzy, podział na projekty "ogólnomiejskie" i "dzielnicowe", nie będzie zaś zespołu opiniującego zgłaszane pomysły.
8.36 Szachty widziane z góry. Temat wieży wciąż bardzo żywy.
8.31 Radny Miasta Poznania Tomasz Lipiński cieszy się z wygranej Lecha Poznań. Tym razem zdecydowanie spokojniej :)
8.26 I rozpoczyna się energetyczny zastrzyk muzyki na Malta Festival Poznań:
Jeśli Malta to muzyka. Jeśli muzyka - to na placu Wolności i bez biletów. Już po raz kolejny, między 8 a 28 czerwca, na Malta Festival Poznań, plac Wolności stanie się tętniącym sercem Poznania. To tutaj odbywać się będą warsztaty, zabawy dla dzieci, spotkania z twórcami, ćwiczenia dla ducha i ciała. Życie na placu pulsuje całą dobę - uwielbiane przez publiczność Silent Disco kończy się wraz ze świtem kolejnego dnia. Dawkę wysokoenergetycznego pobudzenia w letnie wieczory zagwarantują zespoły muzyczne - gwiazdy polskiej sceny indie i elektro (m.in. sceny warszawskiej, poznańskiej i bydgoskiej) oraz europejskiej sceny niezależnej (z Czech, Wielkiej Brytanii, Szwecji). W eklektycznym programie koncertów na placu Wolności improwizujący jazz zmiesza się z ambientem (Innercity Ensemble, 11.06.), a brzmienie gitar spotka z chwytliwymi melodiami rodem ze Szwecji (The Sweet Serenades, 25.06.). Różne oblicza elektro- i noisepopu poznamy dzięki Rubber Dots (13.06.), Fiordmoss (12.06.) i Shivers & Shakes (19.06.).
8.21 Jakiś pomysł na św. Marcin?
Spójny projekt zmian ścisłego centrum Poznania wkracza w kolejny etap. Urząd Miasta przygotowuje konkurs urbanistyczno-architektoniczny na zagospodarowanie przestrzeni publicznej, obejmującej obszar ulicy Św. Marcin oraz 27 Grudnia, Gwarnej, Kantaka, Ratajczaka, alei Marcinkowskiego i placu Wolności. W ramach przedsięwzięcia przewidziano także konsultacje i warsztaty z mieszkańcami.
8.16 Wczoraj piłkarze Lecha spisali się na medal. Tego samego nie można powiedzieć o pseudokibicach:
8.11 Pogoda dzisiaj nie będzie nas za bardzo rozpieszczać. Możliwe przelotne opady deszczu i duże zachmurzenie. W ciągu dnia na termometrach maksymalnie 19 stopni Celcjusza. Wiatr słaby i umiarkowany.
8.06 Lech Poznań Mistrzem Polski!
W niedzielę Lech Poznań bezbramkowo zremisował z Wisłą Kraków i zapewnił sobie siódmy tytuł mistrzowski w historii.
Spotkanie oglądało ponad 41,5 tysiąca kibiców. U nas na stronie trochę na ten temat: http://www.miastopoznaj.pl/wydarzenia/1899-dla-tych-co-nie-byli-tak-swietowal-wczoraj-poznan
8.01 Dzień Dobry! Dzisiaj 8 czerwca. Imieniny obchodzą Medard, Seweryn, Dobrociech, Herakliusz, Jakub, Maksymin, Maksymina, Maria, Medarda, Wilhelm, Wyszesław. W Polsce obchodzimy Dzień Informatyka.
Przeczytaj poprzedni artykuł!
DLA TYCH CO NIE BYLI - TAK ŚWIĘTOWAŁ WCZORAJ POZNAŃ!
