„POLACY ZAWSZE STAWALI U BOKU ANGOLI"
Tytułowe słowa mówił, na otwarciu konferencji „ProAfrica” połączonej z Dniem Republiki Angoli, Jego Ekscelencja Ambasador Republiki Angoli Pan Domingos Culolo. Dzisiejsze spotkanie ma pomóc w nawiązaniu bliższej biznesowej współpracy między naszymi krajami.
Wróg Angoli
- Dzisiejsza konferencja jest jednym z ważnych przejawów ciągłego rozwoju polskiej gospodarki i otwartości polskich władz oraz przedsiębiorców do nawiązywania współpracy zarówno w dziedzinie wymiany handlowej, jak i transferu wiedzy, czy też technologii – zapewniał Filip Suś, współorganizator spotkania oraz prezes Afrykańsko Polskiej Izby Handlowej „ProAfrica”.
„ProAfrica” ma za zadanie wspierać i promować współpracę między Polską a krajami Afryki. Jej priorytetami są budowanie i umacnianie relacji biznesowych. Ale także zachęcanie do podejmowania wspólnych projektów oraz wymiany praktyk gospodarczych. Suś podkreślał, że warto aby Afryka i Polska łączyły swoje siły w wymianie handlowej i inwestycjach.
- Dawniej naszym wrogiem był portugalski kolonizator. Teraz, Angola ma nowego wroga. To głód i ubóstwo. Ale mamy rząd, który chce z tym walczyć! – Jego Ekscelencja Ambasador Domingos Culolo.
Ambasador opowiadał również o tym, że za czasów koloni portugalskiej jego kraj się nie rozwijał. Nie było autostrad, uniwersytetów ani renomowanych szpitali. Kolonizator nie dbał o edukacje i według słów Jego Ekscelencji – Portugalczyków nie obchodzili ludzie z Angoli, chcieli nas tylko wykorzystywać do własnych interesów.
Wędka a nie ryba
- Konferencja „ProAfrica” jest niepowtarzalną okazją do spotkań świata biznesu, samorządu i instytucji reprezentujących Polskę i kraje afrykańskie. To szansa na wzajemne poznanie, określenie potrzeb i możliwości przyszłej współpracy. Kraje afrykańskie są dla Polski ważnym perspektywicznym partnerem. Postrzegamy Afrykę, jako region o wielkim potencjale gospodarczym w nadchodzących dziesięcioleciach. - Daniel Staniszewski reprezentujący nieobecnego ministra gospodarki Janusza Piechocińskiego odczytał słowa wicepremiera.
Po nim głos zabrał Maciej Kowalski reprezentant Agencji Rynku Rolnego. Zapewnił on, że choć Agencja nie podjęła jeszcze żadnej współpracy z Angolą, to dzisiejsze spotkanie umożliwi rozpoznanie potrzeb tego kraju. Co ma w przyszłości ma ułatwić nawiązanie współpracy.
- Nie chcemy żebrać o pieniądze od innych krajów. Chcemy zapewniać ludziom miejsca pracy aby sami mogli na siebie zarobić. Często zwykli mieszkańcy mojego kraju mówią dajcie nam wędkę nie rybę. A zatem poszukujemy takich inwestorów, którzy będą chcieli tworzyć miejsca pracy. – Walter Cassul Szef Działu Ekonomicznego Ambasady Republiki Angoli.
Omówił on pokrótce jak wygląda formalna droga inwestycji w Angoli. Przybliżył sytuację ekonomiczną swojego kraju. Przekonywał, że jego państwo ma duży potencjał i jest wielkim placem budowy z wieloma możliwościami na otwarcie ciekawych inicjatyw.
- Zachęcam do przybycia do Angoli, do kraju przyszłości – dodał kończąc swoje wystąpienie.
Konferencja odbyła się pod naszym patronatem.
Przemawia Filip Suś, prezes Afrykańsko Polskiej Izby Handlowej „ProAfrica” Fot. M.Mikulski
Ambasador Angoli, fot. M.Mikulski
Przeczytaj poprzedni artykuł!
PORANEK W POZNANIU 28 MAJA
