ZMIANY NA PLACU KOLEGIACKIM
W przyszłym roku z placu Kolegiackiego zniknie parking dla samochodów. Nie wiadomo jeszcze, co pojawi się w jego miejsce. Miejsca parkingowe, które obecnie znajdują się na placu Kolegiackim mają zostać przeniesione na ul. Za Bramką, gdzie zostanie wybudowany parking wielopoziomowy. Ukończenie tej inwestycji planowane jest na 2016 rok. Start projektu zagospodarowania placu Kolegiackiego to przypuszczalnie 2017 rok, czas przeznaczony na jego realizację to dwa lata.
Wczoraj i dziś odbywały się warsztaty z cyklu „ Wspólna nie znaczy niczyja” poświęcone tematowi zagospodarowania placu Kolegiackiego. Wzięli w nich udział mieszkańcy, lokalni przedsiębiorcy, przedstawiciele instytucji kultury, oświaty, Rad Osiedli i Rady Miasta Poznania. Organizatorem warsztatów jest Biuro Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Miasta Urzędu Miasta.
Warsztaty miały na celu zebranie opinii mieszkańców i organów biorących w nich udział na temat tego, co ma znaleźć się na miejscu parkingu. Zebrane pomysły mają przysłużyć się uczestnikom biorącym udział w konkursie na najlepszy plan, a następnie projektowi zagospodarowania tego obszaru.
Konsultacje w innej formule
Konsultacje społeczne przeprowadzone w tej formie są nowością. Do tej pory wcześniej powstawały koncepcje, dopiero potem odbywały się konsultacje z mieszkańcami – Zorganizowanie tych warsztatów potwierdza poważne traktowanie ludzi będących zainteresowanych tym , co powstanie w przyszłości na placu Kolegiackim. Przykłady wielu inwestycji pokazały, że zdarzały się niedociągnięcia. Dlatego postanowiliśmy to zorganizować w takiej formule i w tej kolejności - wyjaśnia wiceprezydent Poznania Mariusz Wiśniewski
Uczestnicy warsztatów zostali podzieleni na kilkuosobowe zespoły i w tych grupach mieli za zadanie zebrać pomysły dotyczące zagospodarowania placu. W pierwszej części spotkania grupy te miały możliwość zapoznania się z prezentacją stworzoną przez Oddział Rewitalizacji w Biurze Koordynacji Projektów UMP. Prezentacja zawiera informacje na temat przeszłości, teraźniejszości i planów dotyczących placu – Zebraliśmy informacje z kilkunastu wydziałów i jednostek miejskich. Przedstawiliśmy je uczestnikom warsztatów jako bazę, która ma być oparciem dla tworzonych projektów. A następnie będziemy wyławiać pomysły mieszkańców – mówi Lech Podbrez, współtwórca prezentacji.
Wiele możliwości zagospodarowania
Zdaniem wiceprezydenta Mariusza Wiśniewskiego, plac Kolegiacki można zaaranżować na wiele sposobów – Plan umożliwia umieszczenie na placu elementów małej architektury, ogródków gastronomicznych, elementów zieleni. Podczas warsztatów chcemy zebrać pomysły, wypracować pewne założenia, które będą wskazówkami dla startujących w konkursie na plan zagospodarowania placu - dodaje wiceprezydent Wiśniewski.
Kolegiata w piramidzie
Do niedzieli przed Urzędem Miasta można oglądać piramidę przedstawiającą symulację ogromu kolegiaty Marii Magdaleny, która kiedyś znajdowała się na placu.
Fot.M.Poprawa/miastopoznaj.pl
Przeczytaj poprzedni artykuł!
CO I GDZIE W NIEDZIELĘ W POZNANIU?
