LODOŁAMACZE 2015 M.OSTROWSKA: "CHCIAŁABYM BY TAKICH KONKURSÓW NIE BYŁO"
Ruszyła X edycja konkursu wspierającego pracodawców w zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Ambasadorem akcji w Wielkopolsce i województwie Lubuskim została Małgorzata Ostrowska.
Kim są Lodołamacze?
To ludzie, firmy, instytucje, które angażują się w rozwiązywanie problemów osób niepełnosprawnych. Tworząc coraz lepsze warunki pracy i prowadząc dojrzałą politykę personalną stają się symbolem etyki w biznesie i otwarcia na potrzeby osób niepełnosprawnych. Jednocześnie pokazują, że człowiek niepełnosprawny może być doskonałym pracownikiem zaangażowanym w budowanie sukcesu firmy.
Głównym celem konkursu, którego I edycja miała miejsce w 2006 roku, jest przełamywanie stereotypów i uprzedzeń dotyczących zatrudniania osób niepełnosprawnych. Ważna jest również integracja oraz stworzenie takim osobom szansy na pełne uczestnictwo w życiu społecznym. Konkurs Lodołamacze to także promocja przedsiębiorstw, które wyróżniają się profesjonalną polityką personalną, otwartą na problemy osób niepełnosprawnych, tworzenie dla nich nowych miejsc pracy i podnoszenie standardów już istniejących.
Normalność
- Chciałabym, żeby takich konkursów niebyło – mówiła na konferencji otwierającej tegoroczną edycję konkursu Małgorzata Ostrowska – Zatrudnianie osób niepełnosprawnych powinno być czymś normalnym. Ale na razie nie jest, więc trzeba o tym bardzo dużo mówić by osiągnąć cel – dodała.
W takim samym tonie wypowiadali się zastępca prezydenta Agnieszka Pachciarz oraz członek Zarządu Starostwa Poznańskiego Zygmunt Jeżewski.
- Osoby niepełnosprawne bardziej niż pozostałe doceniają swoją pracę, bo musiały się o nią bardziej starać – stwierdziła na konferencji Agnieszka Pachciarz – W Urzędzie Miasta zatrudniamy 52 osoby niepełnosprawne. To 3% wszystkich pracowników w Urzędzie, a ma być więcej – chwaliła się.
- My w Starostwie zatrudniamy 6% niepełnosprawnych do czego Panią Prezydent zachęcam – podkreślał Jeżewski – Rynek pracy dla osób niepełnosprawnych jest bardzo trudny. – dodał.
Na konferencji wystąpiła również Ilona Gorczyńska reprezentująca firmę MOL z Suchego Lasu, zeszłorocznego laureata wielkopolskich lodołamaczy w kategorii Otwarty Rynek Pracy – Proszono mnie bym opowiedziała na czym polega wyjątkowość naszej firmy. Nasza wyjątkowość polega na tym, że jesteśmy normalni. Nie byłoby sukcesu naszej firmy, gdyby nie nasi pracownicy. Można być firmą świadomą społecznie a równocześnie liderem w swojej dziedzinie – zapewniała.
Rozstrzygnięcie
Na zgłoszenia ludzi, firm oraz stowarzyszeń, organizatorzy konkursu czekają do 30 lipca. Rozstrzygnięcie będzie miało miejsce we wrześniu w Pałacu Działyńskich. Inicjatywa Fundacji Aktywizacji Zawodowej Osób Niepełnosprawnych, jest skierowana szczególnie do przedsiębiorców świadomych, że prowadzenie odpowiedzialnego biznesu przynosi korzyści ich firmom a praca pomaga w prowadzeniu rehabilitacji i integracji osób niepełnosprawnych z pozostałymi. Ważne jest również, by do akcji zachęcić pracodawców, którzy do tej pory nie mieli styczności z tą problematyką lub z różnych powodów jej unikali. Przez wymianę doświadczeń mogą się oni przekonać, że osoby z niepełnosprawnością mogą być dobrymi pracownikami.
Więcej informacji dotyczących konkursu można znaleźć tutaj: http://www.lodolamacze.info.pl/
Przeczytaj poprzedni artykuł!
CO I GDZIE W CZWARTEK W POZNANIU?
