ZAADOPTUJ SOBIE SŁONIA
Adopcja psa czy kota nikogo już nie dziwi. Ale czy można adoptować zdecydowanie większe zwierzę np. tygrysa lub niedźwiedzia? Poznański Ogród Zoologiczny daje taką możliwość.
Adoptować można np. słonia afrykańskiego, jelenia Alfreda, makaka japońskiego czy świnię wisajską. Dokładna lista takich zwierząt znajduje się na stronie poznańskiego Zoo. Tam również znajduje się opis, co należy zrobić, aby takie zwierzę przygarnąć. Płacić można w systemie miesięcznym lub od razu całą kwotę. - Kwota ustalana jest indywidualnie. Minimalna dla osób prywatnych wynosi 50 złotych. Większe zwierzęta są objęte adopcją wspólną- opowiada Marta Grześkowiak z poznańskiego Zoo. - Umowa jest podpisywana na rok, można ją jednak przedłużyć. Po podpisaniu umowy logo firmy lub tabliczka zostanie umieszczona przy wybiegu dla zwierząt i na naszej stronie internetowej – dodaje.
Dla firm, które podjęły decyzję adopcji zwierzęcia jest to także dobra możliwość promocji. Wybierając się na spacer do ogrodu zoologicznego, można to zauważyć. Figlarne, pełne wdzięku makaki japońskie( gatunek małpy wąskonosej) zostały adoptowane przez sieć sklepów Małpka Express, Leniwiec Michał z kolei został podopiecznym Programu TVP „Dzięki Bogu już weekend”. Ryś- zwiedzającym kojarzy się teraz z Praktyką Weterynaryjną, a lwiatka złotogłowa z Gabinetem Kosmetycznym. Adopcją zainteresowały się także instytucje oświatowe np. Szkoła Podstawowa w Kicinie( adoptowała Lemura katte) czy Bryzia- Przedszkole w Poznaniu, które przygarnęło owcę kameruńską.
ADOPCJA W INNYCH MIASTACH
Adopcję zwierzaka umożliwia większość polskich ogrodów zoologicznych. Ogólne zasady są analogiczne. Najpierw należy wybrać swoje ulubione zwierzę, sprawdzić czy ma już opiekuna i rozpocząć procedury adopcyjne.
Jak udało nam się dowiedzieć w toruńskim ogrodzie zoologicznym należy zapoznać się z listą zwierząt, które można adoptować. Reklamy firm-sponsorów znajdują się na stronie ogrodu Zoobotanicznego. Zwierzę z warszawskiego zoo można adoptować za pośrednictwem fundacji Panda. Tu także procedura wygląda podobnie. - Sponsor wybiera zwierzę z tych dostępnych. Ustalony jest z góry cennik. Z daną firmą lub osobą prywatną podpisuje się umowę na przynajmniej rok.
Miesięczna opłata minimalna za zwierzę wynosi 50 złotych – opowiada Olga Zbonikowska z Fundacji Panda. – Informacja o sponsorze znajduje się przy wybiegu adoptowanego zwierzęcia – dodaje.
W ten sposób wiele tysięcy zwierząt znalazło swoich honorowych rodziców. Czy znajdą się inni chętni, aby wesprzeć utrzymanie zwierząt „wolnych” od adopcji? Korzyści z tego płynących jest wiele. Taki odruch serca to nie tylko kolejny dobry uczynek na koncie, ale także wzmocnienie pozytywnego wizerunku firmy i działań public relations.