CZY MOŻNA SPOWOLNIĆ STAROŚĆ?

https://www.facebook.com/pages/Tydzie%C5%84-M%C3%B3zgu-Oddzia%C5%82-Polskiej-Akademii-Nauk-w-Poznaniu/139528212875942?fref=ts
Właściwie, dlaczego w ogóle się starzejemy i czy wpływ na to ma także środowisko, zatruwając nasz mózg? Odpowiedzi na te i inne pytania będzie można poznać podczas 7 edycji Tygodnia Mózgu. Naukowcy opowiedzą także o możliwościach wczesnego diagnozowania choroby Alzheimera i o sporze wokół świadomości zwierząt.
Wydarzenie przygotowała Polska Akademia Nauk w Poznaniu. Uczestnicy dowiedzą się m.in. o ingerencjach w pracę mózgu oraz o neuromodulacji, czyli możliwości leczenia schorzeń neurologicznych i psychicznych. Poznają również odpowiedź na pytanie, czym nakarmić głodne neurony.
- Nasz mózg zużywa 80 proc. energii, którą dostarczamy organizmowi. Bez mózgu nie można przecież żyć, więc warto wiedzieć czym go karmić - informuje Mariola Osiak z poznańskiego oddziału PAN. - Wydaje się, że nasza długa i ciągle pełna zagadek droga ewolucyjna prowadząca do zmian w strukturze i funkcjach mózgu nie dobiegła jeszcze końca. Czy na plastyczność funkcjonowania mózgu może mieć wpływ sposób odżywiania, tak jak to miało miejsce w naszej ewolucyjnej historii? - takie pytanie pada w streszczeniu wykładu, znajdującego się na stronie PAN.
A gdyby tak być wiecznie młodym... można?
Ważnym aspektem poruszanym podczas Tygodnia Mózgu, będzie starość, a właściwie jej spowolnienie. Ludzie od wieków zastanawiają się co zrobić, aby zachować młodość, z tego też powodu ćwiczą, zdrowo się odżywiają i używają różnych kremów. - Naukowcy szukają genu młodości, który powstrzyma starzenie, na tym polu są już pewne osiągnięcia - przekonuje Mariola Osiak. Tej tematyce będzie poświęcony m.in. wykład prof. Ewy Bartnik. - Jest bardzo wiele teorii dotyczących starzenia i wiele kontrowersji wokół przyczyn tego procesu. Jedną z najmodniejszych przez wiele lat była wolnorodnikowa teoria starzenia, ale nie jest ona ani jedyna, ani najbardziej obecnie popularna - wyjaśnia Bartnik.
- Wszyscy lub prawie wszyscy wiedzą, że nasz materiał genetyczny to DNA i że mamy ok. 25 tysięcy genów. Mało osób poza specjalistami wie, że w komórce DNA jest nie tylko w jądrze komórkowym, ale także w małych fabrykach energii zwanych mitochondriami. Zmiany w tym DNA mogą powodować ciężkie choroby, głównie układu nerwowego i mięśniowego. Mogą mieć też związek ze starzeniem - informuje. - Od lat szuka się genów, które warunkują długowieczność lub powodują przedwczesne starzenie i sposobów zapobiegania lub raczej spowalniania tego procesu - podsumowuje.
Mózg, neurologia i psychika
Celem wydarzenia jest popularyzowanie wiedzy o mózgu i układzie nerwowym oraz o jego funkcjonowaniu. W Polsce (poza Poznaniem) odbywa się m.in. w Trójmieście, Wrocławiu, Warszawie, Lublinie, Szczecinie, Krakowie, Katowicach i Łodzi.
W stolicy Wielkopolski będzie to w sumie dziewięć wykładów. Ponadto warto wspomnieć o atrakcji dla nieco młodszych uczestników tej imprezy naukowej. - Tegorocznemu Tygodniowi Mózgu w Poznaniu, będą towarzyszyły warsztaty edukacyjno- plastyczne dla młodzieży gimnazjalnej i licealnej od godziny 15.00 do 17.00, od wtorku do piątku - czytamy na Facebooku akcji.
Uroczysta inauguracja odbędzie się dzisiaj o godzinie 17.00. Dwie godziny później w Akademii Muzycznej rozbrzmi koncert Katedry Instrumentów Dętych i Akordeonu oraz zaproszonych gości. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.
Szczegółowy program znajdziecie na stronie: www.pan.poznan.pl
Przeczytaj poprzedni artykuł!
CO I GDZIE WE WTOREK W POZNANIU?
