O POMNIKACH W POZNANIU DYSKUTOWANO
W czwartkowy wieczór w Centrum Kultury Zamek odbyło się trzecie spotkanie z cyklu „Poznań – Miasto w przebudowie”. Tym razem tematem przewodnim były poznańskie pomniki.
Gośćmi spotkania byli Maciej Kurak, artysta wizualny, laureat „Paszportu Polityki” oraz Piotr Voelkel, prezes Wielkopolskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych. Spotkanie prowadził Jakub Głaz.
W pierwszej części prowadzący przedstawił szereg pomników w Poznaniu, szczególną uwagę zwracając na te znajdujące się na Cytadeli. Komentując pomniki związane choćby z Armią Radziecką, mówił. – Bardzo dobrze, że stoją i nikt nie wpadł na pomysł ich usunięcia. Są świadectwem swoim czasów. Na prezentacji mieliśmy okazję zobaczyć również kilkadziesiąt pomnik stojących w innych częściach miasta, w tym instalację Jana Berdyszaka „Lustra” stojącą na wysokości dawnego Wydziału Prawa UAM, przy św. Marcinie. – Poznaniacy do tak abstrakcyjnych form nie do końca jeszcze przywykli dodał prowadzący.
Druga część spotkania to krótkie wystąpienie Macieja Kuraka, który opowiadał o kilku swoich akcjach czy projektach. Wśród wielu inicjatyw na uwagę zasługuje znane już jego hasło zasiedlania przestrzeni publicznej figuratywnymi odlewami z brązu, które w żaden sposób nie przyczyniają się do dyskusji społecznej.
W trzeciej części głos zabrał również Piotr Voelkel, który opowiadał m.in. o kulisach powstania Towarzystwach Powstania Zachęty Sztuk Pięknych. Mówił również o swoim podejściu do pomników i tym, co jest dla niego najważniejsze w tym elemencie. – Ja patrzę na pomniki również z perspektywy moich przodków. Chciałbym być lepsi niż oni i dzięki temu widząc je, stawiam sobie wyżej poprzeczkę.