BUDOWA SAMOLOTÓW TO JUŻ DLA NICH CODZIENNOŚĆ
Młodzi, zdolni, z ambicjami. W październiku zaprezentowali się na zawodach w Brazylii i byli tam pierwszą europejską ekipą. Obecnie można śledzić ich poczynania przed kolejnymi zawodami. Studenci Politechniki Poznańskiej tym razem wystartują w SAE AeroDesign East na Florydzie.
Zawodnikom po wielu godzinach pracy udało się zorganizować oblot Szerszenia, czyli samolotu klasy Regular. Wciąż przygotowują się do najbliższego konkursu. – Pracujemy nad tym projektem od listopada. Samo zdobycie części do jego konstrukcji zajmuje trochę czasu. 26 lutego wysyłamy skrzynię, musi ona dolecieć do 12 marca, do Stanów Zjednoczonych – wyjaśnia Izabela Moćko, która w zespole zajmuje się marketingiem i promocją. – My wyjeżdżamy wcześniej, gdyż nasze modele polecą w częściach i już na miejscu, trzeba to będzie wszystko złożyć lub dokonać ewentualnych poprawek – dodaje.
Trwają negocjacje z Miastem Poznań
Niewtajemniczonym wyjaśniamy, że AeroDesign to zawody, w których chodzi o to, aby wyłonić grupę, która zbuduje samolot zdolny podnieść największy ciężar. Są one organizowane przez amerykańskie Stowarzyszenie Inżynierów Transportu Society of Automotive Engineers (SAE). W konkursie mogą brać udział studenci uczelni technicznych, którzy muszą taki samolot zaprojektować, a następnie zbudować. Taka przygoda uczy nie tylko jak konstruować urządzenia latające, ale również pracy w grupie, organizacji czasu i udoskonala umiejętności manualne.
Optymistycznie przedstawia się również kwestia sponsorów. – Trwają negocjacje z Miastem Poznań, mogę przyznać, że umowa wstępna już powstała, teraz trzeba dopracowywać szczegóły. Z North Face współpracujemy w kwestii częściowego sfinansowania. Chcemy też stworzyć wspólny wizerunek, mieć jednakowe stroje, na których umieścimy flagę Polski i logo naszego klubu. Otrzymaliśmy również wiadomość od firmy Hamilton, która zajmuje się produkcją silników lotniczych w Rzeszowie. Jesteśmy cały czas w kontakcie – przekonuje Moćko. – Naszym głównym sponsorem jest oczywiście Ministerstwo Edukacji Narodowej, konkretnie projekt „Generacja Przyszłości” – uzupełnia swoją wypowiedź.
Wsparcie dla młodych i zdolnych
Program ten wspiera studiujących na polskich uczelniach młodych wynalazców, konstruktorów czy innowatorów. Mowa tu o wsparciu indywidualnym do 100 000 zł lub zespołowym do 500 000 zł. – To pieniądze na pokrycie kosztów m.in. wyjazdów na międzynarodowe zawody i konkursy czy zakup drobnej aparatury naukowo-badawczej i odczynników. O pieniądze w ramach programu można ubiegać się podstawowa jednostka organizacyjna uczelni, w której studiuje wybitnie uzdolniony student lub zespół zespołów – czytamy na stronie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
O poznańskiej ekipie pisaliśmy też wcześniej: Teraz ich celem jest USA.