WOŚP W POZNANIU: CO, GDZIE I KIEDY
„Wiatr w żagle" – to hasło tegorocznego, 28. już Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, który odbędzie się 12 stycznia na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. W tym roku na poznaniaków czeka wiele atrakcji - m.in. symultana szachowa z prezydentem miasta czy jedyne w swoim rodzaju Światełko do Nieba, czyli Tytka z Glancem.
WOŚP zagra dla najmłodszych - tym razem zebrane pieniądze pozwolą na zapewnienie najwyższych standardów diagnostycznych i leczniczych w dziecięcej medycynie zabiegowej.
Centrum poznańskiego Finału Orkiestry mieścić się będzie na terenie MTP: w hali nr 1 i 2 oraz w Poznań Congress Center. Przez cały dzień pieniądze do puszek Orkiestry zbierać będą tam wolontariusze i znani poznaniacy – m.in. Tomasz „Titus" Pukacki, lider zespołu Acid Drinkers. Swoją skuteczność w kwestowaniu sprawdzą również przedstawiciele władz miasta, którzy rywalizować będą w konkursie „Puszka Prezydencka". Wygra osoba, która zbierze najwięcej pieniędzy dla WOŚP.
Hala nr 1: zagraj w szachy z prezydentem Poznania
Hala nr 1 podzielona zostanie na cztery strefy: zdrowia, warsztatową, sportową i animacyjną. W strefie zdrowia będzie można zbadać swój wzrok i słuch, sprawdzić postawę i oddać krew. Każdy będzie też mógł dowiedzieć się, czy jest nosicielem wirusa HCV, odpowiadającego za zapalenie wątroby. Specjaliści podpowiedzą, jak odżywiać się zdrowo i chronić przed nowotworami, a na najmłodszych czekać będzie Szpital Pluszowego Misia.
W strefie warsztatowej chętni będą mogli własnoręcznie ozdobić koszulkę metodą sitodruku, poznać podstawy szycia, zmierzyć się z drukiem 3D i spróbować swoich sił w programowaniu lub udekorować orkiestrowe pierniki. Dla dzieci przygotowano warsztaty sensoplastyki.
W strefie sportowej przygotowano miejsce dla miłośników hokeja oraz rolkowisko. Będzie można zobaczyć pokazy i warsztaty piłki brazylijskiej i sztuk walk, a na lubiących wyzwania czekać będzie ścianka wspinaczkowa i automaty sprawnościowe.
O godzinie 11.20 Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania, rozpocznie symultanę szachową - to rodzaj rozgrywki, w której jeden gracz gra przeciwko kilku innym. Podczas Finału WOŚP rozegrana zostanie symultana naprzemienna - prezydentowi miasta będzie towarzyszył inny szachista.
Strefa animacyjna to miejsce dla wszystkich, którzy chcą zaznać nieco spokoju. Na przygotowanych leżakach i pufach będzie można tam odpocząć przy dźwiękach muzyki lub animacjach. Około godz. 10:30 aktorzy Teatru Muzycznego wystawią fragment spektaklu "Księga Dżungli", w samo południe rozpocznie się przedstawienie Teatru z Głową w Chmurach, a ok. godz. 18 dla poznaniaków zagra Michał Zator, utalentowany harfista z Zespołu Szkół Muzycznych. Poza tym będzie można zobaczyć pokazy tradycyjnego koreańskiego tańca z wachlarzami, pokazy tańca irlandzkiego i wielkich baniek, a zespół Anti-Gravity Art zaprosi na pokazy tańca w powietrzu. Będzie też można wziąć udział w miniwarsztatach z zespołem Modesta Pastiche.
Hala nr 2: „Rowerowy Zawrót Głowy" i nauka pierwszej pomocy
Już o godz. 8 rano w hali nr 2 wystartuje maraton „Rowerowy Zawrót Głowy" organizowany przez Stowarzyszenie Rybczyński Team. Punktualnie w samo południe swoją siłę i wytrzymałość na rowerach przetestują prezydenci Poznania i sportowcy.
Od godziny 10 w całym budynku swój sprzęt rozstawią strażacy-ochotnicy i ratownicy medyczni. Dla miłośników mocnych wrażeń przygotowano symulację akcji ratunkowej po wypadku samochodowym (ok godz. 14 i 17). Natomiast pod okiem studentów i wykładowców Uniwersytetu Medycznego będzie można nauczyć się skutecznej reanimacji na profesjonalnych fantomach.
O swojej pasji opowiedzą też członkowie grup rekonstrukcyjnych: policyjnej oraz Legionu 501 (Gwiezdne Wojny). Można będzie również posłuchać o pracy nurków, obejrzeć retro motory i kupić gadżety w Siema Shopie. Dla najmłodszych przygotowano przestrzenne puzzle i jengę. Tradycyjnie już do puszek WOŚP zbierać będą wolontariusze z psami - golden retrieverami.
Na wszystkich zgłodniałych czekać będą food trucki, które już o godz. 10 rozstawią się przed halami. Na terenie MTP pojawi się też karuzela i mobilne punkty krwiodawstwa.
Licytacje: złota PEKA, książka Pawła Adamowicza i szachownica mistrzów
W samo południe w hali Poznań Congress Center rozpoczną się licytacje (parter, wejście od hali nr 2). Będzie można zdobyć m.in. złote karty PEKA z podpisem prezydenta miasta. To karty kolekcjonerskie, ale zwycięzcy licytacji będą mogli z nich normalnie korzystać po doładowaniu.
Licytowane będą również przedmioty przekazane przez Jacka Jaśkowiaka, prezydenta Poznania. Jest wśród nich m.in. Okrąglak z klocków Lego pochodzący z wystawy "Poznań w miniaturze z klocków Lego", której pomysłodawcą jest motorniczy poznańskiego MPK Mateusz Wawrowski, znany również w mediach społecznościowych jako "Mateusz buduje". Poza tym na aukcję trafią: książka w gwarze poznańskiej z autografem Jacka Jaśkowiaka, miody z pierwszej miejskiej pasieki "Miód w sznupie" (zebrane z Cytadeli), koszulki z linii Wolne Miasto Poznań (3 wzory: Szacunek ponad wszystko, Poznańskiej dumy płomień, Cześć i chwała tolerancji) oraz plakat 15. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego (Poznań, październik 2016 r.) z autografami muzyków. Prezydent miasta przekazał również dwa egzemplarze książki "Dżej Dżej. Rozmowy z Jackiem Jaśkowiakiem, Prezydentem Poznania" z dedykacją oraz książkę autorstwa Pawła Adamowicza „Gdańsk jako wspólnota" z dołączonym listem i życzeniami z grudnia 2018 r.
Ponadto licytowane będą m.in. najlepsze fotografie nadesłane na konkurs "Poznań – Ludzie – Miasto" i przedstawiające najważniejsze wydarzenia minionego roku w stolicy Wielkopolski. Na aukcję trafi też szachownica z podpisami finalistów Mistrzostw Polski Mężczyzn i Kobiet w szachach klasycznych (2019 r.) czy przejazd w kabinie maszynisty pociągu Kolei Wielkopolskich. Wśród darów jest też drzewo – lipa karłowata, którą do tej pory można było zobaczyć w Klubokawiarni „Meskalina" oraz wyjątkowe spotkanie ze zwierzętami z poznańskiego zoo.
Wielki Finał i Tytka z Glancem
O godzinie 12:30 rozpoczną się koncerty na Scenie Głównej, organizowane przez Sztab Ławica przy wsparciu Estrady Poznańskiej. Zagrają: Denis HIP HOP (godz. 12:45), Ten Numer To Kłopoty - coverowe rockowanie (godz. 13:15) i Camping Hill (godz. 14:15). O godz. 15:15 będzie można obejrzeć rewię Fabulous Anima, a o godz. 15:45 na scenie pojawi się najmłodsza gwiazda – Mika. O 16:00 zagra Golden Life, a po nim - Kwartet Proforma.
O 17:50 na scenie rozpocznie się licytacja Złotego Serduszka – jednego z najbardziej rozpoznawalnych symboli Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Po licytacji zagra poznańska grupa Wolf Spider, a następnie – Chłopcy z Placu Broni.
Wielki Finał rozpocznie się o godz. 19.50. Wtedy ogłoszone zostaną wyniki konkursu „Puszka prezydenta", a zwycięzca otrzyma wielkie piernikowe serce, wypieczone i ozdobione przez dzieci w poznańskiej Piekarni Ławica.
Następnie zebrani na terenie MTP poznaniacy wspólnie odpalą wyjątkowe Światełko do Nieba – w tym roku zamiast fajerwerków będzie to Tytka z Glancem. Każdy będzie mógł włączyć latarkę w telefonie i nałożyć na nią papierową torebkę z sercem WOŚP (torebki będą wcześniej rozdawać wolontariusze). Po Światełku do Nieba na scenie zagra Modesta Pastiche.
Bezpieczeństwo i organizacja ruchu
W dniu Finału WOŚP nie będzie możliwości wjazdu na teren Międzynarodowych Targów Poznańskich – najbliższy parking znajduje się przy poznańskim Dworcu Głównym. Najprościej dotrzeć na miejsce komunikacją publiczną: w pobliżu MTP znajdują się przystanki tramwajowe i autobusowe, dworzec PKP i PKS.
Piesi będą mogli wejść na teren MTP przede wszystkim przez bramę nr 10, a także przez bramę nr 9. Finał jest imprezą masową, w związku z tym będą obowiązywały ścisłe zasady bezpieczeństwa. Na teren MTP nie będzie można wnieść ostrych i niebezpiecznych przedmiotów - szklane butelki czy ostro zakończone parasolki będą odbierane przy wejściu.
źródło: materiał prasowy MTP
Przeczytaj poprzedni artykuł!
AUTOBUSY ELEKTRYCZNE M.IN. NA LINIE 149,163,179 I 193.
