CENY PALIW SPADAJĄ. I MOGĄ NADAL SPADAĆ.
Spadki nadal są możliwe. W tej chwili notujemy spore spadki cen gazu LPG, średnio w skali ogólnopolskiej wynosi ona 2,19. 4 złote i 37 groszy to średnia ogólnokrajowa dla benzyny i oleju napędowego. W perspektywie czasu ceny mogą osiągnąć 4,20 - mówi nam ekspert ds. paliw.
Tankowanie samochodu to nie zawsze prosta sprawa. Po pierwsze frustrujące ceny paliw, które choć wciąż spadają, zawsze będą za wysokie. Po drugie kolejka do kasy. Bo to bułka z kiełbaską, lotto, zapiekanka, karta na punkty i faktura. Poproszę jeszcze zaległą fakturę z zeszłego tygodnia…
Po pierwsze. Paliwo
Końcowy odbiorca paliw nie ma wpływu na ich cenę i jakość. Jedyne na co możemy sobie pozwolić, to wybór marki za którą stoi konkretny dostawca paliwa. Czy ceny ropy naftowej, czyli podstawowego komponentu paliwa będą spadać i z czego to wynika, podpowiada dr Michał Pilc z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu. - Prognozowanie cen surowców obarczone jest zawsze znaczną niepewnością. Na ceny ropy wpływają obecnie przede wszystkim Stany Zjednoczone, które nauczyły się pozyskiwać ropę ze złóż niekonwencjonalnych oraz polityka Arabii Saudyjskiej, która ze względu na niskie koszty wydobycia jest w stanie znacznie dłużej "przetrzymać" okres niskich cen na rynku niż jej główni konkurenci jakimi są Iran oraz Rosja.
Z czego wynikają zatem spadające ceny? Jeszcze raz doktor Pilc. - Niska cena ropy wynika też z niskiego popytu w Europie i Japonii, gdzie ciągle widoczne jest osłabienie koniunkturalne. O ile zatem te czynniki mogą się zmienić, o tyle wzrost produkcji ropy w USA jest efektem długotrwałym i na pewno będzie przyczyniał się do znacznego obniżenia cen ropy w najbliższych latach czy nawet dziesięcioleciach – podsumowuje.
Polska
O konkretnych cenach produktu finalnego, czyli benzyny, w skali całego kraju informuje nas portal e-petrol. Dr. Jakub Bogucki, analityk ds. paliw płynnych, przewiduje. – Spadki nadal są możliwe. W tej chwili notujemy spore spadki cen gazu LPG, średnio w skali ogólnopolskiej wynosi ona 2,19. 4 złote i 37 groszy to średnia ogólnokrajowa dla benzyny i oleju napędowego. W perspektywie czasu ceny mogą osiągnąć 4,20 – słyszę potwierdzenie spadków cen.
Spadek cen oprócz oszczędności dla kierowcy, przynosi więcej korzyści. - Obniżka cen ropy (czy w ogóle surowców) jest bardzo korzystna dla gospodarek, które tę ropę importują. Zmniejszają się koszty transportu, a co zatem idzie możliwy jest jednocześnie spadek średniego poziomu cen oraz wzrost produkcji i konsumpcji. Polska, podobnie jak zdecydowana większość krajów europejskich, na pewno zatem skorzysta na spadku cen ropy. Problemy mają natomiast te kraje, dla których wydobycie surowców jest istotną częścią gospodarki, zwłaszcza jeżeli to wydobycie jest bardziej kosztowne niż w przypadku innych krajów "surowcowych". Świetnie widać to na przykładzie Rosji czy Wenezueli, ale także obecnych problemów naszego górnictwa – podsumowuje dr Michał Pilc.
Poznań
Dla naszego miasta na 21 stycznia ceny paliw wynosiły odpowiednio: E95 – 4.40, E98 – 4.49, ON – 4.40 i LPG – 2.21. Są oczywiście miejsca gdzie paliwa będą tańsze. Przy wielkopowierzchniowych sklepach ceny wynoszą odpowiednio: E95 – pomiędzy 4.15 = 4.19, E98 – od 4.31 do 4.37, a ON kosztuje tyle samo, co etylina 95.