POZNAŃ W RANKINGU MIAST JAKO GAMMA, ZARAZ ZA WARSZAWĄ
Poznań awansował o 53 miejsca w globalnym rankingu GaWC. To zestawienie, które ocenia znaczenie miast dla światowej gospodarki. Stolica Wielkopolski została zakwalifikowana do tzw. grupy ośrodków Gamma, obok m.in. Kolonii, Ottawy czy Nantes - poinformował portal poznan.pl
W skali Polski w rankingu Poznań znajduje się na 2. miejscu - za Warszawą, sklasyfikowaną w kategorii Alfa.
- Jako jedyne miasto w Polsce odnotowaliśmy w tym roku nie tylko duży awans, ale również skok do wyższej kategorii rankingu - podkreśla Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. - To potwierdza, że Poznań rozwija się dynamicznie i w dobrym kierunku. Jest miastem o międzynarodowym zasięgu oddziaływania w dziedzinie ekonomicznej, kulturalnej i politycznej.
Ranking miast GaWC publikowany jest przez brytyjski think tank Globalization and World Cities (GaWC) Research Network. Zestawienie zawiera "światowe miasta" - czyli największe, najlepiej połączone ze światem i najbardziej rozwinięte miejscowości. To siedziby dużych firm i organizacji, miejsca, w których znajdują się lokalizacje instytucji międzynarodowych. Są to wreszcie miasta odpowiedzialne za integrację zarówno w skali międzynarodowej.
Aby miasto zostało określone mianem "światowego", musi spełnić określone kryteria. Powinno zapewniać wysoką różnorodność usług finansowych i być znaczące pod względem handlu. W jego granicach muszą mieścić się centra innowacji w biznesie, ekonomii czy kulturze oraz siedziby instytucji finansowych i międzynarodowych firm. Ważny jest też duży odsetek mieszkańców zatrudnionych w sektorze usług i wysoka jakość instytucji edukacyjnych.
Ranking wyróżnia 5 grup miast, które można określać mianem "miast światowych": to miasta Alfa, Beta, Gamma, "wysoce dostateczne" i "dostateczne". Każda z tych grup podzielona jest dodatkowo na podgrupy.
W kategorii Alfa znajdują się miasta o największym potencjale gospodarczym, takie jak Nowy Jork, Londyn, Paryż, Tokio, Moskwa, Bruksela czy Monachium. Jedynym polskim miastem w tej grupie jest Warszawa.
Miasta Beta tworzą sieć łączącą ważne ekonomicznie regiony, jednak jest to sieć o mniejszym zasięgu niż w grupie ośrodków Alfa. Są wśród nich takie miasta jak Hamburg, Kopenhaga, Oslo, Berlin czy Rio de Janeiro.
Miasta Gamma, w grupie których znalazł się Poznań, łączą mniejsze i słabsze ekonomicznie regiony ze światową gospodarką. To np. Ryga, Glasgow, Osaka, Porto czy Tallin. Stolica Wielkopolski została zaklasyfikowana do podgrupy Gamma-, w której zajęła 3. miejsce, za Maputo i Kolonią. W podgrupie Gamma- są również takie miasta jak Nantes, Ottawa, Kolonia.
W tej samej podkategorii Gamma- znalazł się także Wrocław. Pozostałe polskie miasta ujęte w rankingu (Kraków, Katowice i Łódź) znalazły się w kategorii "dostateczne".
źródło: poznan.pl