MULTIMEDIALNE ŁAWKI NIEPODLEGŁOŚCI STANĄ W WIELKOPOLSCE
Do 31 grudnia br. w 15 miastach Wielkopolski staną Multimedialne Ławki Niepodległości. Ministerstwo Obrony Narodowej rozstrzygnęło właśnie konkurs ofert na ich budowę. Ławki pojawią się w miejscach najczęściej odwiedzanych przez mieszkańców, na rynkach, bulwarach, w parkach i w miejscach pamięci związanych z ważnym wydarzeniem historycznym.
- Siedząc na ławce, każdy będzie mógł posłuchać Marszu Pierwszej Brygady i nagrań na temat najważniejszych wydarzeń, które doprowadziły do odzyskania przez Polskę niepodległości, a także historii lokalnej społeczności z tych czasów. Projekt ma uczcić pamięć patriotów, dowódców i żołnierzy – tłumaczy wojewoda wielkopolski Zbigniew Hoffmann. Program budowy Ławek Niepodległości to także odpowiedź na liczne sygnały od samorządów, które chcą upamiętnić stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości, szukają funduszy, liczą na pomoc strony rządowej
Jest także możliwość, aby otrzymać od MON bezpłatną licencję na wykorzystanie projektu. Mogą to zrobić inne podmioty – instytucje publiczne, organizacje pozarządowe, osoby fizyczne lub prawe, jak również kościelna osoba prawna.
W województwie wielkopolskim dotacje na budowę wraz z gotowym projektem multimedialnej ławki otrzymają: Pleszew, Witkowo, Władysławów, Nowe Skalmierzyce, gmina Trzcianka, Wągrowiec, gmina Jaraczewo, Konin, gmina Bakłarzewo, gmina Grodzisk Wielkopolski, Krotoszyn, Turek, Śmigiel, gmina Zakrzewo, gmina Krobia.