GDZIE WARTO SIĘ WYBRAĆ W UPALNY WEEKEND?
Na dworze upalnie, ale mimo to - przy zachowaniu środków ostrożności warto wyjść z domu. Poniżej naszych pięć propozycji gdzie warto się wybrać
TUTAJ ZNAJDZIECIE INNE POMYSŁY NA WEEKEDOWY SPACER
1. Ogród Botaniczny.
To środek sezonu dla Ogrodu Botanicznego. Teraz jest tam naprawdę kolorowo! Można spacerować, posiedzieć na ławce….czy pograć w szachy. To wszystko w towarzystwie przyrody. Możemy też sobie wybrać – czy siedzimy w słońcu czy w cieniu.
Poniżej prezentujemy plan ogrodu.
2. Jak na spacer, to do ZOO! Pamiętajcie tylko by kupić wcześniej bilety on-line, żeby nie stać w kolejce.
3. A może do Biskupina? a dojazd samochodem z Poznania do Biskupina należy przeznaczyć dobrą godzinę. Wizytę zaczynamy od odwiedzenia Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego. Następnie przechodzimy przez Bramę Główną Rezerwatu i kierujemy się na lewo w kierunku drewnianego mostu. Pokonując ten odcinek, naszym oczom ukaże się część rezerwatu, która przeniesie nas do epoki kamienia. Pierwszym obiektem jest rekonstrukcja obozowiska łowców mezolitycznych, którzy żyli na naszych ziemiach, nie znali rolnictwa, a pożywienie zdobywali polując w pierwotnej puszczy. Kilkadziesiąt metrów dalej znajduje się rekonstrukcja "długiego domu" z neolitu. Mieszkańcami poszczególnych chat było kilka spokrewnionych ze sobą rodzin, tworzących ród.
4. Rogalin – wspaniały ogród i historyczne Dęby
Integralną częścią rezydencji w Rogalinie, ufundowanej przez Kazimierza Raczyńskiego w latach 70-tych XVIII w. jest założenie ogrodowo-parkowe. Bezpośrednio do pałacu od strony zachodniej przylega ogród rokokowy, stanowiący kompozycyjne dopełnienie barokowego w swej genezie założenia entre cour et jardin (między dziedzińcem a ogrodem). Parter ze strzyżonymi stożkowo tujami ujęty jest szpalerami kształtowanych początkowo w kule lip. Na zachodnim skraju ogród zamyka kopiec zwany Parnasem, z którego rozciągał się niegdyś, zasłonięty obecnie przez wysokie drzewa, widok na nadwarciańskie łąki. Ramy ogrodu wytyczają strzyżone szpalery grabowe, wewnątrz których na wysokości Parnasu znajdują się owalne gabinety. Akcentami uzupełniającymi kompozycję ogrodu są kamienne wazony i rokokowe posągi mitologicznych bóstw.
Do tego oczywiście warto iść zobaczyć słynne na całą Polskę dęby, w tym obecnie największy RUS o obwodzie ponad 9metrów!
5. Puszczykowo – spacer lasem i odpoczynek nad jeziorem
Pomysłów na trasę po Wielkopolskim Parku Narodowym jest kilka. My dzisiaj Wam polecamy jedną. Zachęcamy z Puszczykowa wybrać się szlakiem żółtym i dotrzeć w okolice jeziora Jarosławieckiego. To nie tylko znakomite miejsce na odpoczynek, ale również możliwość złapania słońca. Trasa w większości wiedzie nas przez las, w którym możemy zobaczyć wiele różnych drzew, czy…spotkać jaszczurki. Wracać do Puszczykowa warto szlakiem czerwonym by zobaczyć po drodze mogiły powstańców z 1848 roku.
- Do Puszczykowa najlepiej dojechać pociągiem ze stancji Poznań Główny lub Poznań Dębiec. Podróż zajmuje maksymalnie kilkanaście minut.