KOLEJ METROPOLITALNA: DOŁĄCZA SWARZĘDZ
9 września Poznańska Kolej Metropolitalna dojedzie do Swarzędza. Stanie się tak dzięki porozumieniu, które podpisali przedstawiciele Miasta Poznania, Powiatu Poznańskiego, Stowarzyszenia Metropolia Poznań i Miasta i Gminy Swarzędz. Będzie to pierwsze połączenie przejeżdżające przez Poznań.
Uruchomiona 10 czerwca "PeKaeMka" obsługuje cztery dochodzące do Poznania linie - z: Wągrowca, Jarocina, Nowego Tomyśla i Grodziska Wielkopolskiego. Swarzędz będzie włączony do tego systemu w pełni dopiero po zakończeniu modernizacji linii kolejowej Poznań - Warszawa. Wówczas, prawdopodobnie w 2020 roku, Poznańska Kolej Metropolitalna obsługiwać będzie trasę do Wrześni.
- To co prawda krótki odcinek, ale bardzo ważny. Potoki podróżnych zmierzające do Swarzędza, jak i stamtąd do Poznania, są znaczące ze względu na zlokalizowanie na tej trasie wielu przedsiębiorstw, ale również i szkół. Wcześniej nie mogliśmy uruchomić tego połączenia ze względu na remont trasy kolejowej do Warszawy - mówi Wojciech Jankowiak, wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego.
Niektóre z połączeń PKM będą już od 9 września dojeżdżały do Swarzędza. Nie będą to specjalne pociągi kursujące na trasie Poznań Główny - Swarzędz, ale przedłużenie niektórych linii z Nowego Tomyśla i Jarocina. Nada to PKM walory szybkiej kolei miejskiej, która zatrzymując się na przystankach położonych wzdłuż danej linii kolejowej pozwoli mieszkańcom miasta i metropolii korzystać w granicach Poznania z bardzo szybkiego środka transportu publicznego.
- Planujemy połączenia bezpośrednie z Jarocina i Nowego Tomyśla, które na stacji Poznań Główny zatrzymają się tylko po to, żeby wymienić pasażerów i dalej pojadą do Swarzędza. Dla Poznania jest to początek szybkiej kolei miejskiej - mówi Maciej Wudarski. - Kolej miejska to nie tylko rozkład jazdy, ale także przystanki. W ciągu ostatnich dwóch lat nastąpił bardzo istotny zwrot poglądów na funkcjonowanie kolei metropolitalnej na terenie Poznania. Kolej miała dowozić pasażerów z aglomeracji poznańskiej do stacji Poznań Główny. Dziś widząc zatłoczenie miasta może być istotną alternatywą komunikacyjną. Planowane jest powstanie przystanków Poznań Grudzieniec i Zawady. Niedługo rozpocznie się projektowanie przystanku Poznań Druskienicka, czyli kolejnego miejsca przesiadkowego, którego brakuje na trasie do Piły - podkreśla Maciej Wudarski.
Podpisując porozumienie, gmina Swarzędz przystępuje do projektu Poznańskiej Kolei Metropolitalnej i wraz z pozostałymi partnerami deklaruje partycypację w kosztach uruchomienia nowych połączeń. Zaczną one funkcjonować wraz z korektą rozkładu jazdy po wakacjach, która nastąpi 9 września.