PROF. KAZIMIERZ ILSKI: JESTEM PRZECIWNY NAZWIE MUZEUM ENIGMY
Muzeum Enigmy? Jestem stanowczo przeciwny temu, aby powstające w dawnym Collegium Historicum muzeum przez swą nazwę podnosiło znaczenie pamięci o niemieckiej maszynie szyfrującej - pisze na łamach Życia Uniwersyteckiego prof. Kazimierz Ilski.
W krótkim komentarzu prof. Ilski zwraca uwagę - Jestem zwolennikiem stawiania prostych pytań. W tym przypadku chcemy upamiętniać poznańskich kryptologów, których praca doprowadziła do złamania kodów maszyny szyfrującej wroga i w wyniku tego wpłynęła na przebieg wojny – zapewne na uratowanie kolejnych tysięcy ofiar w krajach koalicji walczącej z hitlerowcami. (...) Lepiej byłoby, gdyby powstał „warsztat”, sala ćwiczeń, najlepiej może Laboratorium kryptologiczne im. Mariana Rejewskiego, Jerzego Różyckiego, Henryka Zygalskiego.
- Nie ma powodu ulegać poglądom marketingowym, że słowo Enigma będzie rozpoznawalne w Internecie. Czcimy tych, którzy złamali ten szyfr, a nie tych, którzy go konstruowali i używali dla zbrodniczych celów - podsumowuje profesor.
Pod postem na Facebooku, gdzie został umieszczony link do tekstu, pojawił się m.in. komentarz zastępcy prezydenta Poznania Mariusza Wiśniewskiego - Nie wiem w czym problem, bo nie będzie nazwy pt.Muzeum Enigmy, lecz Centrum Szyfrów Enigma im. im. M. Rejewskiego, J. Różyckiego i H. Zygalskiego.
Więcej o muzeum przeczytacie tutaj: https://www.miastopoznaj.pl/kultura-i-styl/6909-podpisano-umowe-dot-wyjatkowego-muzeum