CORAZ WIĘCEJ ZACHOROWAŃ NA GRYPĘ. CZY SKALA JEST JUŻ GROŹNA?
Sanepid alarmuje: w województwie wielkopolskim coraz więcej osób choruje na grypę. Pacjentów przybywa również w Poznaniu. Lekarze przypominają: jeśli nie chcesz się zarazić, to w miarę możliwości unikaj dużych skupisk ludzkich i często myj ręce.
Grypa to ostre wirusowe zakażenie górnych dróg oddechowych, wywoływane przez wirusy. W Polsce sezon zachorowań na grypę trwa od października do kwietnia, przy czym szczyt przypada między styczniem a marcem.
Zapadalność na grypę w drugim tygodniu stycznia wyniosła w województwie wielkopolskim 72,38 i była jedną z wyższych w kraju. To znaczy, że na każde 100 tysięcy osób zarejestrowano w tym czasie ok. 72 nowe przypadki zachorowania na grypę. Poznańscy lekarze przyznają, że zgłasza się do nich coraz więcej osób.
Grypa atakuje osoby z każdej grupy wiekowej. W województwie wielkopolskim w 2. tygodniu stycznia największą zapadalność (ponad 291) zaobserwowano wśród dzieci, które nie ukończyły 4 lat. Wskaźnik ten był wysoki (ponad 153) również u dzieci między 4 a 15 rokiem życia. Na każde 100 tysięcy dorosłych w wieku 15-64 lat zachorowało na grypę ok. 48 osób, a na każde 100 tysięcy seniorów - 44 osoby.
Wirus przenosi się z osoby na osobę np. podczas kichania i kaszlu. Objawy grypy są niecharakterystyczne. Najczęstsze to wysoka gorączka, dreszcze, bóle mięśni i głowy, uczucie rozbicia i osłabienia, suchy kaszel, ból gardła i katar (zwykle o niedużym nasileniu). U małych dzieci na grypę wskazywać mogą: zmienione zachowanie dziecka, senność lub rozdrażnienie, brak apetytu, wymioty.
Choroba zwykle ustępuje samoistnie po 3-7 dniach, ale kaszel, zmęczenie i uczucie rozbicia mogą się utrzymywać do ok. 2 tyg. Najczęstsze powikłania grypy to zapalenia ucha środkowego i angina paciorkowcowa. Grypa może prowadzić również do hospitalizacji - najczęstsze to zapalenie płuc, rzadziej zdarza się zapalenie mięśnia sercowego, mózgu i opon mózgowych i inne.
Leczenie jest głównie objawowe. Lekarze zalecają pozostanie w domu i odpoczynek, picie dużej ilości płynów i stosowanie niesterydowych środków przeciwzapalnych. U małych dzieci niezwykle ważne jest nawadnianie i obniżanie gorączki.
Specjaliści podkreślają, że najskuteczniejszą metodą uniknięcia zachorowania jest profilaktyka. Szczepionka przeciw grypie może zapewnić odpowiednią ochronę dorosłym, wśród starszych osób może być mniej skuteczna, ale i tak powinna złagodzić objawy i obniżyć ryzyko powikłań.
Poza szczepieniami ważne jest regularne i częste mycie rąk wodą i mydłem oraz unikanie bliskiego kontaktu z osobami chorymi. Warto unikać tłumu i masowych zgromadzeń, a podczas kaszlu i kichania zakrywać usta i nos - najlepiej chusteczką.
(źródło: poznan.pl)