A TY JAKIE MIEJSCA ODWIEDZASZ W OKOLICACH POZNANIA?
Pałac w Rogalinie, Zamek w Kórniku, Skansen Miniatur Szlaku Piastowskiego a może park liniowy w Kobylnicy? Stowarzyszenie Metropolia Poznań zaprasza do udziału w ankiecie, której celem jest poprawa oferty turystycznej metropolii.
Atrakcje w ramach Aglomeracji Poznańskiej znajdziemy nie tylko w stolicy Wielkopolski. Kórnik i Rogalin znajdują się pierwszej piątce najpopularniejszych atrakcji biletowanych Metropolii Poznań. W 2015 roku statystyki przedstawiały się następująco:
1. Brama Poznania 96 276 odwiedzających osób,
2. Zamek w Kórniku 58 456 gości (w 2016 było ich 72 170),
3. Muzeum Narodowe w Poznaniu (dawna Galeria Malarstwa i Rzeźby) odwiedziło 78 500 osób,
4. Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie gościło 60 403 zwiedzających,
5. Pałac w Rogalinie zwiedziło 59 891 osób.
Jak zaznacza Wojciech Mania z Poznańskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej - To oczywiście tylko czołówka większego rankingu, niemniej znamienne jest, że aż 3 z 5 miejsc znajdują się poza granicami Poznania. Świadczy to o dużym znaczeniu tych miejsc dla poznańskiej turystyki. Zyskują też inne atrakcje, np. Gród Pobiedziska, Park Dzieje w Murowanej Goślinie, Makieta kolejowa w Borówcu czy Mosińska Kolej Drezynowa.
Statystyki to jedno. Aby sprawdzić zainteresowanie niebiletowanymi atrakcjami, warto wziąć udział w ankiecie, która powstała w ramach projektu "Aktywni obywatele Metropolii Poznań". Znajdziecie ją, klikając w link poniżej:
Poznań, ale nie tylko
Warto w tym miejscu podkreślić, że dla turysty nie ma znaczenia czy obiekt, który chce odwiedzić, znajduje się w granicach stolicy Wielkopolski. - Szczególnie, że atutem turystycznym Poznania i okolic jest bliskość atrakcji i ciekawych miejsc. Dojazd do Kórnika czy Rogalina z centrum zajmuje około 30 minut. Tuż za granicami miasta także położone są atrakcyjne obszary przyrodnicze i rekreacyjne: Wielkopolski Park Narodowy lub Park Krajobrazowy Puszcza Zielonka – dodaje Wojciech Mania.
Coraz większą popularność zdobywa również Park Dzieje w Murowanej Goślinie. Widowisko „Orzeł i Krzyż” cieszy się ogromnym zainteresowaniem. W ubiegłym roku obejrzało je 14 tys. osób, a spektakle kończyły się owacjami na stojąco i zbierały entuzjastyczne opinie. - Nasze widowiska mają już swoja markę i wiernych widzów, którzy odwiedzają nas co roku, nawet po kilka razy, nierzadko przyjeżdżając nawet spoza Wielkopolski – mówi Tomasz Łęcki, prezes Stowarzyszenia Dzieje. – Mogę z dumą powiedzieć, że nasza formuła pokazywania historii w sposób atrakcyjny, angażujący, z wykorzystaniem efektów specjalnych, mappingów, setek aktorów oraz gry światła i obrazów potrafi oczarować widzów.
Wspomniana wcześniej ankieta pozwala też wskazać miejsca, które planujemy odwiedzić w 2018 roku. Czy każdy z Was wizytował już Gród Pobiedziska, Muzeum Arkadego Fiedlera w Puszczykowie czy Skansen Pszczelarski w Swarzędzu? Jeśli je nie, to warto już teraz zaplanować sobie wycieczkę.
------
Artykuł powstał w ramach współpracy portalu miastopoznaj.pl oraz Stowarzyszenia Metropolia Poznań.