MILIONY ZŁOTYCH DO OWIŃSK NA REWALORYZACJĘ
9 mln zł dofinansowania otrzymał powiat poznański na „Rewaloryzację wnętrz dawnego kompleksu cysterskiego w Owińskach”. Aktualnie mieści się tam Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci Niewidomych. Starosta Poznański, Jan Grabkowski, umowę na realizację tego projektu podpisze w piątek, 4 sierpnia, w Urzędzie Marszałkowskim w Poznaniu.
Przetarg na wykonanie prac zostanie ogłoszony w ciągu miesiąca od podpisania umowy. Powinny się one zakończyć w ostatnich miesiącach przyszłego roku.
- Przestrzenie o łącznej powierzchni ponad 1900 m kw. po odzyskaniu dawnego charakteru zostaną udostępnione dla zwiedzających – zapowiada Jan Grabkowski. Dzięki likwidacji barier architektonicznych oraz zamontowaniu trzech transporterów schodowych wnętrza będą dostępne również dla osób niepełnosprawnych oraz niewidomych i niedowidzących. W korytarzach i na klatkach schodowych znajdą się dodatkowe oznaczenia dla niepełnosprawnych w formie trójwymiarowych naklejek posadzkowych („ryflowań”) ułatwiających dotykową orientację w przestrzeni.
Dzięki pasom naklejanym na 1 stopniu (od góry) oraz na poziomie wzroku schody również będą bardziej bezpieczne. Zaprojektowano także pochwyty balustrad z wklejonym paskiem z tworzywa sztucznego w nasyconym kolorze. Kontrast kolorystyczny ma ułatwić osobom niedowidzącym identyfikację terenu. Ponadto przed kolejnymi pomieszczeniami w budynku A przewidziano odpowiednie oznaczenia tyflograficzne (np. wypustki układające się w słowa w alfabecie Braille’a).
- W teren ośrodka i dawnego klasztoru, z już wykonanymi robotami, zainwestowanych zostanie łącznie 25 mln zł. Warto pamiętać, że jest to budynek pocysterski i nie był budowany dla niewidomych. Projekt obejmuje prace konserwatorskie oraz remontowe, określone przez przepisy przeciwpożarowe i techniczno-budowlane – wyjaśnia Jan Grabkowski, starosta poznański. – Dzięki nim poprawi się także standard obiektu. Z uwagi na profil działalności placówki i unikalną lokalizację w zespole obiektów dawnego kompleksu klasztornego Cystersów, a także dzięki współpracy z zagranicznymi organizacjami, zajmującymi się tematyką Szlaku Cysterskiego, całe zadanie ma zasięg międzynarodowy – dodaje z dumą starosta poznański.
Zakres prac wynikających z umowy obejmuje też m.in. remont na krużgankach, dużego refektarza (jadalnia), małego refektarza (jadalnia dla najmłodszych), kapitularza (czytelni), biblioteki czy kaplicy (auli). Ponadto zakupione zostanie wyposażenie, dzięki czemu do obiektu trafią transportery schodowe dla osób niepełnosprawnych.
W ramach całego projektu planowane jest opracowanie i dystrybucja dwujęzycznego folderu promocyjnego, w którym prezentowane będą m.in. realizacja inwestycji oraz historia zabytkowego kompleksu cysterskiego wraz z oznaczeniem Ośrodka na mapie Szklaku Cysterskiego.