NAGRODY ZA INNOWACJE W WIELKOPOLSCE
„Bardzo się cieszę, że możemy wyróżnić firmy i osoby, które wzbogacają Wielkopolskę swoją wiedzą i determinacją w dążeniu do innowacyjności". Dziś, podczas LXI Sesji Sejmiku Województwa Wielkopolskiego Marszałek Marek Woźniak uroczyście nagrodził laureatów konkursu „i-Wielkopolska – Innowacyjni dla Wielkopolski". Wśród nagrodzonych projektów znalazły się: bioniczna proteza stopy, rehabilitacja nurkowa dla osób z niepełnosprawnością, mobilny robot do transportu ciężkich ładunków oraz niezależny energetycznie dom wodorowy.
W Konkursie o Nagrodę Marszałka Województwa Wielkopolskiego „i-Wielkopolska – Innowacyjni dla Wielkopolski" wyróżniane są produkty, usługi oraz technologie w dwóch kategoriach – „Specjalizacje dla Wielkopolski", która obejmuje innowacyjne rozwiązania w ramach sześciu inteligentnych specjalizacji województwa, oraz „H2 Wielkopolska", która dotyczy działań opartych na zastosowaniu wodoru. Konkurs organizowany jest od 2007 roku, a jego organizatorowi przyświeca myśl, żekluczem do rozwoju regionalnej gospodarki jest promowanie produktów innowacyjnych i ich twórców oraz pomoc we wdrażaniu nowoczesnych rozwiązań. Statuetki oraz dyplomy wręczył laureatom Marszałek Marek Woźniak wraz z Jackiem Bogusławskim, Członkiem Zarządu Województwa Wielkopolskiego oraz Małgorzatą Waszak-Klepką, Przewodniczącą Sejmiku Województwa Wielkopolskiego.
– Innowacje to wyzwania związane zarówno z posiadaniem wiedzy, jak i odwagą podejmowania ryzyka. Tego typu projekty nie zawsze bowiem gwarantują komercyjny sukces. Czasami mówi się, że Wielkopolska z punktu widzenia gospodarki bywa postrzegana jako konserwatywny region, ale nie jest to do końca prawda. Mamy coraz większą grupę przedsiębiorstw, które chcą zmierzyć się w światowym wyścigu o rozwiązania, które powalczą o palmę pierwszeństwa w różnych dziedzinach. Staramy się wspierać te projekty, wykorzystując fundusze europejskie, wspomagając wyższe uczelnie, wywołując dobre interakcje między nauką i gospodarką. Dzisiejsi laureaci prezentują jeszcze jeden element, to element społeczny. Część z nagrodzonych projektów skierowana jest bowiem do osób z niepełnosprawnościami – podkreślił Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego.
W konkursie mogą wziąć w udział podmioty gospodarcze mające swoją siedzibę na terenie województwa wielkopolskiego. Nagradzane są nowatorskie rozwiązania, które już zostały wdrożone.
– Z satysfakcją obserwuję rozwój wielkopolskich przedsiębiorstw w zakresie wprowadzania innowacji. Na szczególne podkreślenie zasługuje też dążenie do bycia konkurencyjnym na rynku międzynarodowym – dodał Jacek Bogusławski, Członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego.
Tytuł laureata konkursu otrzymały cztery podmioty. W kategorii „Inteligentne Specjalizacje dla Wielkopolski" nagrodzono dwa projekty wspierające osoby z niepełnosprawnością: protezę dedykowana osobom po amputacji kończyny dolnej oraz bazę służącą do rehabilitacji nurkowej. – Nasza stopa dostosowuje się na żywo do otoczenia użytkownika, dzięki czemu może on chodzić, nie odczuwając swojej niepełnosprawności. Pierwsi żołnierze armii ukraińskiej, którzy stanęli na elektronicznej protezie, stanęli na naszej protezie – zaznaczył Adam Gramala, pomysłodawca i współtwórca bionicznej protezy. – Stacja nurkowa zmienia całkowicie życie osób, które z niej korzystają, stają się nurkami, a nie osobami z niepełnosprawnością – podkreślił Michał Owsianny z Fundacji „Krok po Kroku HSA". W kategorii „Inteligentne Specjalizacje dla Wielkopolski" wyróżniony został również innowacyjny robot do transportu ciężkich ładunków w centrach logistycznych. – Nikt tego w Polsce jeszcze nie robił, ponieważ nasz robot przemieszcza się nie tylko wewnątrz, ale też na zewnątrz między halami – dostrzega Jacek Ober, przedstawiciel firmy WObit.
W sekcji „H₂ Wielkopolska" wyróżniono projekt domu, który jest w stanie zapewnić energię dla budynku przez cały rok – Nasze rozwiązanie polega na tym, że nadmiary z energii odnawialnej zamieniamy na molekuły, wytwarzając w ten sposób czysty wodór, który możemy magazynować w nieskończoność – tłumaczył Piotr Napierała, prezes firmy VIRTUD.
Nagrody w ramach konkursu „i-Wielkopolska – Innowacyjni dla Wielkopolski" przyznane zostały w formie finansowej, a ich łączna pula wyniosła 120 tys. zł. Dodatkowo laureatom zapewniona zostanie promocja firmy w ramach międzynarodowych wystaw marki Wielkopolska oraz podczas wydarzeń o charakterze gospodarczym przez kolejny rok.
To ostatnia edycja konkursu pod nazwą „i-Wielkopolska – Innowacyjni dla Wielkopolski". Jego nowa odsłona nosi nazwę „Wielkopolska dla Planety 2030" i została poszerzona o komponent naukowy – teraz nagradzani mogą być nie tylko przedsiębiorcy, ale również naukowcy działający w regionie.