MAJÓWKA W WIELKOPOLSCE? JAKIE ATRAKCJE CZEKAJĄ NA MIESZKAŃCÓW I TURYSTÓW?
W tym roku kalendarz jest łaskawy oferując wyjątkowo długi weekend majowy, warto więc go dobrze wykorzystać. Zwiedzanie Wielkopolski jest doskonałym pomysłem na spędzenie kilku wolnych dni. Przedstawiamy pięć propozycji spędzenia wolnego czasu w długi weekend majowy, przygotowanych przez instytucje Samorządu Województwa Wielkopolskiego.
115-lecie Parowozowni w Wolsztynie
W dniach 30 kwietnia i 1 maja Parowozownia Wolsztyn organizuje wyjątkowe wydarzenie kolejowe z okazji obchodów 115-lecia Parowozowni. Głównymi atrakcjami są przejazdy zabytkowym pociągiem prowadzonym przez lokomotywę parową Ol49-69 na krótkich trasach do Stefanowa i Nowej Wsi. Bilety można zakupić na stronie https://tobilet.pl/115-lecie-parowozowni-wolsztyn.html (Uwaga! Bilety w niektórych wagonach są już wyprzedane). Między przejazdami zapraszamy na emisję archiwalnych filmów z Parady Parowozów do "Kina za rogiem", znajdującego się na stacji w Wolsztynie.
Ponadto wstęp do Parowozowni przez cały weekend będzie bezpłatny! Atrakcje na terenie Instytucji to zwiedzanie z przewodnikiem, wystawa wolsztyńskich modeli parowozów w skali 1:10 i 1:5, plenerowa wystawa kolejowa zorganizowana przez Izbę Pamięci "Stację Stęszew", symulator lokomotywy EU07, a także strefa gastronomiczna z regionalnymi potrawami oraz strefa animacyjna z grami i zabawami dla najmłodszych i kolejką parkową PECNA. Po skończonych przejazdach między godziną 15:30 a 16:00 lokomotywa wjedzie na tzw. kanał oczystkowy w Parowozowni i odbędzie się krótki pokaz obrządzania parowozu, polegający m.in. na szlakowaniu, wodowaniu i węglowaniu. Dodatkowo w sobotę 30 kwietnia o godz. 17:00 na terenie Parowozowni odbędzie się wyjątkowy koncert zespołu Dixie Company. Po zachodzie słońca zapraszamy wszystkich miłośników fotografii na nocną sesję FOTO! Będzie to niecodzienna okazja do zrobienia zdjęć Parowozowni i jej obiektom w nocnej scenerii.
Majówka nad Lednicą
W niedzielę 1 maja 2022 r. w godz. 11:00 – 16:00 w Wielkopolskim Parku Etnograficznym w Dziekanowicach odbędzie się impreza plenerowa "Majówka nad Lednicą". Tegoroczna edycja wydarzenia będzie miała charakter pikniku za miastem. W programie pokaz pracy wędrownego fotografa, koncert i wspólna zabawa z Kapelą Towarzyską, a także liczne gry i zabawy na świeżym powietrzu. Zachęcamy do wzięcia własnych koców i koszy piknikowych! Na miejscu będą lody, lemoniada, kawa a także lokalny browar rzemieślniczy.
Majówka z historią w Grzybowie
Gród w Grzybowie to przede wszystkim naturalna plenerowa ekspozycja wczesnośredniowiecznego grodu z zaaranżowaną zagrodą historyczną. W zaaranżowanej przestrzeni grodu staje się możliwe prezentowanie zarówno zajęć domowych, jak i życia codziennego. Prezentacje, odtwórstwo w autentycznej historycznej przestrzeni staje się bardziej wiarygodne a historia jest znacznie lepiej odbierana. W dniach 1-3 maja w Rezerwacie Archeologicznym Gród w Grzybowie zaplanowano Majówkę z historią w Grzybowie.
Program imprezy:
1 maja – Piastów dawne dzieje
– Grzybowska Akademia Małego Archeologa – zwiedzający odkrywają „zabytki w wykopie"– warsztaty garncarskie – wylepianie naczyń glinianych
– strzelanie z łuku
– malowanie farbkami
– pokaz kowalstwa
– gra terenowa „Katechizm polskiego dziecka"
– życie codzienne Słowian „Pieczenie słowiańskich chlebków" (godz. 11.00 – 12.00 i godz. 13.30 – 15.00)
– oprowadzanie po wystawie „Nóż – przedmiot niebanalny" wraz ze spacerem po grodzie – przewodnik Konrad Ratajczak (godz. 12.00 i godz. 14.30)
– wykład „Historia hymnu" – prowadzący Sławomir Gronek (godz. 13.00)
2 maja – Dzień Flagi: Gry i zabawy Słowian
– Grzybowska Akademia Małego Archeologa – zwiedzający odkrywają „zabytki w wykopie"
– warsztaty garncarskie – wylepianie naczyń glinianych
– strzelanie z łuku
– malowanie farbkami
– układanie „Biało-Czerwonej Flagi"
– gra terenowa „Poszukiwacze skarbu grzybowskiego grodu"
– życie codzienne Słowian „Gry i zabawy plebejskie" (godz. 11.00 – 12.00 i godz. 13.30 – 15.00)
– spacer z przewodnikiem „Skarby ziemi grzybowskiego grodu" (godz. 12.00 i godz. 14.30)
3 maja – Pod znakiem Piastowskiego Orła
– życie codzienne Słowian „Trening wczesnośredniowiecznego wojownika"
– Grzybowska Akademia Małego Archeologa – zwiedzający odkrywają „zabytki w wykopie"
– warsztaty garncarskie - wylepianie naczyń glinianych
– strzelanie z łuku
– malowanie farbkami
– pokaz kowalstwa
– życie codzienne Słowian – przedstawienie dla dzieci i młodzieży pt. „Legendy Piastowskie" (godz. 11.00 i godz. 14.00)
– spacer z przewodnikiem „W drużynie średniowiecznych wojów" (godz. 12.00 i godz. 13.00)
Wybierz swój Park na Majówkę
Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego przygotował osiem propozycji na majówkowe wycieczki. Cztery z nich to wybrane z trudem jedne z najpiękniejszych miejsc w obrębie wielkopolskich parków krajobrazowych. Kolejne cztery to parki krajobrazowe znajdujące się najbliżej Poznania – z myślą o Poznaniakach, odwiedzających ich rodzinach i przyjeżdżających do miasta turystach.
Ulotki w formacie pdf z aktywnymi linkami do map można pobrać stąd:
Majówka w skansenie w Osieku
Muzeum Kultury Ludowej w Osieku zaprasza na imprezę plenerową "Majówka w skansenie" 1.05. (niedziela) 2022 r. od godz. 12.00 do 17.00 do skansenu przy ul. Dworcowej 12.
W programie:
- pokazy wiejskich zajęć gospodarczych i domowych
- pokazy rzemieślnicze
- potrawy kuchni chłopskiej
- pokazy pisania atramentem, lepienia naczyń, plecionkarstwa z wikliny i rogożyny, tkania na krośnie i inne
- przejażdżki bryczką
- ekspozycje wnętrz chałup wiejskich
- wystawa prac rzeźbiarzy pałuckich: Jacka Wierskiego, Piotra Wolińskiego, Eugeniusza Izdebskiego i Zbyszka Piwońskiego
- występ chóru męskiego im. St. Moniuszki ze Żnina godz. 13.00 (kościółek z Lasek Wałeckich)
- występ zespołu „Goście Jankiela" godz. 14.00
Ceny biletów:
- ulgowy - 10,00 zł
- normalny - 14,00 zł
- rodzinny - 30,00 zł