ALKOHOL W MIEŚCIE. GDZIE INTERWENIUJĄ STRAŻNICY?
Spożywanie alkoholu w miejscach objętych zakazem grozi mandatem. Tylko w tym roku, interwencji związanych ze spożywaniem alkoholu i jego negatywnymi skutkami, strażnicy zrealizowali blisko 6 700. Ponad połowę zgłoszeń przekazali operatorzy monitoringu miejskiego - informuje na swojej stronie Straż Miejska.
Jak podają Strażnicy Miejscy:
Tylko w tym roku, interwencji związanych ze spożywaniem alkoholu i jego negatywnymi skutkami, strażnicy zrealizowali blisko 6 700. Najwięcej, bo aż 2 950 zgłoszeń dotyczyło uciążliwości powodowanych przez osoby spożywające alkohol w miejscach objętych zakazem. Osoby, które leżały w przestrzeni publicznej i wymagały pomocy medycznej to kolejne 1 741 zgłoszeń. W 981 przypadkach mieszkańcy zgłaszali zakłócanie porządku publicznego przez pijanych.
W wyniku podjętych interwencji, 828 pijanych osób strażnicy przekazali pod opiekę pracowników Ośrodka dla Osób Nietrzeźwych (ODON), a 35 osób pod opiekę rodzin. W przeprowadzonych interwencjach, dla potwierdzenia braku przeciwwskazań do transportu i umieszczenia osoby nietrzeźwej w ODON, konieczna była obecność Zespołu Ratownictwa Medycznego - 20 osób wymagało hospitalizacji.
Za spożywanie alkoholu w miejscach objętych zakazem strażnicy ukarali 1081 osób (wg taryfikatora mandat w wysokości 100 zł), a kolejne 42 osoby ukarali za używanie słów wulgarnych (wg taryfikatora mandat od 50 do 100 zł).
Dużym wsparciem dla interweniujących strażników i policjantów są operatorzy monitoringu miejskiego. W tym roku operatorzy przekazali dyżurnym straży miejskiej 3 425 przypadków spożywania alkoholu w miejscach zabronionych. Dzięki ich spostrzegawczości pomocy udzielono 743 osobom, które leżały w przestrzeni publicznej - większość z nich to osoby, które przesadziły z alkoholem.