RUSZA ENTER ENEA FESTIVAL
Premiery, prawykonania, projekty specjalne i wyjątkowe muzyczne spotkania nad Jeziorem Strzeszyńskim zaczną się już w ten weekend (niedzielny program ze wstępem wolnym).
Koncerty Big Bandu Solna i Sonara z udziałem Leszka Możdżera i międzynarodowego projektu Andrés Coll Odyssey oraz inauguracja nowego obiektu: ...siała Baba mak... Izabelli Gustowskiej w Poznań Visual Park uświetniona występem Chóru Pogłosy i Malwiny Paszek otworzą tegoroczny program Enter Enea Festival w niedzielę, 4.06. Wstęp na wszystkie niedzielne wydarzenia jest wolny.
Pierwszym koncertem, na otwarcie sceny 13. edycji Enter Enea Festival w niedzielne popołudnie 4.06.2023 o godz. 18:00 będzie wspólny koncert uczniów, pedagogów i absolwentów POSM II st. im. M. Karłowicza: Big Bandu Solna i docenionego już w rozmaitych konkursach zespołu Sonar z gościnnym udziałem Leszka Możdżera.
W programie usłyszymy m.in. Lester Leaps In, Shiny Stockings, czy Freckle Face. Zaraz po nich, o godz. 19:00 Andrés Coll Odyssey wprowadzi nas do rozgrzanego słońcem muzycznego ogrodu wolności, w którym poczujemy zapach rytualnego, awangardowego jazzu. Ten czteroosobowy skład, w którym usłyszymy m.in. Mateusza Smoczyńskiego, znanego m.in. z Atom String Quartet, łączy kulturę Ibizy, Europy Wschodniej i Maroko w nowoczesnym brzmieniu, które porusza słuchaczy w rytmie rodzimych pulsów tych egzotycznych czy rodzimych miejsc. Będzie to pierwszy koncert projektu od premiery na Ibizie.
...siała Baba mak... w Poznań Visual Park
Czerwcowy wieczór, 4 czerwca zwieńczy inauguracja nowej instalacji w kolekcji Poznań Visual Park, otwartym parku obiektów artystycznych kuratorowanym przez Katarzynę Jankowiak-Gumną i prowadzonym przez ABC Gallery we współpracy z Fundacją Europejskie Forum Sztuki: "...siała Baba mak..." prof. Izabelli Gustowskiej. − Ośmiometrowa makówka wyrastająca z zaprojektowanej łąki z czerwonymi makami tworzy pewnego rodzaju odgrodzoną strzeszyńską wyspę Lemnos. Kiedy zbliżymy się do niej niezależne od baterii słonecznej dodatkowe czujniki rozświetlą makówkę i usłyszymy ludową pieśń o silnej Babie, która siała mak − o instalacji powiedziała prof. Izabella Gustowska.
Praca Izabelli Gustowskiej jest pierwszym w kolekcji Poznań Visual Parku obiektem świetlnym i akustycznym: po zapadnięciu zmierzchu czasza makówki świeci delikatnym oranżowym światłem, a czujka ruchu inicjuje odtwarzanie parafrazowanej przez artystkę i wykonanej przez poznański Chór Pogłosy pieśni o Babie, wyraźnie eksponując feministyczny wydźwięk instalacji. Śpiewająca makówka „rośnie" na obsianej polnymi makami łące. Zgodnie z intencją autorki projektu przestrzeń pod makówką ma być miejscem spotkań, być może też takich, które kojarzą się z kobiecością i rytuałami – jak noc Świętojańska, noc przesilenia wiosenno-letniego, pierwszy dzień wiosny.
O godz. 20:30 wernisaż w Poznań Visual Park otworzy koncert Chóru Pogłosy pod dyrekcją Joanny Sykulskiej z udziałem Malwiny Paszek i Patryka Lichoty.
Po zachodzie słońca, w ABC Gallery otwarta zostanie też wystawa prof. Gustowskiej "Memory", kuratorowana przez Jagnę Domżalską. Na wystawie zostanie zaprezentowany cykl 44 fotografii zrealizowanych w technice emalii. Stanowią one osobiste notatki z 44 lat obecności artystki sfotografowane w lustrach własnego domu, w hotelowych pokojach, w łazienkowych wnętrzach, w muzeach i galeriach, w szybach okien, witryn sklepowych, w windach, w pociągach, w przypadkowych sytuacjach. Cykl jest także swoistym rodzajem hołdu dla kolejnych generacji aparatów fotograficznych, które od początku stanowiły jeden z podstawowych instrumentów artystycznej kreacji prof. Gustowskiej.
ABC Gallery wydaje też specjalny album poświęcony wystawie prof. Izabelli Gustowskiej.
Od poniedziałkowego programu, na festiwal obowiązują bilety
5.06. Wieczór otworzy koncert tunezyjskiego mistrza lutni oud Dhafera Youssefa, będącego właśnie w premierowej trasie albumu "Street of Minarets" - będzie to polska premiera koncertowa wydawnictwa.
− Tematyka albumu dotyczy przede wszystkim podróży. Po podróżach w cztery strony świata, w poszukiwaniu nowych dźwięków, tutaj śpiewam inaczej i używam efektów wokalnych, przy których się wychowałem. Mam tu na myśli szczególnie efekt dźwiękowy megafonów na wezwanie do modlitwy - stąd tytuł płyty, Street of Minarets − powiedział Dhafer Youssef. Ta płyta to podróż w czasie, jak most, pomiędzy dzieckiem, którym byłem, melomanem i wielbicielem wielkich mistrzów jak Miles Davis czy Herbie Hancock, a dorosłą jednostką, którą się stałem. Most pomiędzy jazzem lat 50-tych, a jego bardziej rockową wersją z lat 80-tych. Chciałem pokazać, że jestem muzykiem w wiecznym ruchu, unikającym etykietki kiczu czy egzotyki − mówi o swojej płycie Dhafer Youssef.
Po nim Jazz Forum Machine przedpremierowo wykona materiał z nadchodzącego, drugiego albumu formacji. W skład zespołu wchodzą Kasia Pietrzko, Maciej Kądziela, Jakub Mizeracki, Tomasz Chyła, Kacper Smoliński, Roman Chraniuk, Adam Zagórski – muzycy o ugruntowanej pozycji, licznych nagrodach zdobytych na ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach, zwycięstwach w dorocznych ankietach krytyków i czytelników JAZZ FORUM – indywidualnie, czy z macierzystymi zespołami. „Drżyj Wierchuszko polskiego jazzu, idzie nowe" - powiedział o nich Andrzej Zieliński, dziennikarz muzyczny radiowej Dwójki.
Premiera materiału z płyty "Composites" to jedno z kluczowych wydarzeń 13. Enter Enea Festival. Koncert Leszka Możdżera i Orkiestry Instrumentów Dawnych Warszawskiej Opery Kameralnej (MACV), zamknie poniedziałkowy program.
Album Composites to sześć utworów, z których cztery (zatytułowane Compositum I,II,III,IV) nie są kompozycjami, a kompozytami, będącymi mistrzowskim połączeniem kompozycji i improwizacji. Partie fortepianu zostały przez Leszka Możdżera zaimprowizowane, a do tych improwizacji Artysta dopisał partyturę dla Orkiestry. Dwa pozostałe utwory – Ballad For Lars, zadedykowane szwedzkiemu kontrabasiście Larsowi Danielssonowi oraz liryczny Natalladia – Możdżer skomponował klasycznie.
Specjalne wydanie boxu Composites na Enter Enea Festival.
"Composites" powstało na zamówienie Warszawskiej Opery Kameralnej, która specjalnie na Enter Enea Festival przygotowuje wyjątkowe wydanie albumu w kolekcjonerskim limitowanym, do 500 egzemplarzy numerowanym boksie zawierającym kolorową płytę winylową i kasetę magnetofonową. W każdym boksie znajdzie się również certyfikat z autografem Leszka Możdżera. Album w przedsprzedaży nabyć będzie można wyłącznie podczas Enter Enea Festival i na stronie internetowej Opery Kameralnej
W ramach Enter Enea Festival 6.06 wystąpi Cécile McLorin Salvant, uznawana za najlepszą współczesną wokalistkę dzisiejszej sceny jazzowej, prezentując premierowo materiał z wydanej pod koniec marca płyty "Mélusine". Wykształcona klasycznie, zanurzona w jazzie, bluesie i folku, czerpiąca z teatru muzycznego i wodewilu, oprócz fenomenalnego warsztatu muzycznego dysponuje też prawie teatralnymi środkami wyrazu, które czynią z jej koncertów niezapomniane wydarzenia.
Wieczór ten otworzy koncert na dwa fortepiany Makowicz vs. Możdżer, a ukoronuje prawykonanie "The Lake Has a Master Plan (Pharoah Sanders Tribute)" - kompozycji powstałych na zamówienie Festiwalu i dedykowanego Jezioru Strzeszyńskiemu, których autorem jest Rafał Zapała.
− Unikalnym aspektem festiwalu Enter jest jego naturalne otoczenie, bliskość jeziora. W moim projekcie THE LAKE HAS A MASTER PLAN (pharoah sanders tribute) chcę zaangażować akustyczne właściwości tej niezwykłej sytuacji. Zamierzam wykorzystać narzędzia ekologicznej kultury muzycznej spod znaku field recording, celem będzie „nagłośnienie" jeziora i wykorzystanie go jako warstwy brzmieniowej koncertu − powiedział Rafał Zapała.
W środę 7.06 na scenie Enter Enea Festival wystąpi Jan Ptaszyn Wróblewski, legenda polskiego jazzu, wybitny saksofonista, kompozytor, aranżer, dyrygent, lider, pedagog, ceniony publicysta i dziennikarz muzyczny. Jego koncert będzie jednocześnie pierwszym scenicznym spotkaniem Ptaszyna i Leszka Możdżera, który zagra w koncercie partie fortepianu. Wcześniej na scenie Enter Enea Festival usłyszymy koncert Glorii Campaner, która po świetnym przyjęciu jej wspólnego koncertu z Leszkiem Możdżerem, wydanego też jako album koncertowy wraca do Poznania ze swoim trio. Na scenę Enter Enea Festival zaprosiła wybitnych włoskich instrumentalistów: klarnecistę Alessandro Carbonarę i bandoneonistę Mario Stefano Pietrodarchiego, z którymi zagra koncert „Astor".
Zwieńczeniem czerwcowego programu będzie pierwszy w Polsce koncert Connie Han Trio. Jak czytamy w amerykańskiej prasie pianistka i kompozytorka przemawia głosem starożytnej bogini miłości, piękna i wojny na odważnym, zachwycającym i ambitnym nowym albumie 'Secrets of Inanna" jest inspirowany sumeryjską mitologią i czerpie w dużej mierze z Zejścia Inanny do świata podziemnego – starożytnego sumeryjskiego eposu opisującego zejście bogini z jej królestwa w niebie. Po drodze musi zmierzyć się ze swoją starszą siostrą Ereszkigal, mroczną królową podziemnego świata, a tym samym z własną wewnętrzną ciemnością. Bogini zostaje zabita, ale odradza się jako gwiazda zaranna odbijająca się echem w późniejszych opowieściach o Wenus, Isztar i Afrodycie. Han stworzyła i napisała muzykę do albumu we współpracy z jej długoletnim producentem, perkusistą Billem Wysaskem.
PROGRAM FESTIWALU
4.06 | niedziela
18:00 Big Band Solna feat. Sonar
19:00 Andrés Coll Odyssey
20:30 Izabella Gustowska x Poznań Visual Park
...SIAŁA BABA MAK...
Chór Pogłosy pod dyrekcją Joanny Sykulskiej feat. Malwina Paszek
21:00 Izabella Gustowska x ABC Gallery
MEMORY
5.06 | poniedziałek
19:30 Dhafer Youssef
STREET OF MINARETS - trasa premierowa
21:00 Jazz Forum Machine
22:30 Leszek Możdżer & MACV Orkiestra Instrumentów Dawnych Warszawskiej Opery Kameralnej pod dyrekcją Marcina Sompolińskiego feat. Patrycja Betley
COMPOSITES - prapremiera
6.06 | wtorek
19:30 Makowicz vs. Możdżer
21:00 Cécile McLorin Salvant
MÉLUSINE - trasa premierowa
22:30 Rafał Zapała
THE LAKE HAS A MASTER PLAN (PHAROAH SANDERS TRIBUTE)- prapremiera
7.06 | środa
19:30 Gloria Campaner, Alessandro Carbonare, Mario Stefano Pietrodarchi
ASTOR
21:00 Jan Ptaszyn Wróblewski Quartet feat. Leszek Możdżer
22:30 Connie Han Trio