W POZNANIU POWSTAŁ WYJĄTKOWY PLAC ZABAW
Ławki z przetworzonej folii i odzieży, ogrodzenie ze starych opon, gry edukacyjne z palet - to wszystko znaleźć można na wyjątkowym, ekologicznym placu zabaw, jaki znajduje się przy ul. Meteorytowej 1. W Dniu Dziecka został on oficjalnie udostępniony najmłodszym. To pierwsze takie miejsce w Polsce.
Wyjątkowy plac wraz ze ścieżką edukacyjno-informacyjną mieszczą się na zrekultywowanej kwaterze składowania odpadów przy ul. Meteorytowej 1. Są jedyne w swoim rodzaju, ponieważ zostały wykonane z uwzględnieniem materiałów pochodzących z recyklingu. 1 czerwca, w Dniu Dziecka, oficjalnie oddano je do użytku.
- Wszystkiego dobrego z okazji Dnia Dziecka! - mówił Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. - Zobaczcie, ile rzeczy można zrobić z odpadów. Bardzo wiele elementów, jakie tu widzicie, to rzeczy, które były kiedyś śmieciami. Ale już nie są - zmieniły się w huśtawki i inne urządzenia do zabawy. Obok jest też świetna ścieżka edukacyjna, dzięki której dowiecie się, jak segregować i przetwarzać odpady. Dzięki temu na składowiskach będzie ich mniej, co jest korzystne dla środowiska. Życzę Wam świetnej zabawy!
Do wykonania urządzeń, na których bawić się będą dzieci, zastosowano m.in. stare opony. Użyto ich również do ogrodzenia ścieżki edukacyjnej. Ławki, które stoją przy placu zabaw, zrobione są z przetworzonej folii oraz odzieży. Z kolei do stworzenia jednej z ekspozycji - instalacji muzycznej "ZZO Band" - zostały wykorzystane stare pudełka, cymbałki, tamburyna.
Na plac zabaw prowadzi ścieżka edukacyjna. Znajdują się przy niej tablice, które informują zarówno o historii, jak i o obecnej funkcji okolicy. Dzieci znajdą więc na nich ciekawostki dotyczące meteorytu, jaki spadł na Morasko, ale także dowiedzą się więcej o segregowaniu odpadów i recyklingu. Na ścieżce można dostrzec także domki dla ptaków i hoteliki dla owadów zapylających.
Choć plac zabaw zlokalizowany jest na terenie dawnego składowiska odpadów, jest całkowicie bezpieczny. Zanim teren został oddany do ponownego użytku, przeszedł dokładne badania geotechniczne i sanitarne, które potwierdziły, że mogą się tam bawić dzieci. Podobnie znajdujące się na placu urządzenia, które - choć wykonane w dużej mierze z materiałów z recyklingu - posiadają niezbędne certyfikaty.
Plac zabaw będzie udostępniany przede wszystkim grupom zorganizowanym - na przykład wycieczkom szkolnym.
(źródło: poznan.pl)