STARY RYNEK. JAK PRZEBIEGAJĄ PRACE?
Stary Rynek będzie miejscem z równą, kamienną nawierzchnią. Turyści i mieszkańcy będą mogli odpocząć na czterech wyspach zieleni z drzewami i siedziskami. Zmieniają się też fragmenty ulic dobiegających do płyty - informuje spółka Poznańskie Inwestycje Miejskie.
- Bardzo ważne jest również to, czego na co dzień nie oglądamy, czyli infrastruktura podziemna. Przebudowa tych ważnych sieci jest coraz bardziej zaawansowana. Zakończyły się prace związane z izolacją fundamentów Wagi Miejskiej oraz wykonaniem posadzki w piwnicach tego budynku, obecnie izolowane są fundamenty Ratusza. Rozpoczęła się również budowa chodnika na odcinku między ul. Wrocławską a Świętosławską, gdzie widać już krawężnik i podbudowę – mówi Tomasz Płóciniczak, wiceprezes spółki Poznańskie Inwestycje Miejskie.
Stary Rynek jest nadal badany przez archeologów. Przykładowo w tym tygodniu odsłonięto kolejny fragment kanału ściekowego z przełomu XVIII/XIX w. Archeolodzy za domkami budniczymi prawdopodobnie trafili na pozostałości dawnych kramów służących kupcom. Znalezisko to jest potencjalnie atrakcyjnie historycznie, dlatego zgodnie ze wskazaniami Miejskiego Konserwatora Zabytków, badania będą kontynuowane na większej głębokości, niż to było pierwotnie przewidziane. Pozostałości odkryto w wykopie pod zbiornik na wodę deszczową do podlewania zieleni, jak również przy badaniach archeologicznych wyprzedzających wykonanie nawierzchni na tym obszarze. Z uwagi na rangę znaleziska dalsze badania mogą wiązać się z koniecznością przeprojektowania podziemnej infrastruktury oraz wyspy zieleni. Badania archeologiczne prowadzone są również w miejscu planowanego kanału technologicznego pomiędzy ratuszem a domkami budniczymi.
Na ukończeniu są prace gazowe na skrzyżowaniu ul. Żydowskiej i Kramarskiej. W przyszłym tygodniu ułożone zostaną m.in. sieci elektryczne i teletechniczne na ul. Żydowskiej, a następnie rozpocznie się układanie konstrukcji podbudowy pod nawierzchnię. W kwietniu będzie można zobaczyć pierwsze fragmenty docelowej nawierzchni na przebudowywanym odcinku ul. Żydowskiej. Nawierzchnia jezdni wykonana zostanie z materiału staroużytecznego, czyli wyselekcjonowanej kostki pochodzącej z płyty Starego Rynku.
Chodniki wokół rynku, czyli wzdłuż kamienic, są przygotowywane w pierwszej kolejności, co ułatwi funkcjonowanie pobliskich lokali. Większość chodników będzie gotowa wiosną. Stopniowo będzie przybywać gotowych fragmentów, w uproszczeniu prace te toczyć będą się kolejno na stronie południowej, zachodniej, północnej, wschodniej. Stosowane obsypki i zasypki przygotowywane są zgodnie ze specyfikacją techniczną, a ich zagęszczenie za każdym razem jest sprawdzane.
Więcej na stronach PIM
Przeczytaj poprzedni artykuł!
ROWER MIEJSKI NA SPRZEDAŻ
