REKORDOWE ILOŚCI KORONAWIRUSA W ŚCIEKACH
Pandemia jeszcze się nie skończyła - z tygodnia na tydzień wzrasta oficjalna liczba zakażonych poznaniaków i poznanianek. Nie wszyscy robią test na COVID-19 - prawdziwą skalę zachorowań pokazuje jednak monitoring ścieków. Wynika z niego, że tak dużych ilości materiału genetycznego koronawirusa nie było w Poznaniu od ponad roku.
Z oficjalnych danych, jakie gromadzi Ministerstwo Zdrowia wynika, że tylko w pierwszych pięciu dniach marca w Poznaniu i powiecie poznańskim odnotowano 356 zakażeń SARS-CoV-2 - czyli aż trzy razy więcej niż w pierwszym tygodniu lutego. W całym ubiegłym miesiącu zakażeń było 917 - wiele wskazuje na to, że wynik marca będzie o wiele wyższy.
Ale to tylko oficjalne dane - w związku z tym, że wielu chorych nie przeprowadza testów, mogą nie odzwierciedlać rzeczywistości. Światło na to, jak wielka może być skala zakażeń, rzucają wyniki monitoringu ścieków. Wynika z nich, że ilość materiału genetycznego koronawirusa jest największa od września 2021 roku. Kopii wirusa w ściekach jest obecnie więcej niż na początku 2022 roku - czyli w czasie, gdy przez Polskę przechodziła największa fala zachorowań.
- Do marca 2022 roku poziom materiału genetycznego koronawirusa w ściekach był porównywalny do oficjalnej, podawanej przez Ministerstwo Zdrowia liczby zachorowań - przypomina Magdalena Pietrusik-Adamska, dyrektorka Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych UMP. - Wyniki były wiarygodne i spójne z oficjalnymi danymi. Jednak od kwietnia 2022 roku nie wszystkie zachorowania zgłaszane są do sanepidu. Nie ma już możliwości wykonania bezpłatnego testu antygenowego w aptece i punkcie wymazowym. Dlatego monitoring ścieków pozostaje najbardziej miarodajną metodą, która pozwala oszacować rzeczywistą liczbę zakażeń.
Miasto Poznań - przy współpracy z naukowcami z Instytutem Chemii Bioorganicznej PAN i specjalistami z Grupy Aquanet - monitoruje przebieg pandemii poprzez analizę obecności SARS-CoV-2 w ściekach. Naukowcy badają obecność koronawirusa w poznańskich ściekach, by na podstawie tak zebranych danych dowiedzieć się więcej o przebiegu pandemii w stolicy Wielkopolski. Wyniki badań są cyklicznie przekazywane do Zespołu ds. monitorowania zagrożeń związanych z SARS-CoV-2 na terenie Poznania, a następnie prezentowane i analizowane na jego posiedzeniach.
Badania koordynowane przez Wydział Gospodarki Komunalnej UMP są wynikiem porozumienia, podpisanego 18 października 2021 r. przez Miasto Poznań, Instytut Chemii Bioorganicznej PAN oraz spółki Aquanet Laboratorium i Aquanet S.A.
Aktualnie Miasto przygotowuje nową umowę na monitoring ścieków - tym razem badana ma być nie tylko ilość materiału genetycznego koronawirusa, ale również grypy i wirusa RSV, odpowiedzialnego za zakażenia dróg oddechowych i niebezpiecznego zwłaszcza dla dzieci.
Gdzie się zaszczepić?
W Poznaniu można zaszczepić się m.in. w miejskich placówkach:
Wielospecjalistycznym Szpitalu Miejskim im. J. Strusia. Kontakt z Punktem Szczepień: tel. 798 844 029. Więcej informacji na stronie: szpital-strusia.poznan.pl
Szpitalu Miejskim im. Franciszka Raszei. Punkt Szczepień czynny dwa razy w miesiącu, w piątki w godzinach 15:00 do 16:00, kontakt pod numerem tel. 61 224 54 35 lub 61 224 54 40.
Poznańskim Ośrodku Specjalistycznych Usług Medycznych - w każdy czwartek, w godz. 14.30-15.30 (osoby od 15. roku życia), rejestracja i kontakt z Punktem Szczepień: 690 356 436.
(źródło: poznan.pl)