KOSMICZNA WYSTAWA CZEKA NA POZNANIAKÓW
Na ekspozycji zaprezentowano filmy, zdjęcia i eksponaty oraz archiwa z Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Oglądający będą mieli także okazję zobaczyć wyjątkowy, kosmiczny eksponat - niespodziankę. Kuratorką ekspozycji jest Justyna Olszewska z OA UAM.
- Niebo – to nic innego jak błękitny kolor warstwy atmosfery, ponad którą rozciąga się pustka międzyplanetarna. Zaledwie 100 km ponad powierzchnią Ziemi przebiega umowna granica między ziemską atmosferą a przestrzenią kosmiczną, której obszar wykracza daleko poza naszą wyobraźnię. Coraz mniej jest na świecie miejsc, gdzie widok nocnego nieba pozostaje nienaruszony działalnością człowieka. Jednak gdy uda nam się już znaleźć z dala od świateł miast, możemy nacieszyć oczy projekcją rozgwieżdżonego nieba. To niezwykły spektakl, fascynujący ludzi od zarania dziejów. Mrok nocnego sklepienia niebieskiego, rozświetlonego blaskiem księżyca i miliardów gwiazd, wciąż pozostaje rzeczywistością tajemniczą, nieprzeniknioną i rozpalającą wyobraźnię - tłumaczy Justyna Olszewska.
Jak dodaje - Astronomia i fenomen rozgwieżdżonego nieba stanowią punkt wyjścia do opowieści przedstawionej na wystawie. Ekspozycji, która nie rości sobie prawa do bycia kosmiczną encyklopedią. Chcielibyśmy nią zainspirować Was do odkrywania wszechświata i jego tajemnic, do rozmów, własnych odkryć, poszukiwań, skłonić do zainteresowania naukami przyrodniczymi i ścisłymi. Tak wiele niezwykłych rzeczy związanych z kosmosem znajduje się bowiem w zasięgu podróży – nie statkiem kosmicznym, ale rowerem czy na piechotę.
Wystawa jest czynna do 02.07.2023, w godz. 12:00-20:00. Więcej informacji na stronie: https://ckzamek.pl/wydarzenia/9204-nie-to-niebo/