DZIKIE WYSYPISKA W POZNANIU
Dzikie wysypiska śmieci oraz nieprawidłowa gospodarka odpadami w miejscu ich gromadzenia, nadal są powodem licznych interwencji strażników rejonowych. Podsumowanie styczniowych wyników pracy w tym zakresie potwierdza niekorzystną tendencję - śmieci jest coraz więcej. W pierwszym miesiącu nowego roku strażnicy ujawnili 82 wysypiska odpadów, o 32 więcej, aniżeli w analogicznym okresie poprzedniego roku.
Kolejny sezon zimowy w Poznaniu ma bardzo łagodny przebieg - niewielkie opady śniegu nie tylko nie zakrywają miejsc zanieczyszczonych, ale również umożliwiają ich sprzątanie, a styczniowy "rekordzista - śmieciarz" stracił prawie 1000 zł! Poniżej, ku przestrodze, publikujemy opisy kilku przykładowych interwencji strażnika rejonowego Referatu Nowe Miasto:
-pobocze ul. Folwarcznej graniczy z nieużytkami. Rejon ten jest stosunkowo często zanieczyszczany najróżniejszymi odpadami - budowlanymi, z napraw samochodów czy komunalnymi. Tym razem w porzuconych odpadach funkcjonariusz odnalazł kilka dokumentów wystawionych na różne osoby. W wyjaśnienie tej "śmieciowej" łamigłówki zaangażowali się strażnicy gminni z Czerwonaka oraz z Referatu Północ. W wyniku przeprowadzonych licznych czynności wyjaśniających strażnik wskazał, jako domniemanego sprawcę zanieczyszczenia, mieszkańca z Winograd. Po przedstawieniu przez strażnika zebranych materiałów mężczyzna przyznał się do wykroczenia - poniósł koszt porządkowania śmieci w wysokości 480 zł oraz został ukarany mandatem w wysokości 500 zł. Należy nadmienić, że sprzątanie wykonała firma zarejestrowana w działalności regulowanej, w zakresie obierania odpadów komunalnych,
-przy ul. Ostrowskiej odpady komunalne składowane były obok pojemników. Interwencja strażnika zakończona ukaraniem osoby odpowiedzialnej doprowadziła nie tylko do segregacji odpadów i umieszczenia ich w odpowiednich pojemnikach, ale również do weryfikacji złożonej deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi i zwiększenia liczby pojemników,
-w innym miejscu, również przy ul. Ostrowskiej, odpady budowlane składowane były bezpośrednio na ziemi. W tym przypadku, po interwencji strażnika, odpady posegregowano i umieszczono w oddzielnych pojemnikach.
Czystość i porządek w liczbach - porównanie danych za styczeń 2023 i styczeń 2022:
ujawniono nielegalnych wysypisk odpadów - 82 / 50
wydano zaleceń porządkowych instytucjom komunalnym i innym jednostkom - 663 / 506
ukarano odpowiedzialnych za utrzymanie czystości - 71 / 42
(źródło: Straż Miejska)