POLSKI NATOLATEK PRZEZ 12 GODZIN DZIENNIE WPATRUJE SIĘ W EKRAN
Dziś Dzień Bezpiecznego Internetu. został ustanowiony z inicjatywy Komisji Europejskiej w 2004 roku. Świętowany jest na całym świecie.
Interenet, to super rozrywka, ale i możliwość znalezienia ciekawych informacji. Jednak sieć niesie również wiele zagrożeń. Wg, przygotowanego przez Państwowy Instytut Badawczy NASK, raportu „Nastolatki 3.0”, Polski nastolatek w 2020 r. wpatrywał się w ekran komputera lub smartfona ok. 12 godzin na dobę.
Częściowo jest to oczywiście spowodowane zdalnymi lekcjami, jednak wieloletni trend jest jednoznaczny- czas spędzany online przez młodzież rośnie od wielu lat. Obecnie nastolatki spędzają w sieci w czasie wolnym średnio 4 godziny i 50 minut dziennie. W dni wolne od zajęć szkolnych czas ten wydłuża się średnio do 6 godzin i 10 minut.
Blisko co dziesiąty nastolatek w wolnym czasie jest aktywny w sieci ponad 8 godzin dziennie. A co szósty nastolatek intensywnie korzysta z internetu w godzinach nocnych, czyli po godz. 22.
Co piąty nastolatek deklaruje, że aby móc więcej czasu spędzić online, jest gotowy zrezygnować z uczenia się (23,2%) i obowiązków domowych (19,7%). Jak wskazują eksperci, już co trzeci nastolatek (33,6%) przejawia symptomy tzw. problematycznego użytkowania internetu. Najmocniej dotknięte tym problemem są dziewczęta ze szkół ponadpodstawowych – aż dwie na pięć (39,4%) badanych uczennic twierdzi, że gdyby pozbawić je smartfona, ich życie stałoby się puste.