KOMETA NA NIEBIE. CZY ŁATWO JĄ ZOBACZYĆ?
Do Ziemi zbliża się kometa C/2022 E3 (ZTF), która ostatnio odwiedziła Układ Słoneczny 50 tysięcy lat temu. Na polskim niebie najlepiej widoczna będzie 2 lutego. „Jeśli planujemy obserwację, dobrym rozwiązaniem będzie zaopatrzenie się w lornetkę na statywie, a w idealnej sytuacji, w mały teleskop”– radzi Przemysław Rudź z Polskiej Agencji Komicznej.
Kometa została odkryta w marcu ubiegłego roku dzięki przeglądowi nieba Zwicky Transient Facility w Obserwatorium Palomarskim w USA. Po obliczeniu jej orbity okazało się, że nie jest obiektem jednopojawieniowym. Co to znaczy? Komety jednopojawieniowe to te, które przylatują w pobliże Słońca, mijają je i odlatują na zawsze w przestrzeń kosmiczną. Jednym słowem ich orbity są parabolami lub hiperbolami. Natomiast komety okresowe pojawiają się w pobliżu Słońca cyklicznie. Tak właśnie jest w przypadku C/2022 E3, która porusza się po bardzo wydłużonej elipsie.
„Wyróżnia ją fakt, że zbliża się do Słońca tylko raz na 50 tys. lat” – wyjaśnia Rudź.
Dla porównania, okres obiegu legendarnej komety Halleya to 76 lat. Za rekordzistkę, uważa się kometę Enckego, która pojawia się w okolicach Słońca co 3,3 roku.
„C/2022 E3 budzi duże zainteresowanie, ponieważ ostatnio odwiedziła okolice Ziemi w epoce kamienia łupanego, kiedy na Ziemi żyli jeszcze neandertalczyczy czy denisowianie” – mówi Rudź.
Czy jednak kometę będzie można łatwo zobaczyć na niebie? Jak podaje Karol Wójcicki, prowadzący profil na Facebooku "Z głową w gwiazdach":
Kometa jest obecnie widoczna w konstelacji Smoka i niedługo przewędruje do Małej Niedźwiedzicy. Z perspektywy laika to obszar na niebie między Wielkim i Małym Wozem. Gdybyście znaleźli się pod naprawdę ciemnym niebem, z dala od świateł miejskich, wiedząc gdzie szukać moglibyście dostrzel lekko rozmazaną, bardzo słabą plamkę. To z pewnością jest świetny obiekt do obserwacji dla miłośników astronomii. Ale jestem pewien, że nawet tłumacząc co i jak osobie która nieba co noc nie obserwuje, nie byłbym w stanie sprawić, że sama tę kometę dostrzeże.
Źródło informacji: Nauka w Polsce/PAP Media ROOM/Facebook