DNO I BRZEGI RUSAŁKI WYKONANO M.IN. Z NAGROBKÓW
Jezioro Rusałka powstało w Poznaniu podczas II wojny światowej w wyniku spiętrzenia wód potoku Bogdanka. Obiekt ten ma swoją tragiczną historię, gdyż został zbudowany przy wykorzystaniu przymusowej pracy więźniów, głównie narodowości żydowskiej, a do utwardzenia dna i brzegu jeziora użyto pozostałości wielu setek nagrobków ze zlikwidowanych wówczas cmentarzy w okupowanym Poznaniu. Powszechnie wskazuje się, że głównym budulcem umocnień jeziora były macewy ze zniszczonego wielkiego cmentarza żydowskiego przy ulicy Głogowskiej.
Co jakiś czas, najczęściej przy okresowym obniżeniu stanu wody w jeziorze, widoczne są pozostałości nagrobków, które interwencyjnie są zabierane z szacunku do historii i pamięci o tragedii. Obecnie, po 80 latach od wybuchu II wojny światowej - początku największej tragedii w dziejach Narodu i Państwa Polskiego - czas na zebranie wszystkich pozostałości kamiennych nagrobków.
Faktem jest, że zadanie to wymagałoby dużych nakładów finansowych i znacznych działań inżynieryjnych, hydrologicznych i organizacyjnych. Być może jednak udałoby się przeprowadzić te działania przy wsparciu finansowym z budżetu państwa. Należy się bowiem szacunek i pamięć o tragicznej przeszłości tego miejsca, a także o historii i dziedzictwie Poznania. Pozostałości kamiennych nagrobków powinny zostać zabrane z dna i brzegu jeziora Rusałka i powinno zostać utworzone odpowiednie miejsce pamięci.
W ostatnim czasie radny Andrzej Rataj wystąpił w tej sprawie z interpelacją do Prezydenta Miasta. Z uzyskanej odpowiedzi Prezydenta Miasta Poznania wynika między innymi, że przeprowadzane są interwencyjne działania w sezonie letnim, gdy zauważalne są pozostałości nagrobków. Właściwa jednostka miejskie nie ma jednakże wiedzy na temat akcji zbierania pozostałości nagrobków, niemniej jednak zleci wykonanie inwentaryzacji i dokumentacji ewidencyjnej dostępnych fragmentów i podejmie rozmowy z przedstawicielami Gminy Żydowskiej. Rozważane jest również wykonanie tablicy upamiętniającej robotników wykorzystywanych przymusowo przez Niemców do prac melioracyjnych. Proponowane w interpelacji działania stanowiłyby poważne przwedsięwzięcie hydrologiczno-inżynierskie.
(źródło: informacja prasowa)