ĆWICZENIA POLICJI: STRZAŁY, OKRZYKI I PĘKAJĄCE SZKŁO
„Ćwiczenie czyni mistrza”. Z takiego założenia wychodzą policjanci z tzw. "Grupy Realizacyjnej, czyli Referatu Interwencyjnego Wydziału Sztab Policji Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu. Ci funkcjonariusze nieustannie się szkolą, nabywają nowe umiejętności i udoskonalają te posiadane. W ostatnich ćwiczeniach udział brali również policjanci z Oddziału Prewencji Policji w Poznaniu. Ich wspólnym celem było rozpoznanie zagrożenia i obezwładnienie napastnika, a wszystko odbywało się pod czujnym okiem instruktorów strzeleckich.
Opuszczony budynek w centrum Poznania w miniony wtorek był miejscem, gdzie rozegrały się sceny, jak z filmu akcji. Słuchać było strzały, okrzyki, huk pękającego szkła, wyważenia drzwi czy cięcia metalu. To były ćwiczenia, które prowadzili policjanci z poznańskiej Grupy Realizacyjnej wraz z policjantami z Oddziału Prewencji Policji w Poznaniu.
Scenariusz zakładał, że w jednym z mieszkań wielopiętrowego budynku jest napastnik. Celem policjantów było jego zatrzymanie. Pierwsi na miejsce przyjechali funkcjonariusze z Oddziału Prewencji Policji w Poznaniu, którzy byli najbliżej w rejonie. To oni sprawdzili teren na zewnątrz budynku, a następnie weszli do środka. Tam, dokładnie przeszukali każde z pomieszczeń, aby ustalić, gdzie znajduje się napastnik. Okazało się, że jest on uzbrojony.
Po kilku minutach do akcji przyłączyli się policjanci z Grupy Realizacyjnej. Mundurowi szybko wymienili się informacjami i przystąpili do działania. Wiedząc, że mężczyzna jest uzbrojony i zabarykadował się w pomieszczeniu, policjanci postanowili użyć ciężkiego sprzętu, aby dostać się do środka. Po pokonaniu dwóch par drzwi obezwładnili napastnika.
Plan tych zajęć nie był przypadkowy. W policyjnej służbie scenariusz pisze życie. Policjanci nigdy nie wiedzą, jak zachowa się napastnik i co nim kieruje. Jak sami zaznaczają, nierzadko mają do czynienia z osobami pod wpływem alkoholu lub środków odurzających, których zachowanie jest irracjonalne. Jedno jest pewne. W takich sytuacjach trzeba działać szybko i zdecydowanie.
Na początku trzeba rozpoznać zagrożenie, zidentyfikować cel i podjąć decyzję adekwatną do sytuacji. Wykonując zadania w warunkach szczególnych liczą się z tym, że w każdej chwili może zaistnieć konieczność użycia broni palnej. Podczas takich szkoleń policjanci nie tylko uczą się taktyki i techniki interwencji pod okiem instruktorów, ale również zaufania do siebie, komunikacji i pracy zespołowej.
Podczas interwencji trzeba mieć pewność, że obok jest wsparcie drugiego policjanta. Dzięki takim szkoleniom funkcjonariusze mogą doprecyzować każdy szczegół działań. Wymienić się doświadczeniem i wzajemnymi spostrzeżeniami.
Jak zgodnie twierdzą właściwe szkolenie jest gwarancją skuteczności i bezpieczeństwa.
Marta Mróz / Poznańska Policja