SZYMON SZYNKOWSKI VEL SĘK: BRAK INWESTYCJI TO NIEUDOLNOŚĆ WŁADZ POZNANIA
Nie ma i nie będzie zgody na przerzucanie odpowiedzialności za własną nieudolność w zarządzaniu miastem na rząd, który z sukcesem realizuje programy wspierające mieszkańców Poznania - tak zapowiedź cięć w wydatkach miejskich w Poznaniu komentuje poseł PiS, Wiceminister Spraw Zagranicznych, Szymon Szynkowski vel Sęk.
astępca prezydenta Poznania, Mariusz Wiśniewski wystosował list otwarty do rodziców uczniów oraz dyrektorów i nauczycieli poznańskich szkół. Wyjaśnia w nim powody, które zmusiły Miasto do ograniczenia wymiaru zajęć dodatkowych dla dzieci i młodzieży. Cięcia w oświacie są wynikiem trudnej sytuacji finansowej samorządu. Ich przyczyną są zmiany w systemie podatkowym oraz naliczaniu subwencji oświatowej. Treść listu znajduje się tutaj.
Do tych zapowiedzi i działań odniósł sie Szymon Szynkowski vel Sęk - Spójrzmy więc na faktyczne konsekwencje realizacji programów rządowych dla Poznania i jego mieszkańców.
Dzięki realizacji tzw. piątki Kaczyńskiego w kieszeni Poznaniaków w 2020 r. pozostanie lub dodatkowo wpłynie:
1. Z tytułu PIT 0 % do 26 roku życia - ok. 64 mln zlotych
2. Z tytułu obniżki PIT i podniesienia kosztów uzysku przychodów - ok. 286 mln złotych.
3. Z tytułu 13 emerytury - ok. 120 mln złotych
4. Z tytułu pełnej realizacji programu 500+ - ok. 480 mln złotych.
W sumie do Poznaniaków trafi więc ok. 950 mln złotych, z czego 775 mln kosztu poniesie budżet państwa zaś 175 mln złotych samorząd - komentuje poseł PiS. Czy samorząd ma z czego pokryć swoją niewielką cząstkę? Odpowiedzią niech będzie fakt, że budżet miasta zanotuje w roku 2019 zgodnie z prognozą wzrost rocznych wpływów z podatku PIT i CIT o 420 mln złotych w stosunku do roku 2015 - pyta.
Jak dodaje Szymon Szynkowski vel Sęk - I jeszcze jedno - brak realizacji inwestycji jest specjalnością Prezydenta Jaśkowiaka i jego drużyny, w tym Prezydenta Wiśniewskiego ale nie z powodów reform rządowych lecz własnej nieudolności. W roku 2018 zrealizowano inwestycje za jedynie połowę środków w stosunku do założonego na początek roku planu inwestycyjnego.