REKORDOWE NISKIE BEZROBOCIE W POZNANIU
W lipcu tego roku stopa bezrobocia w Poznaniu osiągnęła poziom 1,1 proc. To rekordowy wynik - najniższy nie tylko w skali kraju, ale również w historii pomiarów.
Według Powiatowego Urzędu Pracy lipiec 2019 r. był kolejnym miesiącem, w którym odnotowano spadek bezrobocia w Poznaniu. Na koniec miesiąca liczba bezrobotnych w stolicy Wielkopolski wyniosła 4,1 tys. osób. To o 100 osób mniej niż miesiąc wcześniej i 400 mniej niż w lipcu 2018 r.
Stopa bezrobocia w Poznaniu osiągnęła poziom 1,1% i była najniższa w Polsce (ten stan utrzymuje się już od czerwca 2012 r). Jednocześnie był to najniższy poziom bezrobocia w mieście od 1990 r. - czyli od roku, w którym rozpoczęto rejestrowanie tego wskaźnika. Poprzednia rekordowo najniższa stopa bezrobocia była odnotowana w 1998 r.
Najwięcej bezrobotnych miało wykształcenie co najwyżej gimnazjalne lub wykształcenie wyższe. Największe problemy z zatrudnieniem miały osoby młode, o krótszym stażu pracy. Połowa bezrobotnych miała staż pracy nie dłuższy niż 5 lat, a 33 proc. bezrobotnych nie przekroczyło 35 roku życia. Co piąty bezrobotny miał uprawnienia do pobierania zasiłku, a więcej niż co trzeci zaliczany był do kategorii długotrwale bezrobotnych. Pracy w Poznaniu poszukiwały 302 osoby z niepełnosprawnościami oraz 35 cudzoziemców.
źródło: ZDM Poznań